Po tme na Malinné Brdo a späť. Najrýchlejšie na lyžiach

Slovenský reprezentant Jakub Šiarnik druhý rok po sebe ovládol nočné preteky Slovenského pohára v skialpinizme Malinô Brdo Night Skialp Challenge.

Do Hrabova prišla v sobotu, 22. februára na jubilejný 10. ročník večerných pretekov, konkurencia 112-tich pretekárov. Ako tradične, neboli tu len profesionáli, ale aj hobby pretekári, juniori či veteráni. Hoci Slovenský pohár je vypísaný len pre najlepších, pretekať teda mohol ktokoľvek.

Prišla takmer celá slovenská špička

Čakal ich výšľap z Hrabova po zjazdovke až na vrchol Malinného. Tých najlepších v hlavných kategóriách aj prezúvanie do mačiek, a to všetko hneď dvakrát. Po zjazde do Hrabova museli celú trať otočiť ešte raz.

„Pre A-kategóriu, ale aj pre veteránov, juniorov a kadetov sme pripravili výstup v mačkách popri vleku 130 cez Vlkolínsku zjazdovku. Po prvý raz sme tam zaradili aj mladých, aby si vyskúšali nielen šliapanie, ale aj techniku,“ opisoval náročnosť trate s reálne viac ako 900 metrovým prevýšením v jednom kole hlavný organizátor Bohuslav Hlaučo z Malinô Brdo Skialp Teamu.

Ružomberok je pravidelnou súčasťou Slovenského pohára, a hoci preteky nerobí v tak náročnom horskom prostredí, ako je napríklad v Západných Tatrách, všetko nahrádza aktivitou organizátorov. Nočné podujatia na Malinnom Brde sú jediné slovenské preteky po tme. No a prezúvanie do mačiek a simulované sťaženie podmienok je ďalšou z pridaných hodnôt, pre ktoré sú preteky obľúbené.

„Okrem Matúša Danka a Marianny Jagerčíkovej prišla k nám kompletná slovenská špička,“ zvestoval Hlaučo po tom, ako pretekári vypálili hore zjazdovkou na Malinné.

Krátko pred štartom.

Počasie vyšlo, ale pomohlo aj stredisko

Prekvapí informáciou, že počasie vyšlo. Všadeprítomný nedostatok snehu má v jeho očiach celkom iné dimenzie.

„Zjazdovka je zasnežená a dva dni pred pretekmi nám pomohlo sneženie. Inak by sme pasáž v mačkách hore Vlkolínskou zjazdovkou nemohli zaradiť. A pomohlo nám aj stredisko Malinô Brdo Ski & Bike, keď tam umiestnili jedno delo a prisnežili trochu. So snehom to bolo akurát,“ odvetí Hlaučo a prekvapí spokojnosťou so snehovými podmienkami. Aspoň v súvislosti s pretekmi.

Po 51 minútach zleteli v tme, s rozsvietenými čelovkami do priestoru cieľa prví pretekári. Boli to reprezentanti Lukáš Trizna z Bobrovca a Jakub Šiarnik zo Žiarskej doliny. Práve Šiarnik je v súčasnosti suverénnom slovenského mužského skialpinizmu. Tesný súboj s Triznom po 1. kole bol tak trochu prekvapujúci.

„Hovoril som s Lukášom po pretekoch. Smial sa, že Jakub šiel voľnejšie, a to 1. kolo si asi viac vychutnával. Videli ste to v 2. kole, keď na to dupol,“ zdôvodňoval vyrovnané, ale v Hrabove pri prezúvaní do 2. kola aspoň divácky napínavé chvíle Hlaučo.

Jakub Šiarnik naozaj pridal a do cieľa prišiel napokon po 1856 metrovom prevýšení na 1. mieste s náskokom 2:42 sekúnd pred Petrom Fraňom a tretím, spomínaným Lukášom Triznom.

„Pred pretekmi som ráno cítil únavu zo stredajšieho 13-hodinového prechodu. Zaujímala ma odozva organizmu. Naschvál som začal voľnejšie, vôbec som nebežal. Bol som v prvej skupinke, ale výrazne pod maximom. Na vrchole Malina som sa dostal na čelo, v zjazde sme sa prestriedali a pri nástupe do druhého kola som zapol motor. Forma je dobrá, hlavné je nezraniť sa a udržať výkonnosť,” zhrnul po pretekoch pre portál slovakskimo.sk víťaz Jakub Šiarnik.

Dvaja hlavní organizátori z Malinô Brdo Skialp Teamu: Bohuš Hlaučo (vľavo) a Tomáš Gazdarica dávajú pokyny pretekárom.

„Jakub tu vyhral aj vlani. Rád sa tu vracia. Skialpinistickú kariéru odštartoval prvými pretekmi práve u nás na Maline Brde. Pamätám si, ako ho Mišo Honko doviezol a skialpinizmus ho tu poriadne chytil,“ spomínal Bohuš Hlaučo na nie tak dávnu históriu a začiatky dnes 25-ročného reprezentanta zo Skialpinistického klubu Žiarska dolina.

Najlepší z domácich boli na 4. mieste Kristián Jánošík z Liptovskej Lúžnej, ktorý išiel ako 20-ročný po prvý raz hlavnú kategóriu medzi mužmi a na 8. mieste Jaroslav Banáš, člen organizátorského Malinô Brdo SkiAlp Teamu.

Preteky v Open kategórii na jedno kolo úspešne absolvoval aj najmladší, len 10-ročný Tobias Lacina z Ružomberka. Najstarší bol 61-roční Eduard Grácik a Vladimír Zima.

Počas aktuálneho víkendu majú slovenskí skialpinisti na programe 5. kolo Slovenského pohára. Preteky Hore-dole Derešom budú zároveň aj majstrovstvami Slovenska.

Poradie Malinô Brdo Night Skialp Challenge 2020, Hlavná trať, 2. kolá:

  1. Jakub Šiarnik, Sk Žiarska dolina 1:43:35 (1994)
  2. Peter Fraňo, Salomon, Suunto, 1:46:17 (1996)
  3. Lukáš Trizna, SkiAlp Bobrovec, 1:49:31 (1985)
  4. Kristián Jánošík, Dynafit, 1:58:21 (1999) – Liptovská Lúžna

8. Banáš Jaroslav, Malinô SkiAlp Team, 1:01:21 (1978) – Najlepší Ružomberčan

Kompletné výsledky Mailnô Brdo night skialp challenge nájdete tu.

Titulná fotografia – Krátko po štarte 10. ročníka večerných pretekov vyštartovalo hore zjazdovkou 112 skialpinistov. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.