Vicemajster hostí nováčika

Ružomberskí futbalisti vyhrali v lige z ostatných šiestich duelov iba jedenkrát. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v piatok o 17:30 hod. stretnutie 12. kola Fortuna ligy proti MFK Skalica. Liptáci sa budú snažiť v domácom prostredí potvrdiť pozíciu favorita a po reprezentačnej prestávke vstúpiť víťazne do druhej polovice najvyššej slovenskej súťaže.

Ružomberčania sa v tejto sezóne nachádzajú v hernej a výsledkovej kríze. V doterajšom priebehu Fortuna ligy zaznamenali Liptáci v desiatich stretnutiach až 5 remíz, 3 výhry a 2 prehry, ktoré utŕžili na vlastnom ihrisku.

Na druhej strane sa futbalistom spod Čebraťa podarilo v Slovnaft Cupe postúpiť do ďalších bojov, keď v 3. kole zvíťazili na pôde účastníka IV. ligy ŠK Javorník Makov 2:0. Pre Liptákov išlo zároveň o posledný duel pred reprezentačnou pauzou, ktorá v ich prípade trvala až dva týždne.

Dlhšia prestávka pre vicemajstra súvisela s výmenou trávnika v MOL Aréne, preto bol z tohto dôvodu zápas 11. kola Fortuna ligy medzi Dunajskou Stredou a MFK Ružomberok odložený na 18. novembra. Ružomberčania si tak užili dlhšie obdobie bez ligového futbalu, čo im vzhľadom na rozsiahlu maródku a nevýrazné výkony padlo vhod.

Ružomberok sa nachádza v kríze

Zverencom Petra Struhára patrí po 11. kole Fortuna ligy 6. miesto, keď na vedúci Slovan Bratislava strácajú až 9 bodov. Liptáci však majú oproti ostatným tímom na konte o jeden zápas menej.

Ostatný duel najvyššej slovenskej súťaže „Ruža“ nezvládla, keď po slabom výkone podľahla Žiline 0:2. Liptáci počas duelu vyslali na bránu súpera iba jednu strelu. Krízu vicemajstra podčiarkuje skutočnosť, že z ostatných 6 duelov v rámci Fortuna ligy vyhral iba jedenkrát.

Prvý vzájomný duel Ružomberka so Skalicou v tejto sezóne sa skončil víťazstvom vicemajstra 2:0. V doterajšej histórii odohrali tieto dva tímy len 6 vzájomných zápasov, pričom štyri z nich vyhrali Ružomberčania a ostatné dva duely sa skončili víťazstvom Skalice.

Nováčik neprehral viac ako mesiac

Futbalisti MFK Skalica figurujú po jedenástich odohraných stretnutiach na 8. mieste, keď doposiaľ zaznamenali 2 výhry, 6 remíz a 3 prehry s nepriaznivým skóre 9:13. Na šiesty Ružomberok momentálne strácajú zverenci Juraja Jarabeka 2 body. Skaličania ako nováčik zaznamenali zlý vstup do sezóny, keď v úvodných šiestich kolách zaknihovali iba jednu výhru a až 3 prehry

Ostatných 5 duelov v rámci najvyššej slovenskej súťaže ale Záhoráci neprehrali, aj keď až v štyroch prípadoch remizovali. Poslednú prehru zaknihovala Skalica ešte 20. augusta v Michalovciach (1:3). Od tejto prehry nováčik neprehral až v 7 stretnutiach v rámci všetkých súťaží. V ostatnom zápase Fortuna ligy nastúpili Skaličania na pôde Banskej Bystrice, kde sa zrodila bezgólová deľba bodov.

Nateraz posledný duel pred reprezentačnou pauzou odohrala Skalica vo Veľkom Mederi, kde sa predstavila v rámci 3. kola Slovenského pohára. Prvoligista potvrdil úlohu favorita a stretnutie vyhral rozdielom triedy (3:0).

Tri nové tímy vo Fortuna lige

MFK Skalica v uplynulom ročníku účinkovala v druhej najvyššej slovenskej súťaži, v ktorej obsadila 3. miesto. Z Fortuna ligy sa však porúčali až tri tímy a tým sa otvorila cesta pre Záhorákov účinkovať v najvyššej slovenskej súťaži.

Keďže Fortuna ligu opustili až tri mužstvá – FK Pohronie ako posledný tím ligy, ŠKF Sereď a FK Senica kvôli neudeleniu licencie, tak v tejto sezóne v nej účinkujú až traja nováčikovia – FK Železiarne Podbrezová ako víťaz 2. ligy, MFK Dukla Banská Bystrica ako druhé mužstvo a MFK Skalica ako tretí tím druhej najvyššej slovenskej súťaže.

Skaličania už vo Fortuna lige raz účinkovali a to v sezóne 2015/2016, kedy pri svojej premiére v najvyššej slovenskej súťaži skončili poslední a opustili ligovú smotánku.

Dva ligové zápasy na domácom štadióne v rade

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár si je vedomý, že jeho zverenci nastúpia proti mužstvu, ktoré neprehralo už 7 zápasov. Skalica má veľmi skúsený tím. Doplnili káder, čo sa ukazuje v ich posledných výsledkoch aj v hre. Skaličania sú dobrým nováčikom, oživili súťaž. Nečaká nás vôbec ľahký súper.“

Aj v súboji so Skalicou musí ružomberský kormidelník už tradične počítať s maródkou v jeho tíme. Vicemajstrovi nebude k dispozícií 5 hráčov – Samuel Šefčík, Martin Boďa, Kristóf Domonkos, Matej Kochan a Filip Lichý. Otázny je aj štart záložníka Gabriela Halabrína.

Po zápase so Skalicou, ktorý bude naživo vysielať televízia Nova Sport 1, odohrajú Liptáci najbližší duel v piatok 7. októbra v Podbrezovej. Následne čakajú zverencov Petra Struhára dva zápasy na domácom štadióne v rade. Najskôr privítajú Liptovský Mikuláš (15. 10.) a o týždeň neskôr Banskú Bystricu (22. 10). Októbrový program ukončia Ružomberčania v Trenčíne (29. 10.).

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.