Veľké víťazstvo neprišlo

Zlepšujúce výkony v posledný zápasoch dávali nádej na prvé „veľké“ víťazstvo v sezóne. V dueli s Piešťanmi ale ružomberským basketbalistkám zhasla nádej v poslednej minúte.

Kedysi sa za veľké basketbalové zápasy označovali v Ružomberku výlučne tie európske. Aj to nie všetky. To ale boli časy, ktoré už vinou viacerých…, viacerých okolností dávno pominuli. Dnes je dnes. Nakoniec, ani dominancia Bourges, Spartaka Moskovská oblasť, či Jekaterinburgu netrvala v ženskom basketbale večne.

Pripravení na úspech

Z tretej priečky slovenskej extraligy sa chce Ružomberok už pár sezón vyšvihnúť vyššie. A tak za veľké zápasy považujeme tie proti Košiciam a najmä Piešťanom. Košice zdolať môžeme, pri súhre viacerých, tentoraz priaznivých, okolností. Piešťany sú však, momentálne, naša úroveň.

Ružomberčanky v tejto sezóne prehrali s Košicami už štyrikrát (vrátane FIBA Cupu) a neuspeli ani pri Sĺňave. Sobotňajšia odveta v Koniarni mala byť iná.

Výborné výkony a narastajúca forma v zápasoch z tureckého Mersinu, ruského Krasnojarsku, Košíc a najmä domáceho – európskeho –  duelu s Košicami dávali prísľub. Pevne v to veril aj tréner Juraj Suja, ktorý po nedávnom víťazstve nad Banskou Bystricou, keď bolo skóre blízko stovke, povedal: „chceme divákov potešiť ináč, ako stovkou. Viem, že ich potešíme ináč, tak dúfam, že sa nám to čoskoro podarí.“

S Piešťanmi opäť prehra

Posledný zápas roka výborne začali, aby si ešte do polčasu vyrobili jedenásťbodové manko. V druhom dejstve fantasticky zmazali a opäť strhli vedenie na svoju stranu. Nefungujúci tím by to proti takému súperovi nedokázal.

„Ten zápas mal všetko, čo má mať. Takéto dueli nie sú o útočnej kráse, ale o bojovnosti v každej jednej situácii, a to sme presne videli, čo bolo skvelé pre divákov aj basketbal. Hrali proti sebe dve špičkové družstvá na Slovensku a ja si myslím, že obe potvrdili výkonnosť, potvrdili kvalitu,“ hodnotil po zápase piešťanský tréner Martin Pospíšil.

V posledných piatich minútach dráma vyvrcholila. Doťahovanie o každý bod ukončil ďalší neúspešný útok Ružomberka a následné premenené trestné hody Piešťan. Necelú minútu pred koncom bol päťbodový rozdiel v prospech Čajok.

„Prehrali sme o 6 bodov, ale my sme hádzali 2 trestné hody v zápase, oni 25. A nemyslím si, že tá agresivita bola u nás až o toľko vyššia. Ja neviem, neviem…, nechcem komentovať. Nemôžem komentovať,“ nechápavo konštatoval o štatistike trestných hodov po zápase Suja.

Priznal však, čo bolo viditeľné. Rozohrávačky sa v zápase často stratili, aj s loptou. Útočný doskok v prvom polčase prakticky neexistoval. „Fauly, doskok v prvom polčase a 14 strát lôpt od našich rozohrávačiek. Toto sú tri štatistické ukazovatele, ktoré ten zápas odzrkadľujú a rozhodli,“ konštatoval o chybách vlastného družstva Suja.

Palicu netreba lámať

„Pre nás je to veľké sklamanie, pretože sme sa naozaj zodpovedne pripravovali na tento zápas. Kebyže vyhráme, tak aj tá atmosféra v družstve je trošku iná. Stratili sme sa v obrane, pretože zbytočne sme faulovali. Oni išli potom cez nás a každý faul bol kôš. Nezvládli sme to,“ hodnotila po konečnej prehre 53:59 domáca pivotka Beáta Janoščíková.

Áno, Ružomberok záver stretnutia nezvládol. A na hráčoch aj tréneroch bolo vidieť, že táto prehra ich poriadne mrzí. S Piešťanmi už veľmi chceli. Ukončiť rok víťazne. Získať športovú odmenu za doterajšiu prácu. Sebavedomie do ďalšej časti sezóny. Prvé veľké víťazstvo.

Zápas zlomili detaily, nie systémovo zlý výkon. Basketbalistky sa určite musia zlepšiť. Udržať výkon celých štyridsať minút. Nespoliehať sa v rozhodujúcich chvíľach na tú druhú, ale na seba. A kolektív. Musia sa naučiť takéto stretnutia dotiahnuť do víťazného konca. Nezaslúžia si však verejné vyhrážky, reči o hanbe a tréneri výzvy k abdikácií, ako to bolo v sobotu od jedného z najvyšších predstaviteľov klubu.

Tlak byť musí. Na všetkých. A treba sa s ním vysporiadať na všetkých úrovniach. Ak však je voči tímu taký surový, ako sme boli svedkami v sobotu po zápase, v takej atmosfére sa nie je čo diviť, že Ružomberok má problém vyhrať  svoj veľký zápas.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 53:59 (13:14, 24:32, 42:42)

MBK:  Mištinová 12, Campbellová 8, Brownová 6, Kováčiková 5, Bozókiová 4, (Janoščíková 9, Diawakanová 7, Jackovecová 2).

Čajky: Bartáková 13, Podrugová 12, Páleníková T. 10, Zohnová 9, Mikulášiková 2, (Smithová 9, Slamová 4, Dudášová, Kašpárková, Gajdošová 0).

Štvrtiny: 13:14, 11:18, 18:10, 11:17. TH: 2/2 – 25/18. Trojky: 5-1. Úspešnosť streľby: 46% – 39%.

Titulná fotografia: Miroslava Mištinová (vpravo) dala v stretnutí 12 bodov. Zdroj – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.