
V kategórii beletria pre dospelých a deti uspeli Mikuláš Kseňák a Milan Igor Chovan. Prvé dve miesta vyhrala v odbornej literatúre etnologička Iveta Zuskinová. (Foto z vyhodnotenia súťaže v texte.)
Čitateľská anketa Kniha Liptova 2019 už pozná svojich víťazov. Do tohtoročnej súťaže bolo zaradených 35 kníh, z toho 19 v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 16 titulov v kategórii odborná literatúra. O víťaznej knihe rozhodla čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré sa dali do knižnice doručiť poštou či mailom.
Bájky, rozprávky aj prechádzky dejinami
Do čitateľskej ankety boli nominované aj knižné tituly z pera Ružomberčanov. O najlepšiu knihu súťažili medzi 35 autormi z Liptova spisovatelia Jozef Karika, Ján Kudlička, Miroslav Saniga, Jaroslav Rezník či Alena Sabuchová.
V kategórii beletria síce prvé miesto nevyhral žiadny z vyššie uvedených spisovateľov, no na ďalších priečkach zabodovali hneď dvaja autori spätí s Ružomberkom. Na druhom mieste sa s takmer 90 hlasmi umiestnil zosnulý Mikuláš Kseňák s jeho poslednou napísanou knihou Bájky pre každého. Spisovateľ žil od roku 1957 v Ružomberku, kde pôsobil ako učiteľ a riaditeľ gymnázia. Mikuláš Kseňák bol členom Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Spolku rusínskych spisovateľov na Slovensku.
Na tretie miesto zaradilo 65 hlasujúcich spisovateľa Milana Igora Chovana za knižný titul Čarovný prsteň: ruské rozprávky. Ocenený autor žije v Ružomberku, kde vyučuje na Škole úžitkového výtvarníctva. Napísal viaceré knihy náučných rozprávok pre deti, povesti, ale aj romány určené dospelým čitateľom.
V kategórii odborná literatúra pre dospelých a deti dominovala tvorba etnologičky Ivety Zuskinovej. V súťaži mohli hlasujúci podporiť autorkine dve knihy. Prvá publikácia čerpá zo spomienok pamätníkov v obci Štrba. Druhá je monografiou a približuje časy, keď z osady pri hrade v Hrádku vznikalo mestečko. Iveta Zuskinová žije v Liptovskom Hrádku, no jej celoživotné odborné pôsobenie sa spája aj s Ružomberkom. Od roku 2003 do roku 2012 bola riaditeľkou Liptovského múzea v Ružomberku.
Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže, bude v každom regióne Žilinského kraja zostavená putovná výstava.


Hlasovalo výrazne menej čitateľov
Súťaž Kniha Liptova bola založená pred 13. rokmi na pôde Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre knižnice v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.
„Cieľom súťaže, resp. čitateľskej ankety je zmapovať všetky knižné publikácie z predchádzajúceho roka, ktoré sa týkajú regiónu, či už ide o autora alebo tému. Dať ich do povedomia verejnosti a zároveň ich poskytnúť na čítanie,“ približuje súťaž pracovníčka knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši Naďa Kubányová.
Z dôvodu koronakrízy bola knižnica od 12. marca zatvorená, preto si vystavené knihy v priestoroch knižnice prezrelo a hlasovalo za ne len pár čitateľov, väčšina hlasov prišla elektronickou poštou.
Kým minulý rok za víťazný titul z Liptova hlasovalo 1363 čitateľov, do tohtoročnej ankety sa ich zapojilo 481.
„Korona ovplyvnila nielen hlasovanie, ale aj vyhodnotenie súťaže, ktoré prebehlo bez účasti autorov, vydavateľov a napokon aj verejnosti. Ak to okolnosti umožnia, radi by sme sa v diskusii stretli s autormi ocenených titulov,“ vysvetlila pre Ružomberský magazín pracovníčka knižnice Naďa Kubányová.

Výsledky hlasovania o Knihu Liptova 2019:
Kategória: beletria pre dospelých a pre deti
- DANÍK, Jozef: Zahmlený čas
- KSEŇÁK, Mikuláš: Bájky pre každého
- CHOVAN, Milan Igor: Čarovný prsteň: ruské rozprávky
- PAHUTKA, Svetlana: Múdremu neraď, silnému nedvíhaj
- SANIGA, Miroslav: Prechádzky slovenskou prírodou
- SOKOL, Ondrej: Ako som vozil Nórov: za polárnym kruhom 2.
Kategória: odborná literatúra pre dospelých a pre deti
- ZUSKINOVÁ, Iveta: Štrba. Život ľudí v minulosti
- ZUSKINOVÁ, Iveta: Liptovský Hrádok. Prechádzky dejinami
- NEMEC, Miroslav: Od zločinu k trestu: vývoj stoličného súdnictva
na Liptove v 18. storočí - ŠTEVČEKOVÁ, Katarína: Denník písaný horami
- BALÁŽ, Erik: Život je len jeden
- KMEŤ, Martin: Čarovný Liptov – Magical Liptov Region
Ilustračná fotografia – istockphoto.com