V zime je v Hrabovskej priehrade najviac kúpajúcich

Tradičné zimné plávanie prilákalo do vody takmer 250 otužilcov (+fotogaléria a video, aktualizované 10. februára o 18:30).

Ani v lete, keď zalejú mesto horúce dni a k dobru je každý tieň i kvapka vody, nenájdete vo vodnej nádrži Hrabovo naraz toľko kúpajúcich, ako počas zimy. Bolo tak aj v nedeľu 9. februára, keď na 7. ročníku Zimného plávania nabralo odvahu vliezť do vody presne 246 zaregistrovaných otužilcov.

„Každý rok máme viacej a viacej ľudí. Cítia sa tu dobre, upevňujú si priateľstva, mužské, ženské aj vzájomné. Len sa bojíme, že kapacita Hrabova nám čoskoro nebude stačiť,“ začal rozprávanie predseda Belanských ľadových medveďov, hlavného organizátora zimného plávania, Stanislav Húšťava.

Do Hrabova prišlo 21 organizovaných klubov a k tomu niekoľko desiatok jednotlivcov.

„Ukrutne veľa klubov. Ale keď máme priateľov na celom Slovensku. Na Orave, ale aj v Poľsku, Maďarsku a sme radi, že mnohí si našli čas a urobili cestu,“ vraví Húšťava, zatiaľ čo len tak, v plavkách, stojí na zamrznutej vodnej ploche. Už je okúpaný. Voda mala 1,5 °C. Vzduch 3°C.

„Nie je mi zima. My sme praví otužilci. Žiadne termo odevy alebo špeciálne plavky. Patríme k tým najtradičnejším na Slovensku,“ hovorí aj v súvislosti s množstvom klubov, ktoré v poslednom čase vznikajú.

Okrem Belanských ľadových medveďov možno nájsť v okolí mesta Likavských ľadoborcov, Ružomberské mrože či Ľadové medvede z horného Liptova. Okrem nich ale prišla celá plejáda názvami kreatívnych klubov, napríklad: Martinské nanuky, Jašterice zo Štiavnice, Istebianske kryhy či Košické tulene.

„Je pravda, že nové kluby vznikajú ako huby po daždi, ale sú tu aj veľké stálice: Orava, Košice, Žiar, Bystričania, ale aj náš Belanský klub. Vznikajú aj menšie kluby o pár ľuďoch, ale, napokon, je to len o stretávaní sa, spoznávaní, dobrej nálade a, samozrejme, o tom zdravíčku, ktorému to pomôže,“ vysvetlil Húšťava.

Po šantení vo vode, kde nechýbalo aj trocha alkoholu, no i na všetko dozerajúci vodní záchranári a najmä skvelá nálada, sa všetci presunuli do neďalekého hotela, kde ich už čakalo občerstvenie a zaslúžené zahriatie.

Viac o tradícii kúpania sa v zime a otužilcoch v regióne prinesieme vo februárovom Ružomberskom magazíne. Kúpite si ho vo všetkých stánkoch už od štvrtka, 20. februára.

Vstup do vody na poradovník.
Ženy aj muži, mladí aj starší.
Hrabovská nádrž počas Zimného plávania 9. februára 2020.
V nedeľu bolo v Hrabove naozaj veselo.

 

Stanislav Húšťava (vľavo) hlavný organizátor pri jednej zo sôch, ktoré vytvoril pri tejto príležitosti Albert Šimrák. Rezbár a člen Belanských ľadových medveďov.
Otužilcov prišiel pozdraviť aj Vlado z Leštín (vľavo), ktorý nechýba nikde, kde je zábava.
Ako v lete v mori. Kto chcel, našiel si priestor aj na plávanie.
Podujatie otvorili primátor Igor Čombor (vľavo) a predseda Belanských ľadových medveďov Stanislav Húšťava (vpravo).

Titulná fotografia – Kúpanie v zimnom Hrabove. Foto – autor. 

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.