V Ružomberku si pripomenuli 35. výročie Sviečkovej manifestácie

Historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa (vľavo) a manželia Renáta a Július Brockovci podali účastníkom besedy priame svedectvo zo Sviečkovej manifestácie v roku 1988. Foto: Lívia Dvorská

Nenásilný protest veriacich v boji za náboženskú slobodu v bývalom Československu bol predzvesťou Nežnej revolúcie.

Beseda s priamymi aktérmi a spoluorganizátormi Sviečkovej manifestácie, známej tiež ako Bratislavský Veľký piatok, sa konala v utorok 28. marca v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku. Stalo sa tak pri príležitosti 35. výročia manifestácie, ktorá sa uskutočnila 25. marca 1988 na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Neumlčaní hrdinovia

Svedectvo zo zákulisia príprav, samotného podujatia i jej dozvukov podali prítomným manželia Július a Renáta Brockovci a tiež historik Ústavu pamäti národa (UPN) Patrik Dubovský.

Záujemcovia si najskôr pozreli dokument, ktorý je kombináciou výpovedí účastníkov manifestácie o zásahu vtedajších bezpečnostných zložiek proti pokojnému zhromaždeniu veriacich v komunistickom Československu. Sú tu identifikovaní účastníci i organizátori manifestácie, ktorých režim zatkol a diskriminoval za účasť na nej (František Mikloško, Ján Čarnogurský a ďalší) i príslušníci tajnej polície.

Vo filme odzneli konkrétne pokyny, ktoré dostala polícia od najvyšších vládnych predstaviteľov. Proti účastníkom, ktorí sa „previnili“ tým, že sa modlili alebo držali zapálenú sviečku, použili silu – vodné delá, obušky či narážanie autami do davu.

O Sviečkovej manifestácii je napísaných viacero dokumentov. Foto: Lívia Dvorská

Za slobodu občiansku aj náboženskú

„Boli sme ešte mladí ľudia – katolíci, ktorým nebolo ľahostajné dianie u nás. Ako členovia ,,podzemnej” – tajnej cirkvi a bojovali sme za občianske práva a náboženskú slobodu, nielen pre veriacich. Boli sme odvážni a uvedomovali sme si, že niečo sa musí zmeniť. Pretože podujatie na druhej strane, keby štátna moc nezasiahla proti nám takým spôsobom, svet by sa o pomeroch u nás možno nedozvedel,“ spomína Július Brocka.

Bývalý poslanec Národnej rady SR a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (SR) zdôraznil, že pamätný deň bol dôležitým míľnikom v našich novodobých dejinách. Dodal, že to bol jeden z krokov, ktorý predchádzal novembrovej revolúcii v roku 1989 a k vybojovaniu občianskych a náboženských práv a slobôd.

Počas stredajšieho podujatia rektor KU Jaroslav Demko a historik Patrik Dubovský z UPN podpísali memorandum o spolupráci oboch inštitúcií.

Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa (vľavo) a rektor Katolíckej univerzity Jaroslav Demko podpísali na spomienkovom podujatí memorandum o spolupráci. Foto: Lívia Dvorská

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.