Veľká dráma po ktorej zostali basketbalistky neporazené. Prišli však o ďalšiu hráčku

Súboj prvého s druhým priniesol v sobotu v Koniarni strhujúci basketbalový večer.

Ružomberské basketbalistky zostávajú v tomto ročníku extraligy naďalej neporazené, hoci v 15. kole extraligy mal zraneniami ubitý káder Juraja Suju na mále. Piešťany prišli do Koniarne s výbornou obranou podkošového priestoru a domácim dievčatám sa len ťažko presadzovalo. Opätovali to však rovnakou kartou a dať im kôš vôbec nebolo jednoduché. No kým obrany sa predbiehali v skvelých výkonoch, v útoku sme videli chvíľami veľké strelecké trápenie.

Strelecká impotencia

„Nevidel som za desať rokov, čo trénujem dospelých ľudí, v žiadnom tíme preukázať taký vzdor nedareniu sa. Nepadalo nám strelecky, nemali sme trestné hody, ale napriek tomu dievčatá ukázali neskutočný charakter. Som neskutočne pyšný, na to, čo dnes dokázali. Klobúk dole pre nimi,“ hodnotil bezprostredne po stretnutí tréner Juraj Suja.

Juraj Suja počas zápasu s Piešťanmi. Foto – Rudo Maškurica.

Ruža dokázala premeniť len 3 z 29 trojkových pokusov. V tejto štatistike vôbec neuspela kapitánka a strelecká líderka družstva Miroslava Mištinová, čo sme u nej zrejme ešte ani nevideli. Celková úspešnosť streľby dosiahla len 31 percent oproti 40 piešťanským. Lenže tie urobili za celý zápas o dvadsať pokusov menej.

„To som ako tréner nezažil takúto streleckú impotenciu. To je jedna vec. Treba však pogratulovať aj Piešťanom. Prišli tu s nejakou taktikou, ktorú plnili celý zápas. Boli dobre pripravené a vychádzalo im to,“ hodnotil Suja.

Ružomberčanky boli väčšinu stretnutia vo vedení a dokonca mali navrch už o osem bodov. Ale o tento náskok prišli a v poslednej štvrtine kedy, naopak, o osem už prehrávali. Práve tu sa prejavila strelecká mizéria, ktorá v kombinácii s únavou nevyzerala vôbec dobre. Lenže dievčatá ani v najhorších chvíľach neopustila až neuveriteľná bojovnosť, ktorá vyprovokovala k povzbudzovaniu popri neúnavnom fanklube aj inak tichú, väčšinovú časť publika.

Yatskovetsová vypichla loptu pri útoku Piešťan a skórovala. Vzápätí Ráková Fekete skórovala a po faule pridala ďalší bod z trestných hodov. Trojkou pomohla v správny moment Stašová a Ruža bola behom minúty naspäť v zápase.

„Nedokážem si vysvetliť 21 doskočených lôpt Ružomberka a našu úplnú taktickú nemohúcnosť v posledných štyroch minútach. Beriem to aj na seba, musím káder pripraviť lepšie do budúceho stretnutia s týmto súperom. Gratulujem Ružomberku. Bol to vynikajúci basketbal so všetkými atribútmi, najmä bojovnosťou,“ povedal pre klubový portál MBK hosťujúci kouč Richard Kucsa.

„Myslím si, že stále sme verili, že sme lepšie a vieme hrať takéto ťažké zápasy, a to sme aj ukázali,“ zdôvodnila obrat v posledných štyroch minútach Michaela Ráková Fekete, ktorá nastúpila so zraneným kolenom.

Nemá kto hrať

MBK si vypracoval štvorbodový náskok, ktorý v poslednej minúte ubránil, a hoci hostky dali dve sekundy pred koncom trojku, prehrali s Ružomberkom aj tretí tohtosezónny zápas.

Michaela Ráková Fekete (vpravo) v súboji s Teréziou Pálenikovou. Operovať jej idú ľavé kolevo. Foto – Rudo Maškurica.

„Jedna vec je, že nás udržali na 57 bodoch a trápili sme sa, vyviedli nás z rytmu, ale treba povedať, že keby sme len štandardne premieňali, to čo premieňame, tak by sme stretnutie mali viac pod kontrolou,“ myslí si Juraj Suja.

Odteraz to však bude pre majstrovský káder ešte ťažšie. Tréner po zranení Lucie Kelčíkovej a odchode Američanky Sharise Williamsovej upozorňuje, že proti naozaj kvalitným súperom v lige má k dispozícií len sedem konkurencieschopných dievčat. Tento stav teraz poklesne, pretože Michaela Ráková Fekete odišla do Dunajskej Stredy na operáciu kolena.

„V Turecku, keď sme boli v novembri na zápase pohára FIBA, tak som si vyvrtla koleno. Riešili sme to cez konzervatívnu liečbu a dúfali sme, že to bude v poriadku. To sa, Bohužiaľ nestalo, takže teraz ma čaká operácia menisku. Dúfam, že iba menisku a verím, že budem čím skôr naspäť,“ vraví pivotka, reprezentantka so skúsenosťami aj z amerického univerzitného basketbalu

„Michaelu nemáme už dlhšie k dispozícii. Dnes nastúpila s veľkým sebazaprením a videli ste, výrazne nám pomohla. No a v pondelok si ide dať urobiť koleno. V ideálnom prípade všetci veríme, že o štyri týždne je naspäť. Neviem ale, čo budeme robiť dovtedy,“ konštatuje Juraj Suja.

V kádri mu zostáva desať dievčat, no sám konštatuje, že juniorky Uramová, Škvareková a Mesíková ešte potrebujú čas a veľa zodpovedného tréningu, aby dosiahli konkurencieschopnú úroveň pre našu ligu. Aj preto volá po posilnení kádra.

„Môj pozitivizmus má určité hranice. Popravde, neviem, čo budeme robiť dovtedy, kým sa Michaela vráti. Neviem, ako môžem trénovať, čo mám trénovať, s kým môžem trénovať. Sme v období, keď nemáme zápasový rytmus streda – sobota. Potrebujeme byť v kvalitných tréningoch päť na päť, aby sme boli pripravení na takéto zápasy. Musím sa poradiť s Mišom (asistentom M. Porubčanom, pozn. redakcie), čo ideme robiť. Alebo pôjdem niekde inde po radu,“ komentoval to Suja.

Situácii v klube sa budeme venovať čoskoro v samostatnom príspevku.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 57:56 (12:10, 28:24, 38:38).

MBK: Yatskovetsová 12, Ráková Fekete a Dudášová po 11, Turudićová 8, Mištinová a Moravčíková po 4 (Stašová 7, Havranová 0).

Piešťany: Tadićová 12, Lubinová a Kuniecová po 10, Deptová 5, Hašková 4, Hamilton-Carterová 0 (T. Páleníková 15, Dovčíková 0, Majtásová 0).

Štvrtiny: 12:10, 16:14, 10:14, 19:18. TH: 15/10 – 15/9. Trojky: 3-5. Rozhodovali: Doušek, Bartoš a Donovalová. Úspešnosť streľby: 31.4% – 40.4%.

Titulná fotografia: Miroslava Mištinová (s loptou) v útoku. Proti nej Alexandra Hašková, ktorú blokuje Michaela Ráková Fekete. Foto – Rudo Maškurica. Zdroj – basket.sk

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.