![Hudba u Fullu](https://rkmagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/2024_HUF_Munk_print-DSCF9021-678x381.jpg)
Posledným minuloročným podujatím ružomberského cyklu komorných koncertov Hudba u Fullu bol koncert na pamiatku Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka.
Zazneli na ňom tradičné židovské piesne, autorské piesne skladateľky a speváčky Karin Sarkisjan ako i diela Johanna Sebastiana Bacha, Jeana Sibelia, Antonína Dvořáka, Dmitrija Šostakoviča, Philipa Glassa a Enia Morriconeho. RK Magazín o tom informovala Bazala Ivánková.
Podujatie sa konalo sa v deň, kedy bol z noviciátu rehole jezuitov Tomáš Munk odvlečený (15. december 1944). Najprv do tábora v Seredi, neskôr do koncentračného tábora Sachsenhausen. Zomrel spolu so svojim otcom Františkom na pochode smrti z tohto tábora na konci vojny. Koncertom si usporiadateľ koncertu – občianske združenie Simach Art chcelo uctiť pamiatku všetkých obetí holokaustu z nášho mesta.
Zaujímavý hudobný hosť
Hudobným hosťom podujatia boli Karin Sarkisjan a sláčikové kvarteto The Ladies Ensemble. „Karin je rodáčka z arménskeho Jerevanu a jej pôsobenie na slovenskej hudobnej scéne je jedinečné kombináciou vynikajúcej klavírnej hry a jedinečného vokálneho prejavu,“ objasnila Ivánková.
Dodala, že svoju povesť unikátu na slovenskej hudobnej scéne dokonale potvrdila svojim virtuóznym vokálnym prejavom a excelentným klavírnym sprievodom: „Židovské piesne ako Tumbalalajka, Shalom Alejchem, arménska ľudová pieseň Ancrevn Ekav či jej vlastná skladba s názvom Pieseň v jej prevedení boli skutočnými hudobnými perlami večera.“
Súbor The Ladies Ensemble, ktorý v niektorých skladbách Karin Sarkisjan sprevádzal, je slovenský dámsky komorný orchester, ktorý tvoria klasicky vzdelané hudobníčky, hrávajúce v profesionálnych telesách, akými sú napríklad Slovenská filharmónia.
„Mottom týchto hráčok na sláčikových nástrojoch je, aby si pri ich vystúpeniach aj laickí poslucháči dokázali uvedomiť, že klasická hudba nie je ani zďaleka nudná, ale je že plná života, radosti a emócií. A tiež to, že moderná populárna hudba v orchestrálnych úpravách dokáže častokrát získať celkom nový a originálny rozmer a svojskú príťažlivosť. Svoje skutočné majstrovstvo a cit pre pestrú paletu zvukov dokázali hneď v prvých troch skladbách večera, skomponovaných v troch odlišných obdobiach,“ uviedla Ivánková.
Skladby večera
V úvodnej skladbe fínskeho skladateľa Jeana Sibelia (1865 – 1957) Andante festivo z roku 1922 sa poslucháčom prihováral slávnostný pátos a takmer až religiózny pokoj. Nasledovali Bachova známa a slávnostná miniatúra Arioso a po nej Mozartovo Laudamus te, plné strohosti a krásy.
Iným, hĺbavejším okamihom koncertu boli obľúbené Largo z Dvořákovej Symfónie č. 9 e moll, op. 95 s podtitulom „Z Nového světa“ ako i prvá časť Šostakovičovho Sláčikového kvarteta č. 8, ktoré je podľa partitúry venované „obetiam fašizmu a vojny“, hoci jeho syn Maxim to interpretoval ako odkaz obetiam všetkej totality, zatiaľ čo podľa jeho dcéry Galiny ho skladateľ venoval sebe a že zverejnené venovanie mu uložili sovietske úrady.
Istú zmenu v dramaturgii priniesli dve časti skladby Mishima známeho amerického skladateľa židovského pôvodu, „pioniera“ takzvanej „minimal music“ Philipa Glassa. The Ladies Ensemble strhujúco vyjadril silu a napínavosť tohto diela, napísaného v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia.
Nezabudnuteľný umelecký a poslucháčsky zážitok
„Koncert na pamiatku Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka bol pre návštevníkov zaplnenej ružomberskej synagógy nezabudnuteľným umeleckým a poslucháčskym zážitkom. Hoci väčšia časť cyklu Hudba u Fullu ponúka zvukovo celistvé programy zamerané prevažne na diela súčasných tvorcov, dramaturgia tohto koncertu s hudbou rôznych období napísanej skladateľmi z rôznych častí sveta udržala poslucháčov v dokonalej sústredenosti,“ ozrejmila Ivánková.
Projekt Hudba u Fullu ako hlavný partner z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koncert Tomáša Munka a obetí holokaustu z Ružomberka podporili tiež rehoľa Jezuitov, Hudobný fond a Kultúrny a sociálny fond SOZA.
Foto – Pavol Mičáň
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.