Síce sa blíži koniec roka a mnohí z nás už odrátavajú posledné dni do najkrajších sviatkov, ružomberské Divadlo RosArt už čoskoro čaká iný veľký sviatok. Vo svojich priestoroch na Podhore 18 totiž vo vianočný týždeň uvedie novú monodrámu Všetky supiš veci.
O inscenácii, v ktorej hlavná postava otvorene hovorí o téme duševného zdravia, nám viac porozprávala Marianna Stančoková – režisérka, dramaturgička a manažérka ružomberského Divadla RosArt.
-
Na úvod rozhovoru nám predstavte divadelnú inscenáciu Všetky supiš veci.
Skôr ako otočíme posledný list kalendára na rok 2024, uvedieme v našom divadle príbeh mladej ženy, ktorá už ako malá našla originálny spôsob ako sa vysporiadať so životnou nepriazňou.
Je to inšpiratívne rozprávanie o osobných a rodinných radostiach aj strastiach podľa divadelnej hry autorského tandemu Duncan Macmillan – uznávaný anglický dramatik a režisér a Jonny Donahoe – úspešný komik, spisovateľ a performer.
Hra sa venuje širokej škále osobných tém, s ktorými sa človek často musí konfrontovať, a preto je ľahké stotožniť sa s hlavnou postavou. Protagonistka nás nechá nazrieť do svojho detstva, obdobia puberty aj dospeláckeho života ženy, ktorá našla „návod“ na to ako prekonať životné neradosti.
V našom inscenačnom tíme najviac rezonovala téma psychického zdravia, hľadania životnej rovnováhy a radosti zo života, ktorá sa niekedy, hoc nechcene, vytráca z našich životov. Preto inscenácia prináša príležitosť oživiť svoje vnútorné dieťa a vrátiť do bytia ľahkosť.
-
Inscenáciou sa snažíte reagovať na aktuálne celospoločenské témy. V tomto prípade ste si zvolili problematiku psychického zdravia. Aké faktory Vás k tomu viedli?
Každou z našich inscenácií reagujeme na konkrétny celospoločenský fenomén, ktorý v nás samých, v ľuďoch, ktorí nás obklopujú, vnímame v našej krajine ako rezonujúci, pálčivý. Rozhovory, články, výskumy, štatistiky nám prinášajú mnoho inšpirácií a dôvodov prečo siahať po konkrétnej téme. Práve to zásadne ovplyvňuje aj dramaturgiu divadla a výber textov, ktoré prinášame na javisko.
Z rôznych domácich a zahraničných výskumov vyplýva, že sa až alarmujúco zvyšuje počet ľudí, ktorí potrebujú psychologickú pomoc. A problémy duše sa nevyhýbajú ani mladým ľuďom. Medziročne stúpa počet tínedžerov, ktorí si siahajú na život (napr. v r. 2021 bol nárast počtu samovrážd v tejto vekovej skupine na Slovensku o 72 %), preto sme sa rozhodli o zásadných, hoci bolestivých, témach nemlčať ani na našej scéne.
Duševné zdravie a hlavne jeho strata je dnes téma, ktorá vstupuje s rôznou intenzitou do života každého z nás, preto chceme spoločne hľadať možnosti pre uzdravenie. Samozrejme, divadlo nie je všeliek, ale dáva komunikačný priestor pre spoločenský diskurz o téme. A my sa snažíme aj o tejto náročnej téme hovoriť s humorom. Inscenácia Všetky supiš veci hovorí aj o traumách láskavo.
Predstavenie chceme uvádzať aj pre mladé publikum, nakoľko nepochybujeme, že divadlo je atraktívnym médiom, ktoré v bezpečnom prostredí prináša intenzívny emotívny zážitok s terapeutickým účinkom. Aj naša repertoárová novinka nadväzuje na dramaturgickú líniu Divadla RosArt „Tínedžer ante portas!“, v ktorej sme uviedli aj inscenáciu #PODPOKRIEVKOU / eko-detektívka.
-
Zaujímavosťou inscenácie je, že v nej účinkuje iba jedna postava. Ako sa zrodila táto myšlienka a už ste niekedy uviedli predstavenie, v ktorom na javisku účinkoval iba jeden herec?
Divadlo jedného herca – monodráma je špecifická forma divadla, ktorá ale nemá na našom javisku premiéru. Už v minulosti sme uviedli autorskú monodrámu Čo čuší v duši, ktorú napísala a režírovala herečka nášho divadla Alžbeta Jacková.
Po monodráme Všetky supiš veci sme siahli predovšetkým kvôli kvalite predlohy, šírke tém a špecifickej roli diváka. Ide o jedinečný formát, nakoľko v ňom nejestvuje deliaca čiara medzi osvetleným javiskom a tmavým hľadiskom. Preto úloha protagonistky, mladej, talentovanej, oceňovanej herečky Nikoly Húskovej, ktorú už diváci mohli vidieť vo viacerých produkciách Divadla RosArt, nie je vôbec jednoduchá. Ale zvláda ju s bravúrou. Niki je dôkazom, že odhodlanie, talent, snaha pracovať na sebe, úsilie a odvaha vždy prinášajú svoje ovocie. Sama hovorí, že tento skúšobný proces bol pre ňu sebaterapiou a spoločne s celým tvorivým tímom veríme, že taký bude aj pre našich divákov.
-
Súčasťou príbehu je okrem hlavnej protagonistky aj publikum. Na čo všetko sa môžu tešiť diváci, ktorí do divadla na predstavenie zavítajú?
Javisko a hľadisko splynie v jeden celok, a tak aj diváci budú na chvíľu „hercami“. Ale netreba sa obávať – všetky interakcie sú dobrovoľné.
Interaktivita prináša intenzívnejší zážitok a hlbší prežitok každého diváka. A je aj zdrojom humoru. Každé predstavenie bude jedinečné, pretože veľa závisí aj od divákov, ktorí na konkrétne predstavenie prídu.
Detaily nebudem prezrádzať, nech nikoho neoberiem o prekvapenie, ale som presvedčená o tom, že predstavenie bude krásnym a silným zážitkom, ktorý vás rozplače od smiechu aj dojatia.
-
Premiéru máte naplánovanú na 28. decembra. Aké máte od nej očakávania?
Prajeme si, aby premiéra a aj reprízy predstavenia Všetky supiš veci boli pre každého z nás vzácnym momentom zastavenia sa, sebareflexie a zdrojom nádeje aj v dňoch, keď na našu súkromnú oblohu „zabudlo“ vyjsť slnko. Verím, že sa na 70 minút v Divadle RosArt naladíme na vlnu krásna, dobra a láskavosti.
Tešíme sa na každého diváka, ktorý si nechá pohladiť dušu týmto divadelným zázrakom. Ak by sa niekto nedostal na premiéru, pretože naša kapacita je obmedzená a premiéra takmer obsadená, prvá repríza bude v nedeľu 29. decembra o 17:00 h.
Odporúčame sledovať náš web, pretože hneď začiatkom januára 2025 uvádzame v premiére ďalšie predstavenie – Love is in the air.
Foto zo skúšobného procesu:
Poznámka a prosba od Divadla RosArt:
Skúšobný proces prebiehal aj mimo divadelnej sály, nakoľko po 12 rokoch fungovania sa s nami rozlúčil plynový kotol. Dočasnú strechu nám poskytla IT spoločnosť INTELI.SK a Horolezecká škola climbing.sk za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Teraz už máme teplo. Ale aj nezaplatenú faktúru za nový kotol a jeho inštaláciu vo výške 2 200 €. Preto by sme chceli veľmi pekne poprosiť o pomoc, či už finančnú (náš účet s IBAN: SK35 8330 0000 0022 0069 3656 / účel: kotol) alebo návštevu našich predstavení.
Ďakujeme, že aj napriek mrazivej spoločenskej situácii si dokážeme pomáhať.
Program Divadla RosArt:
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.