V súťaži Kniha Liptova zabodovali aj Ružomberčania

V kategórii beletria pre dospelých a deti uspeli Mikuláš Kseňák a Milan Igor Chovan. Prvé dve miesta vyhrala v odbornej literatúre etnologička Iveta Zuskinová. (Foto z vyhodnotenia súťaže v texte.)

Čitateľská anketa Kniha Liptova 2019 už pozná svojich víťazov. Do tohtoročnej súťaže bolo zaradených 35 kníh, z toho 19 v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 16 titulov v kategórii odborná literatúra. O víťaznej knihe rozhodla čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré sa dali do knižnice doručiť poštou či mailom.

Bájky, rozprávky aj prechádzky dejinami

Do čitateľskej ankety boli nominované aj knižné tituly z pera Ružomberčanov. O najlepšiu knihu súťažili medzi 35 autormi z Liptova spisovatelia Jozef Karika, Ján Kudlička, Miroslav Saniga, Jaroslav Rezník či Alena Sabuchová.

V kategórii beletria síce prvé miesto nevyhral žiadny z vyššie uvedených spisovateľov, no na ďalších priečkach zabodovali hneď dvaja autori spätí s Ružomberkom. Na druhom mieste sa s takmer 90 hlasmi umiestnil zosnulý Mikuláš Kseňák s jeho poslednou napísanou knihou Bájky pre každého. Spisovateľ žil od roku 1957 v Ružomberku, kde pôsobil ako učiteľ a riaditeľ gymnázia. Mikuláš Kseňák bol členom Literárneho klubu ružomberských spisovateľov a Spolku rusínskych spisovateľov na Slovensku.

Na tretie miesto zaradilo 65 hlasujúcich spisovateľa Milana Igora Chovana za knižný titul Čarovný prsteň: ruské rozprávky. Ocenený autor žije v Ružomberku, kde vyučuje na Škole úžitkového výtvarníctva. Napísal viaceré knihy náučných rozprávok pre deti, povesti, ale aj romány určené dospelým čitateľom.

V kategórii odborná literatúra pre dospelých a deti dominovala tvorba etnologičky Ivety Zuskinovej. V súťaži mohli hlasujúci podporiť autorkine dve knihy. Prvá publikácia čerpá zo spomienok pamätníkov v obci Štrba. Druhá je monografiou a približuje časy, keď z osady pri hrade v Hrádku vznikalo mestečko. Iveta Zuskinová žije v Liptovskom Hrádku, no jej celoživotné odborné pôsobenie sa spája aj s Ružomberkom. Od roku 2003 do roku 2012 bola riaditeľkou Liptovského múzea v Ružomberku.

Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže, bude v každom regióne Žilinského kraja zostavená putovná výstava.

Vyhodnotenie súťaže bolo kvôli aktuálnej situácii po prvýkrát bez prítomnosti verejnosti. (Foto: Naďa Kubányová)
Sčítavanie hlasov. (Foto: Naďa Kubányová)

Hlasovalo výrazne menej čitateľov

Súťaž Kniha Liptova bola založená pred 13. rokmi na pôde Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) pre knižnice v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

„Cieľom súťaže, resp. čitateľskej ankety je zmapovať všetky knižné publikácie z predchádzajúceho roka, ktoré sa týkajú regiónu, či už ide o autora alebo tému. Dať ich do povedomia verejnosti a zároveň ich poskytnúť na čítanie,“ približuje súťaž pracovníčka knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši Naďa Kubányová.

Z dôvodu koronakrízy bola knižnica od 12. marca zatvorená, preto si vystavené knihy v priestoroch knižnice prezrelo a hlasovalo za ne len pár čitateľov, väčšina hlasov prišla elektronickou poštou.

Kým minulý rok za víťazný titul z Liptova hlasovalo 1363 čitateľov, do tohtoročnej ankety sa ich zapojilo 481.

„Korona ovplyvnila nielen hlasovanie, ale aj vyhodnotenie súťaže, ktoré prebehlo bez účasti autorov, vydavateľov a napokon aj verejnosti. Ak to okolnosti umožnia, radi by sme sa v diskusii stretli s autormi ocenených titulov,“ vysvetlila pre Ružomberský magazín pracovníčka knižnice Naďa Kubányová.

Do tohtoročnej čitateľskej ankety sa zapojilo 481 čitateľov. (Foto: Naďa Kubányová)

5. SANIGA, Miroslav: Prechádzky slovenskou prírodou
  6. SOKOL, Ondrej: Ako som vozil Nórov: za polárnym kruhom 2.

Ilustračná fotografia – istockphoto.com

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.