Mesto oficiálne dostalo sľúbené peniaze na lacnejšiu mestskú dopravu

Spoločnosť Mondi SCP podporí zvýšené zľavy na MAD sumou 50-tisíc eur. Ide o lacnejšie dlhodobé cestovné pre seniorov, ťažko zdravotne postihnutých či zamestnancov papierní, ktoré môžu využívať už od apríla.

Minulý týždeň podpísali viceprimátori Michal Lazár a Ján Bednárik so zástupcami spoločnosti Mondi SCP Miloslavom Čurillom a Vladimírom Krajčim zmluvu na podporu mestskej autobusovej dopravy. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti.

„Na základe tejto zmluvy poskytne spoločnosť MONDI SCP 50-tisíc eur ako podporu mestskej autobusovej dopravy pre sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľov, starobných dôchodcov a darcov krvi, ktorí sú držitelia zlatej alebo diamantovej Jánskeho plakety,“ dodáva.

Ďalších 70-tisíc zaplatí mesto 

Ide o vyššie zľavy na dlhodobé cestovné pre vybrané skupiny obyvateľov, ktoré môžu využívať už od apríla. Práve vtedy mestskí poslanci schválili zmenu tarify, vďaka ktorej môžu cestovať mestskou dopravou lacnejšie seniori, ťažko zdravotne postihnutí (ŤZP), darcovia krvi aj zamestnanci papierní.

Seniori, darcovia krvi a zamestnanci Mondi budú cestovať mestskou dopravou lacnejšie

Návrh na zvýšenie zliav pripravilo vedenie mesta po rokovaniach so spoločnosťou Mondi SCP a občianskym združením Ružomberčan.

Cieľom bolo jednak prinavrátiť výhodnejšie cestovanie pre niektorých obyvateľov, ako to bolo za čias bývalého dopravcu Arriva Liorbus. Zvýšenie zliav zároveň spôsobí výpadok príjmov, ktorý bude potrebné vykryť. Predpokladaný výpadok bol vo výške 120 až 140-tisíc eur.

Mesto rozdiel zaplatí čiastkou 70-tisíc eur zo svojho prebytku hospodárenia. Ďalších 50-tisíc eur vtedy prisľúbili papierne. Vedenie mesta to uviedlo ešte v apríli pri predstavovaní cenníka.

Zľavy sa budú dodatočne vykazovať koncom roka. Je možné, že bude potrebné dofinancovanie. Pri koncoročnom vyhodnotení fungovania zliav aj pri presne známom výpadku príjmov by mala byť téma tarifných podmienok a prípadné zvyšovanie zliav ešte na stole. Viacerí poslanci apelovali na bezplatnú dopravu pre seniorov a ŤZP.

Zľava na dlhodobé cestovné 

Zvýšená zľava platí iba na dlhodobé cestovné. Teda 15-dňový, 30-dňový, 90-dňový a ročný lístok.

Obyvatelia nad 65 rokov majú po novom zľavu 60 percent. Seniori nad 70 rokov, ťažko zdravotne postihnutí (ŤZP) a darcovia krvi (držitelia zlatej a diamantovej Jánskeho plakety) majú lístok lacnejší o 70 percent. Seniori starší ako 75 rokov si môžu uplatniť 90-percentnú zľavu. Zamestnanci Mondi SCP môžu cestovať za polovicu plnej sumy.

Cestovné po zmene tarify. Zdroj: tarifné podmienky MAD RK, redakcia

Krátkodobých lístkov sa zmena netýka. Všetci seniori i ŤZP pri nich majú štandardnú 50-percentnú zľavu.

Titulná fotografia: autobus dopravcu Blaguss Slovakia, ktorý v meste od tohto roka zabezpečuje mestskú autobusovú dopravu. Zdroj: Viktor Mydlo 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.