V Švošove spustili verejnú zbierku na mobilný defibrilátor. Umiestnený bude na budove kostola

Prístroj slúži na poskytnutie prvej pomoci pri zástave srdca. Doteraz sa do zbierky zapojilo sto domácností. Starosta obce Milan Široň verí, že sa podarí vyzbierať dostatok peňazí, aby bol zakúpený ešte tento rok. 

Pri zástave srdca ide doslova o minúty. A aj keď v kútiku duše dúfame, že sa nikdy nestaneme svedkom kolapsu, pretože by sme pravdepodobne nevedeli, čo presne urobiť, predsa len sa to môže stať.

Ak sme svedkom náhleho zastavenia srdca, život človeka je v našich rukách. Dôležitý je už spomínaný čas. Už po štyroch minútach začínajú odumierať bunky v mozgu pre nedostatok kyslíka. Rýchlej zdravotnej službe môže trvať aj 20 minút, kým sa dostane k pacientovi. A práve v takýchto situáciách môže aj laikom pomôcť mobilný defibrilátor, ktorý by mohol pribudnúť v obci Švošov. 

Umiestnený bude na budove kostola

,,Pred viac ako mesiacom sme spustili verejnú zbierku, do ktorej sa môže zapojiť každá domácnosť. Nerobíme nátlak, s poslancami sme ani nestanovili termín, no pevne verím, že sa nám podarí vyzbierať peniaze a zakúpiť ho ešte tento rok. Z obecného rozpočtu naň ,bohužiaľ, nemáme vyčlenené žiadne peniaze,” vysvetľuje pre naše noviny starosta obce Švošov Milan Široň. 

Zároveň hovorí, že odozva medzi obyvateľmi bola dobrá. Počas prvých dní, odkedy informovali o možnom zakúpení prístroja sa obyvatelia zaujímali o prístroj a posielali peniaze. 

V týchto dňoch sa do zbierky zapojilo sto domácností, pričom každá prispela sumou 20 eur. 

,,Cena prístroja sa môže vyšplhať aj do troch tisíc. S poslancami sme preto rozrátali, koľko by musela prispieť každá domácnosť a vyšla nám suma 20 eur,” vysvetľuje starosta obce. 

Súčasťou zbierky však nie je len samotný prístroj, ale aj skrinka, kde bude umiestnený defibrilátor či kamerový systém. 

,,Pri návrhu tohto projektu sme vychádzali z tvaru obce, aby bol prístroj umiestnený v čo najlepšom centre obce. Preto sme určili budovu kostola Sedembolestnej Panny Márie, kde na jej fasáde bude osadená zabezpečená skrinka do ktorej bude mať každý prístup,” hovorí Milan Široň. 

Boj o minúty 

Impulzom na spustenie verejnej zbierky bol predovšetkým lekár, ktorý oslovil starostu, aby sa takéto prístroje dostali aj do obcí.

,,Rozprávali sme sa spolu či je to aj opodstatnené. Vyrozprával mi niekoľko príhod, keď aj mladých ľudí postihla zástava srdca a práve týmto prístrojom mohli byť zachránení,” vysvetľuje dôvody na zakúpenie Milan Široň. Zároveň zdôrazňuje, že ak mobilný defibrilátor zachráni len jeden ľudský život tak je správny.

Pri zástave srdca sú dôležité minúty. Kým sa však dostane rýchla zdravotná služba do Švošova, môže to trvať 15 až 20 minút. ,,Práve preto by mohol mobilný defibrilátor pomôcť. Pokyny dáva v českom jazyku a je určený pre laikov, ktorí musia len plniť to, čo im prístroj povie,” hovorí o používaní prístroja starosta. 

Zároveň hovorí, že aj keď sa zdá suma naraz veľká, keď sa ľudia vyzbierajú, budú si prístroj aj vážiť a strážiť. 

,,Pokojne by takýto prístroj mohol byť v každej obci. Druhá vec je však tá, že by mal takéto zariadenia zabezpečovať pre obce štát,” konštatuje Milan Široň.  

Titulná fotografia: Obec Švošov/Facebook, Mobilný defibrilátor/Jakub Kotian

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.