V Ružomberku sa uskutoční ďalší medzinárodný šachový festival

Šachový klub ŠK Ružomberok oslávi v máji tohto roka sto rokov od svojho založenia. Pri príležitosti výročia organizuje medzinárodne podujatie pod názvom ChessFest 2019.

Na festival pricestuje olympijský víťaz z roku 2012, Sergej Movsesian, ktorý odohrá šachové simultánky a partie naslepo. Súčasťou šachového festivalu budú semináre a konferencie.

Tak ako sme zvyknutí z minulosti, ChessFest budú tvoriť viaceré podujatia, ktoré Ružomberok privíta na prelome mája a júna. „Sú tam Majstrovstvá sveta ťažko telesne postihnutých, Majstrovstvá Slovenska mužov a žien, Majstrovstvá Európy mládeže a Majstrovstvá Slovenska mládeže v šachu,“ povedal riaditeľ podujatia a predseda Šachového klubu (ŠK) Ružomberok Marek Zelnický.

Medzinárodné mládežnícke vrcholové podujatie jednotlivcov sa na Slovensku uskutočnilo naposledy v roku 1993. V Ružomberku budú juniori bojovať o tituly v rapid a blitz šachu. „Rapid je stredné tempo. To tempo je na partiu od 15 minút až do hodiny a pol. Potom je blitz tempo, to sú najrýchlejšie šachy. Tá partia by mala skončiť do 15 minút. Takže v rámci mládeže budeme mať to najrýchlejšie a stredné tempo,“ vysvetlil Zelnický.

Pre šachový klub to nie sú prvé medzinárodne podujatia, ktoré organizuje. V minulosti sa v Ružomberku uskutočnili Majstrovstvá Európy amatérov, Majstrovstvá Európy žien a Európsky pohár družstiev Mitropa CUP. Podľa Zelnického je organizovanie takýchto podujatí náročné. „Sú to veľké akcie. Máme tím, ktorý na tom pracuje už od minulého roka. Chystáme všetko tak, aby to bolo, čo najlepšie pripravené pre celú mládež a všetkých účastníkov, ktorí sem prídu,“ ozrejmil riaditeľ podujatia.

Organizovanie medzinárodných podujatí nie je prospešné iba pre zviditeľnenie mesta, ale pomáha aj k zvyšovaniu popularity šachu u nás. „Záujem o šach je veľmi veľký. V súčasnosti aj s mládežou, ktorá trénuje v rámci krúžkov a celkovo v členskej základni, máme vyše sedemdesiat členov, ktorí sú aktívni. A potom sú tam ďalší pasívni, ktorí si chodia len na amatérske turnaje zatrénovať,“ dodal predseda ŠK Ružomberok Marek Zelnický.

Šachový klub Ružomberok organizuje ChessFest od roku 2011. V tomto roku sa prvýkrát v histórií počas festivalu uskutočnia spoločne európske aj svetové medzinárodne podujatia.

Majstrovstvá Slovenska mládeže sa v Ružomberku uskutočnia 24 – 26. mája 2019, Majstrovstvá Európy mládeže 22 – 23. júna 2019, Majstrovstvá Sveta ťažko telesne postihnutých a vozičkárov 27. júna – 7. júla 2019 a Majstrovstvá Slovenska mužov a žien 29. júna – 7. júla 2019.

Prvý šachový klub založili v Ružomberku 25. mája 1919. Od vzniku až dodnes sústreďuje členov všetkých vekových kategórií.

Dominik Veľas

Program ChessFestu 2019.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.