V Liptovskej Štiavnici vybudovali nový chodník

Nový chodník v Liptovskej Štiavnici. Foto: MAS Dolný Liptov

Vďaka členstve obce v Miestnej akčnej skupine (MAS) Dolný Liptov sa jej podarilo skvalitniť infraštruktúru a prepojiť chodníkom starú a novú časť dediny.

Liptovská Štiavnica patrí viac ako s 1 300 obyvateľmi k väčším obciam na Liptove. Pochváliť sa môže renesančným kaštieľom zo 17. storočia. Nachádza sa v strede obce a po dlhej histórii je v súčasnosti v súkromnom vlastníctve. Tento kaštieľ nebol v obci jediný, ale určite ten známejší, keďže sa v ňom natáčali scény filmu Zemianska česť a časť seriálu Vivat Bešeňovský.

Podľa všetkého už názov obce odráža prítomnosť množstva vodných prameňov, ktoré sú jej prírodným bohatstvom (štiav. – kyslá voda, tzv. medokýš). V katastri obce sa ich nachádza 21, nie všetky sú však minerálne. Využívané sú prevažne štyri, z toho jeden je situovaný v blízkosti obľúbeného ubytovacieho rezortu Chalúpkovo. Práve tá časť obce, kde je Chalúpkovo, nebola so starou časťou obce prepojená. Obyvatelia si síce k obľúbenému prameňu a rezortu cestičku našli, bola však blatistá a rozbitá. Obec teda našla riešenie.

Chodník prepája dve časti obce

Iba niečo viac ako 160 metrov chodníka stačilo na prepojenie starej a novej časti dediny.

Pôvodná cestička bola síce využívaná, no v zimnom alebo daždivom období bol tento prechod z ulice Nová na ulicu Drevenice komplikovaný.

Po realizácii projektu, ktorý obec pripravila v spolupráci s MAS Dolný Liptov vznikol v tomto mieste nový chodník zo zámkovej dlažby. K chodníku pribudlo osvetlenie a odvodenie a dnes už chodník slúži obyvateľom, ale aj návštevníkom obce.

Väčšiu časť realizácie tohto projektu pokryli prostriedky z nenávratného finančného príspevku. Časť chýbajúcich prostriedkov doplnila obec. Podľa vtedajšieho starostu obce Dušana Lauka bol tento príspevok dobrou finančnou injekciou pre rozpočet obce.

Projekt bol podporený vo výške 22 184,12 eur a príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER a štátneho rozpočtu.

Fotogaléria

Zdroj: TS MAS Dolný Liptov

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.