Letokruhy nášho života

Koncoročné zamyslenie evanjelického farára Davida Bázlika.

Je niekoľko aktivít, ktoré majú u mňa na prelome rokov vysokú prioritu. Dojedanie vianočných koláčikov a silvestrovskej kapustnice, ale aj návšteva kostola, priateľov a rodiny.

Jednou veľmi obľúbenou aktivitou je aj návšteva lesa. Pobyt v tomto špeciálnom spoločenstve živých organizmov má na mňa a našu rodinu vždy veľmi pozitívny efekt. Toto spoločenstvo stromov mi v mnohom pripomína aj to naše ľudské spoločenstvo.

V lese prechádzame okolo mladých rýchlo rastúcich stromov. Sú tam tiež silné a zdravé kusy, nájdeme tam i starnúce stromy a dokonca aj ležiacich pacientov. Napokon, sú tam aj pníky po stromoch, ktoré tam kedysi rástli a už ich niet.  A práve tieto pníky v sebe skrývajú zaujímavú lekciu o našom živote. Myslím, že Stvoriteľ do prírody vložil informácie, ktoré nám môžu pomôcť lepšie pochopiť aj náš život.

Ako deti sme letokruhy na pníkoch s radosťou rátali a určovali tak vek stromu. Avšak každý letokruh v sebe skrýva podrobnejšiu informáciu – príbeh jedného roka. Na strome by sme nenašli dva rovnaké letokruhy.  Navyše, každý z nich sa skladá z dvoch častí. Tmavšej a svetlejšej. Tá svetlejšia vrstva je hrubšia. Je to časť, ktorá na strome pribudla počas jari a leta. Tú tmavšiu časť strom vytvoril počas jesene a zimy. Je zvyčajne tenšia, ale zato pevnejšia a tvrdšia.

Tie svetlejšie časti dodávajú stromu hrúbku a zároveň ohybnosť. Tie tmavšie mu dodávajú pevnosť a odolnosť. Vznikli totiž v náročnom období zimy, kedy strom musel odolávať nehostinným podmienkam. Strom v zimnom čase stratí veľkú časť vody. Stratí svoje listy a jeho stav sa podobá smrti. Ak však strom skúšku zimy vydrží, na jar opäť vyrastú nové listy a bude opäť o niečo silnejší.

Aj v našom živote sa striedajú obdobia leta s obdobiami zimy. Obdobia, kedy sa nám žije ľahšie, s obdobiami problémov. Sú obdobia, kedy všetko ide  hladko a my sa môžeme zo života tešiť. To však nikdy nie je trvalým stavom. Je len otázkou času, kedy ho vystrieda „obdobie zimy“. Môžu to byť ťažkosti so zdravím, narušené vzťahy v rodine alebo problémy v práci.

Ak by sme si mohli vybrať my, zvolili by sme si iste nepretržité obdobie leta. Nášmu životu by však chýbala odolnosť, vytrvalosť a pravdepodobne aj pevný charakter. Totiž práve v ťažkých obdobiach sa stávame pevnejšími a silnie aj náš charakter.

Je za nami ďalší letokruh života. Každý ho vnímame inak. Vidíme ho cez optiku našej subjektívnej skúsenosti. Bol odlišný od všetkých tých predchádzajúcich. Ale rovnako ako všetky predchádzajúce roky bol zložený z dvoch častí.  Zo svetlej, ktorá nám napovedá, že sme  rástli na tele i duchu, a z tmavšej – tá nám pripomína všetky problémy, ktorými sme v tomto roku prešli. Neboli príjemné, ale aj vďaka nim sme dnes o niečo odolnejší.

Dnes pozeráme do budúcnosti. Začne sa nám letokruh s veľmi sympatickým číslom 2020. Isté však je, že aj tento bude zložený z tých spomínaných dvoch častí. Tak to učil náš Tvorca a tak je to napokon dobré.

A ja verím, že práve On nám raz dopraje vidieť náš život z inej perspektívy, vidieť ho ako celok. Tak, ako sa teraz pozeráme na pníky v lese. Až vtedy naplno pochopíme, že každé z tých období malo v našom živote zmysel.

V tomto kontexte mi dodávajú odvahu slová apoštola Pavla, že milujúcim Boha všetky veci poslúžia na dobré.

Duchovné zamyslenie vyšlo v tlačenom vydaní Ružomberského magazínu 12/2019 – 1/2020.

Ilustračné foto – pixabay.com