Presnejšia diagnostika, kratšie čakacie doby. Klinika nukleárnej medicíny uviedla do prevádzky nový prístroj.
Diagnostika srdcových ochorení bude v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) presnejšia a rýchlejšia. Umožní to nový prístroj, tzv. kardiologická gamakamera.
V piatok ju slávnostne spustil do prevádzky minister obrany Peter Gajdoš spolu s generálnym tajomníkom Služobného úradu Ministerstva obrany Jánom Hoľkom.
Rýchlejšie vyšetrenie, presnejší výsledok
„Prístroj slúži na vyšetrenie prekrvenia srdcového svalu, jeho životaschopnosti a funkcie. Toto vyšetrenie nám umožňuje včas zachytiť ochorenie srdca,“ približuje účel nového zariadenia Anton Lacko, prednosta Kliniky nukleárnej medicíny.
„Nová kardiologická kamera má viacero detektorov, ktoré sú stabilné a umožňujú snímanie z viacerých uhlov. Kamera tiež umožňuje snímanie v 3D rozmere,“ hovorí ďalej Lacko o prvej a zatiaľ jedinej kamere svojho druhu na Slovensku.
Doteraz pracovisko používalo jednu staršiu kameru, ktorá slúžila na diagnostiku ochorení celého tela. Nová gamakamera je zameraná výlučne na srdce.
V porovnaní so starším prístrojom má podľa prednostu hneď niekoľko benefitov. Výsledok vyšetrenia je presnejší. Sken trvá 5 namiesto 20 minút a radiačné ožiarenie pacientov sa zníži o polovicu. Zároveň sa skrátia aj čakacie doby pre pacientov.
Ročne na klinike vyšetria približne 1200 pacientov, s dvomi kamerami už plánujú dvetisíc.
Prevencia pre profesionálnych vojakov
„Chcel by som zdôrazniť možnosti práve prevencie. Vieme, že viac ako polovica občanov Slovenska zomiera na kardiovaskulárne ochorenia. Práve nová kamera umožní rozoznať prvotné zmeny, ktoré vedú k úmrtiam a ochoreniam veľmi skoro,“ menuje ďalej prínos prístroja Ján Straka, primár kliniky nukleárnej medicíny.
Nemocnica bude prístroj používať aj v rámci preventívneho programu pre profesionálnych vojakov. Rezort obrany si podľa tajomníka Jána Hoľka stanovil zdravotnú starostlivosť o vojakov ako jednu zo svojich priorít.
Vojaci tak môžu ísť na vyšetrenie už v rámci preventívneho programu. Civilné obyvateľstvo v prípade indikácie. Zdravotné poisťovne im úkon preplatia vtedy, ak im vyšetrenie nariadi lekár. Preventívne vyšetrenie prístrojom bez indikácie bude potrebné uhradiť.
Nová gamakamera stála približne 630-tisíc eur. Ústredná vojenská nemocnica realizovala nákup formou verejného obstarávania.
Klinika nukleárnej medicíny v ÚVN je jediná na Slovensku. Okrem základnej klinickej praxe vykonáva aj výskumnú činnosť. Nachádza sa tu tiež klinická výučbová základňa pre študentov rádiologickej techniky.
Titulná fotografia – Slávnostné spustenie gamakamery do prevádzky. Zdroj – ÚVN