V Žilinskom kraji zdražie prímestská autobusová doprava, týka sa to aj dolného Liptova

Hlavným dôvodom zvyšovania cien je inflácia, ceny pohonných hmôt aj nárast minimálnej mzdy.

Od nedele 14. mája 2023 zaplatíme za lístok na autobus v priemere o 5 percent viac. Ceny lístkov prímestskej autobusovej dopravy navyšuje spoločnosť ARRIVA Liorbus, a. s. a SAD Žilina, ktoré sú zmluvnými dopravcami Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).

,,Tarify sa zvýšia v priemere o 5%, čo je výrazne pod úrovňou aktuálnej inflácie. Dôvodom navýšenia taríf sú ceny pohonných hmôt (v porovnaní s rokom 2020 ide o 40% nárast), vysoká inflácia (15%) a nárast minimálnej mzdy. Zľavy pre cestujúcich ostávajú, a to v rovnakej výške,“ informovala Eva Lacová, hovorkyňa ŽSK.

Spomínaní dopravcovia zabezpečujú prepravu v regiónoch Liptov a Orava (ARRIVA Liorbus), Kysuce, Horné Považie a Turiec (SAD Žilina).

S dopravnou kartou je cestovné lacnejšie

Naďalej je možné využívať dopravnú kartu, vďaka ktorej je cestovanie cenovo výhodnejšie. ŽSK informuje, že od nedele 14. mája 2023 až do ukončenia tohtoročného Európskeho týždňa mobility, ktorý sa koná spravidla v druhej polovici septembra, plne hradí náklady na jej vydanie. To znamená, že si cestujúci môže vybaviť dopravnú kartu zadarmo.

Držitelia dopravnej karty cestujú aj naďalej lacnejšie. Seniori a študenti majú zľavu približne 60 %, ostatní cestujú na dopravné karty lacnejšie v priemere o 20 %. Kredit dobitý na karte nie je časovo obmedzený, cestujúci si lístok zakúpi pohodlne a rýchlo na jedno ‚pípnutie’, s možnosťou využiť prestupný lístok do 30 minút,“ spresnila E. Lacová.

Dopravné karty oboch spoločností. Foto: ŽSK

Kartu je možné zakúpiť v jednotlivých autobusových staniciach

Dopravnú kartu ARRIVA Liorbus, a. s. pre regióny Liptov a Orava si cestujúci môžu vybaviť v zákazníckych centrách na autobusových staniciach v Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Námestove a Trstenej alebo online nákupom prostredníctvom portálu ubian.sk. Bežná cena dopravnej karty ARRIVA Liorbus, a. s. je 4 eurá s minimálnym vkladom 5 eur.

Dopravnú kartu SAD Žilina, a. s. pre regióny Horné Považie, Turiec a Kysuce je možné získať taktiež v klientskych centrách na autobusových staniciach Žilina, Martin a Čadca, v Klientskom centre OC Mirage v Žiline alebo online nákupom prostredníctvom portálu ubian.sk. Bežná cena dopravnej karty SAD Žilina, a. s. je 5,50 eur a minimálny vklad je 5 eur.

Dopravnú kartu je možné dobiť osobne v klientskom alebo zákazníckom centre dopravcu, v autobuse u vodiča alebo online: www.ubian.sk. Cestovné je možné uhradiť aj prostredníctvom virtuálnej dopravnej karty v mobilnej aplikácii Ubian a Google Pay, pričom cena virtuálnej karty je 6 eur,“ dodala na záver Lacová.

Dopravné karty sú akceptované u oboch dopravcov, ale aj u dopravcov zapojených v projekte Slovenský dopravný pas.

Zdroj: TS ŽSK

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.