V Turíku zrekonštruovali kultúrny dom

Zrekonštruovali ho z eurofondov v spolupráci s MAS Dolný Liptov za takmer 18-tisíc eur.

V obci Turík, ktorá leží len 8 kilometrov od mesta Ružomberok na úpätí Chočských vrchov, bola dlhšiu dobu núdza o poriadny obecný priestor na kultúru a spoločenské udalosti. Miestny kultúrny dom bol v pôvodnom stave od jeho postavenia v roku 1974 a vyžadoval rozsiahlu rekonštrukciu.

Opraviť tento priestor sa obci podarilo v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou (MAS) Dolný Liptov za takmer 18 000 eur.

„Kostol, štadión, krčma, obchod a kultúrny dom – tvorí akési ,základné vybavenie´ drvivého množstva obcí nášho regiónu. Ak niečo z toho obec nemá, obyvateľom to chýba. Ak má čokoľvek navyše, je to veľké plus ku kvalitnejšiemu životu obyvateľov obce,“ tvrdí  Zuzana Gvizdová z MAS Dolný Liptov.

Pôvodný stav budovy je už minulosť

V kultúrnom dome kompletne opravili stierky na poschodí v spoločenskej sále, priľahlej kuchynke a na schodisku. V súvislosti s touto opravou sa vymenila elektroinštalácia a osvetlenie. Taktiež odstránili pôvodný drevený kazetový strop.

„Snažili sme sa najmä dostať náš kultúrny dom do tohto storočia. Bola to zatiaľ najrozsiahlejšia oprava tohto priestoru od jeho postavenia,“ hovorí starosta obce Vladimír Hatiar. Podporu z MAS Dolný Liptov vníma starosta ako finančnú injekciu, ktorá posunie obec o veľký krok vpred.

Malé obce, menej možností

Na príjem v obci vplýva do veľkej miery počet jej obyvateľov. Menej ľudí znamená aj menej peňazí do obecného rozpočtu. V obci Turík žije (podľa údajov z web stránky obce) 239 ľudí. Avšak, aj vďaka aktuálnej výstavbe nových rodinných domov v oblasti na začiatku obce, bude toto číslo skôr rásť.

„Potreby obyvateľov však zostávajú veľmi podobné, či ich tam býva sto alebo tisíc. Kultúrny priestor pre spoločenské udalosti, rodinné oslavy, krsty, svadby či športové podujatia svoje využitie nájde vždy,“ vysvetľuje manažérka z MAS Dolný Liptov.

„Kultúra, ako sa zdá byť, je veľmi nepopulárnym trendom v našej krajine. Častokrát sa ocitá na chvoste priorít, pokiaľ ide o investície z verejných zdrojov. Menšie obce nemajú dosť prostriedkov, aby náročné opravy ,utiahli´ samé a preto hľadajú spôsoby ako opravy zaplatiť,“ dodáva Gvizdová.

Jednou z možností sú prostriedky zo zdrojov Európskej únie. Projekt v Turíku podporili vo výške 17 115 eur. Príspevok poskytli z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Fotogaléria

 

Zdroj: MAS Dolný Liptov

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.