V ružomberských kostoloch pribudnú nové spovednice aj toalety

Kým rekonštrukčné práce v Kaplnke svätých Petra a Pavla v Baničnom už finišujú, vo Farskom kostole svätého Ondreja začnú až po Veľkej noci.

Stavebné úpravy kaplnky v Baničnom začali ešte v polovici januára. Pôvodný zámer vybudovania spovednej miestnosti pod schodiskom na chór a vybielenia kostola postupne nabral širšie kontúry.

„Keď sme s projektantmi uvažovali, ako budeme postupovať, vyšli sme na chór a tam mi napadla myšlienka vybúrať priečky a tak rozšíriť jeho kapacitu,“ hovorí dekan Dušan Škrabek.

Počas rekonštrukčných prác vymenili na chóre aj podlahu, do ktorej bolo zabudované podlahové kúrenie, zateplili strop, nainštalovali nové osvetlenie a napokon celý kostol vybielili.

Do kaplnky by sa malo teraz zmestiť o 200 až 300 veriacich viac, takže počas nedieľ a sviatkov už nebudú musieť ľudia postávať pred preplneným chrámom. Problém by nemal byť ani so sledovaním liturgie na chóre, keďže sa tam budú nachádzať obrazovky.

„Rád by som sa pustil aj do rekonštrukcie prízemia kostola, teda oltára a svätyne, ale to až niekedy v budúcnosti,“ načrtáva ďalšie plány dekan Škrabek, ktorý náklady na aktuálne stavebné práce vyčíslil na približne 20-tisíc eur.

Dekan Dušan Škrabek nad projektom rekonštrukcie farského kostola. Foto – autor

Po skončení veľkonočných sviatkov, ktoré tento rok pripadajú na polovicu apríla, by mal stavebný ruch nastať aj vo farskom kostole. Presnejšie v jeho severnej časti, kde sa nachádza kaplnka Božieho hrobu. Tri staré spovednice budú vymenené za nové spovedné miestnosti, pribudnú aj dve sociálne zariadenia.

„Na pravej strane bude vybudovaná jedna spovedná miestnosť a sociálne zariadenie, do ktorého sa bude vstupovať zo sakristie. Na ľavej strane pribudnú štyri spovedné miestnosti. Druhé sociálne zariadenie bude vystavané v priestore pod schodiskom na chór,“ vysvetľuje dekan Škrabek, podľa ktorého by všetky práce mali byť realizované tak, aby nenarušili riadny chod liturgických slávení.

Dekan nevylučuje, že v blízkej budúcnosti aspoň čiastočnou rekonštrukciou prejde aj Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie na Klačne. Všetko bude záležať od finančných možností farnosti.

Titulná fotografia – Vizualizácia prestavby bočnej časti farského kostola. Foto – autor

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.