Viceprimátor Michal Lazár: Nasledujúce štyri roky prinesú Ružomberku obrovský rozvoj 

O Kalvárii, o spolupráci vo vedení mesta, chýbajúcom rozvoji, ale aj o tom, či má vyššie ambície v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, sme sa rozprávali s viceprimátorom Michalom Lazárom. 

Ako viceprimátor ste zodpovedný za všetky oblasti  – sociálne veci, kultúra, školstvo, aj šport, ktoré priškrtila pandémia. Pred nami je začiatok školského roka. Môžeme si ako spoločnosť dovoliť opäť zatvárať školy?

Od čias reformy Márie Terézie, kedy bola zavedená povinná školská dochádzka pre deti od 6 do 12 rokov, je aktuálne najhoršia situácia v tejto oblasti. Deti nechodili s prestávkami rok do školy. Osobne by som zatváral až vtedy, keď to bude kritické. Väčšina pedagógov je zaočkovaná. Máme však aj mladých učiteľov, ktorí sa zaočkovať nedali. Môže nastať situácia, že nebude mať kto učiť. A to by zanechalo ďalekosiahlejšie následky ako doteraz. Máme veľkú skupinu detí, ktoré sa nezúčastnovali dištančného vzdelávania z rôznych dôvodov a ak sa aj zúčastňovali, tak neprebehla socializácia. Deti žijú vo virtuálnom svete na druhú, pretože ten svet, ktorý poznali bežne, zrazu na dlhé obdobie zmizol. 

Poznáme aj mieru zaočkovanosti v meste?

Je na úrovni nad 60 percent. 

Viackrát ste uviedli, že potrebujeme aspoň dve mestské školy, ktoré budú výnosné, aby sa vedeli poskladať na zvyšné školy v meste. Inak hrozí zrušenie dvoch základných škôl, a to v Bielom Potoku a Černovej.

Na základe mojich stretnutí s riaditeľmi, pedagógmi a rodičmi došlo k určitým opatreniam a roky 2019 a 2020 boli úspešné. Mali sme vybalansovaný rozpočet a nemuseli sme dotovať z mesta ani euro. Situácia je teraz iná, pretože od septembra 2020 nám poklesli počti detí a tým pádom je aj nižšia dotácia zo strany štátu. Na základe opatrení môžem konštatovať, že máme v Ružomberku dve základné školy, ktoré su na tom ekonomicky relatívne dobre. Je to Zarevúca a Bystrická. Obe školy prispievajú na chod zvyšných škôl v meste. 

Rušenie škôl teda nie je na stole? 

Nehovoríme o rušení. Aj Biely Potok a Černová majú svoje špecifiká. Černová sa vyvíja dobre, každý rok sa hlási viac a viac detí. Od septembra bude mať opäť aj naplnený stav v prvom ročníku (22 detí). Som presvedčený o tom, že za pár rokov bude táto škola v plusových číslach. Ak bude problém, tak možno na Bielom Potoku, pretože sa tam teraz prihlásilo málo detí, ale nasledovné roky ukazujú, že ich bude viac. V dohodovacom konaní budeme môcť získať prostriedky na dofinancovanie škôl od štátu. Ak sa nám to nepodarí, mesto bude musieť doplatiť 50-60 tisíc eur. 

Prejdime aj k opatrovateľskej službe, kde ste na jej podporu získali grant, ktorý skončil na jar tohto roku. Bola možnosť opäť pokračovať v projekte? 

Keď som prišiel na úrad, dali mi okrem iného do vienka sociálne služby, kde sme získali grant na 489-tisíc eur. Podporili sme z neho 33 opatrovateliek z celkového počtu 83, ktoré pracujú v meste sumou 570 eur. Projekt bude pokračovať, ministerstvo práce koncom júna zverejnilo novú výzvu. Prihlásili sme sa a čakáme na vyhodnotenie. V tomto projekte sa už zvýšila sadzba na jednu opatrovateľku na 680 eur.

Viceprimátor Michal Lazár. (Foto: Jaroslav Moravčík)

Spoločne s primátorom Igorom Čomborom a viceprimátorom Jánom Bednárikom fungujete vo vedení mesta v ,,trojzáprahu”. Ako sa vám spolupracuje? 

Dobre, pretože veci, ktoré potrebujem odkomunikovať, si aj odkomunikujeme. Samozrejme, že pri práci, na takýchto pozíciach môze dôjsť k otáznikom, ale v zásade som si tieto otázniky vedel priamo vyriešiť a dohodnúť sa. Všetko je o komunikácii. 

Spomínali ste otázniky. Čo ste tým mysleli?

Ak boli otázniky, napríklad som sa nezúčastnil rokovania, ktoré organizoval viceprimátor Ján Bednárik, a nemal som o tom informácie, tak som za ním zašiel a vypýtal si ich. Ak je niečo, kedy rokujeme samostatne, stáva sa to bežne, tak sme si tieto veci vieme vyštrngať a vysvetliť. Usilujem sa o komunikáciu. 

Zo strany primátora a druhého viceprimátora je dostatočná?

U penal primátora mám dvere vždy otvorené, nemám žiadny problém s komunikáciou s ním. S kolegom Bednárikom sa pravidelne stretávame na rokovaniach vedenia mesta, kde je prítomný aj pán primátor, takže tu problém nevidím. Ako som povedal, ak cítim potrebu odkomunikovať si veci, tak to urobím.

Vo funkcii ste už takmer tretí rok. Hodnotíte toto volebné obdobie ako úspešné? Čo sa podarilo? 

Ak by som povedal, že všetky moje ambície a plány sa naplnili, tak by to nebola pravda. Za seba hovorím, že to čo mi bolo zverené, tak funguje relatívne dobre. 

Čo konkrétne sa zmenilo? 

Potravinová výdajňa na Madačovej získala chýbajúce auto na prenos potravín. Nízkoprahové centrum pre deti a rodiny, ktoré sa venuje deťom s rôznymi poruchami správania, získali na projekt sociálnej služby v teréne 9,5 tisíc eur. Prispel som k tomu, že naše opatrovateľky dostali aj adekvátne ohodnotenie. V školstve sa stabilizovala situácia tak, že nebolo potrebné dotovať zo strany mesta navyše základné školy. Získali sme grant na modernizáciu odborných učební v hodnote viac ako 687-tisíc eur.  

Som podpredseda predstavenstva OOCR Liptov, kde sa ročne preinvestuje viac ako milión eur. Podporili sme množstvo akcií v meste, napríklad aj Korýtko. Taktiež som predsedom predstavenstva v Klaster Liptov, kde sa preinvestujú desiatky tisíc eur a podporujú menšie projekty. Ako konateľovi MBK Ružomberok sa mi podarilo stabilizovať finančnú situáciu v klube a získali sme za môjho pôsobenia v klube dva tituly majsteriek SR. V roku 2020 sme zrekonštruovali halu T18 na Plavisku, získali  sme na ňu viac ako 700-tisíc eur a preinvestovali sme aj vlastné zdroje na úrovni približne 100-tisíc eur.  Bol som aj konateľom v Bype. Odtiaľ som odišiel, pretože som nebol spokojný s fungovaním spoločnosti. Viac sa k tomu ale nechcem vyjadrovať. 

Ľudí ale zaujímajú aj iné témy, individuálna bytová výstavba (IBV), nájomné byty, investor a s ním súvisiaca práca, diaľnica. Ale to je len zlomok toho, čo v kampani sľuboval primátor. Mimochodom, mnoho zo sľubov chcel zrealizovať už počas rokov 2014-2018. Keď to zhrnieme, splniť sa podarilo len máločo. Podporovali ste ho počas poslednej kampane, ako to hodnotíte? 

V zásade, nie je to príjemné počúvanie, keď vás niekto kritizuje napríklad za to, že nie je postavená diaľnica. Konkrétne túto vec si treba rozmeniť na drobné. V prípade diaľnice uskutočnil primátor veľa aktivít smerom ku jej dokončeniu. Samozrejme, že reálne kompetencie  pre  dokončenie diaľničného úseku Hubová – Ivachnová nemá pán primátor, ale ministerstvo dopravy. Na ostatnom stretnutí s predstaviteľmi NDS bol však stanovený termín dokončenia tohto úseku diaľnice  na koniec roka 2023. Tento termín potvrdil aj minister dopravy.

Je chvályhodné, že vyvíja snahy v oblasti diaľnice, ale môže sa venovať veciam, ktoré má priamo v kompetencii, napríklad centrum mesta, IBV, nájomné bývanie. 

 Primátor rozdelil kompetencie a tie niekto nejakým spôsobom napĺňa. Koncepciu nájomných bytov či centra mesta sú jednoznačne delegované na druhého zástupcu mesta. On vám môže k tomu povedať všetko, čo Vás zaujíma. Ja môžem potvrdiť, že sme niekoľkokrát predložili do MsZ návrhy na zmenu uznesení v súvislosti s výstavbou nájomných bytov, ale bolo to napríklad v prípade bytoviek Plavisko 2 a Plavisko 3 vyvolané znížením celkovej ceny. Bytovka Plavisko 1 je vo finále a v najbližších dňoch sa rozhodne o jej výstavbe. Záverečné slovo bude mať ŠFRB.  Zatiaľ teda nestaviame, ale som presvedčený, že najmenej dve z troch nájomných bytoviek do konca volebného obdobia začneme stavať.

Spomínali ste prenesenie kompetencií. Je pravda, že pán primátor má aj zbory poradcov, ktorých je dovedna 35. Prečo to potom tak trvá, ked je v Ružomberku toľko ludí, ktorí sa angažujú o rozvoj mesta?

Na toto odpovedať neviem. Aj mňa to mrzí. Robíme, ale niekedy, bohužiaľ, tie výsledky nie sú hneď viditeľné. Stále verím, že do konca volebného obdobia sa to podarí. Odmietam pohľad verejnosti, že sme všetci zlí. 

Viceprimátor Michal Lazár. (Foto: Jaroslav Moravčík.)

Ak ale hovoríme o bývaní, musíme hovoriť aj o IBV, ktorá momentálne stojí. Viceprimátor Bednárik bol poslancami zaviazaný, aby podal informačnú správu, ako na tom sme a to neodznelo. Tu už nie je prekážkou ŠFRB, ale to, že o procese realizácie ani nevieme. 

IBV je ťažká otázka. Najskôr mali byť vybavené Hríby, potom Dielec, najmenej sa rozpráva o lokalite Gejdák, ktorá má najväčší  potenciál, pretože tam vlastníme pozemky. Aj v tejto veci Vám najlepšie odpovie pán zástupca Bednárik, ktorý sa tejto téme venuje. K výstavbe IBV Dielec si ale dovolím povedať, že dianie okolo Kalvárie celý proces ohrozuje. Hovorí sa o jej záchrane, ale podľa môjho názoru je to hra, ktorej dobre nerozumiem.

Hra v akom zmysle?

Sú v tejto súvislosti podávané rôzne sťažnosti, protesty napríklad na prokuratúru. Musíme dokazovať, že je všetko  v súlade so zákonom, zatiaľ sa nám nestalo, že by sme my ako mesto urobili závažné chyby. Boli formálne, ale dali sa odstrániť. Ja mám pocit, že niektoré politické aktivity smerujú k tomu, aby sa IBV zastavili. 

Keď hovoríte, že vy ako mesto ste nepochybili, tak sám viceprimátor Bednárik medzi prvými na svojom blogu upozornil na zmenu projektu, ktorá sa podľa jeho slov udiala bez vedomia vedenia mesta. Pôvodne sa rátalo s výstavbou rodinných domov, zmenou projektu však povolili mestskí úradníci aj apartmánové. Aj niektorí mestskí poslanci kritizovali, že sa k tomu nemohli vyjadriť. Iniciatíva okolo Kalvárie skôr poukazovala aj na nie úplne transparentný proces. A nie torpédovanie rozvoja. 

Z právneho hľadiska nebolo porušené nič. To, čo sa stalo, že niekto podpísal zmenu projektu, bola chyba. Som toho názoru, aby sa aj napriek tomu stavalo. Aj keď ja si myslím, že už developer nebude chcieť stavať. Potom si ľudia nebudú môcť kúpiť v peknom prostredí kvalitné bývanie. 

Výzva na záchranu ružomberskej Kalvárie je od začiatku občianska iniciatíva, ktorá chcela ochrániť jej územie oddialením plánovanej výstavby.

Téma Kalvárie bola politicky zneužitá a výsledkom toho je aj petícia. Mám na to niekoľko argumentov. Ak si zoberiete zoznam ľudí, ktorí boli iniciátormi petície, to nie sú všetci aktivisti  z presvedčenia, ale sú tam aj politicky aktívni ľudia, ktorí sú v zastupiteľstve, a hovoria o sebe, že sú opozícia. Medzi signatármi sú architekti, ktorí v minulosti nakreslili Kalváriu zastavanú rodinnými domami, vtedy to bolo v poriadku, teraz to už nie je. Tretí dôvod, prečo ma petícia neoslovila, je, že nikto na meste by si nedovolil urobiť žiadny krok bez toho, aby boli veci odkonzultované s farským úradom. Zachrániť Kalváriu je heslo, ktoré len podnecuje, aby človek rozmýšľal, čo je vlastne za tým. 

Keby ste si urobili anketu, naprieč všetkými vekovými skupinami, som presvedčený o tom, že pre väčšinu Ružomberčanov je Kalvária spájaná s trasou na Malino Brdo. Nepochybujem o tom, že je to pietne miesto, no 90 percent ľudí prechádza týmto územím za účelom turistiky. 

Nestotožňujete sa teda ani s ideou petície, aby sa výstavba posunula? 

Vôbec. Stotožňujem sa s tým, že Kalvária – Krížová cesta  má duchovný rozmer, ktorý treba zachovať. Je však výstavba v prospech občana alebo nie? Podľa mňa je v jeho prospech, takže som sa priklonil na stranu tých, ktorí hovoria, že treba rozvíjať toto územie. 

Cieľom petície ale nebolo zabrániť developerovi stavať. Mala dosiahnuť, aby sa ochránilo dedičstvo otcov a zároveň, aby si Ružomberčan mohol kúpiť bývanie. 

Áno, ale predstavitelia petície žiadali výmenu pozemkov tak, aby sa vytvorilo ochranné pásmo na úrovni 30-35 metrov, pričom súčasné ochranné pásmo je v šírke cca 12 m. Predmetné pozemky ale mesto nevlastní, čiže vymeniť  ich za lukratívne mestské pozemky napr. v Hrabove  by bola samovražda, pretože na to nie je právny titul. Tu už narážame na problém, ktorý sa volá zásady hospodárenia s majetkom mesta. Nie je možná takáto výmena. Jedinou, ale nereálnou cestou by bolo, ak by sa angažovali vlastníci pozemkov, ktorí by povedali, dobre, posuňte si to a my budeme mať dobrý pocit. Ak by sme pozemky vymieňali bez právneho titulu za požiadavky, ktoré majitelia pozemkov predložili, neprešlo by to. Ak docieli petícia výsledok, tak ten, že developer zastaví výstavbu a tým sa reálne ohrozí aj IBV Dielec. 

Nechýba mestu koncepčné plánovanie? Aktuálne je na stole rekonštrukcia Podhory. Je správne, že sa k nej pristupuje až po niekoľkých úrazoch? Prečo nebola začlenená medzi väčšie investičné priority mesta?  

Bola to chyba. Centrum mesta riešime, snažíme sa nájsť čo najlepšie riešenie. Viceprimátor Bednárik sa stretáva s architektami, dohodli sa na tom, ako to bude vyzerať. Môžem prezradiť len toľko, že by sme chceli urobiť koridor, ktorý by zachoval pôvodnú dlažbu od stien v jednotlivých objektoch a koridor v šírke troch metrov sa urobí nový. 

(V téme rekonštrukcie dlažby na Podhore nastal medzičasom posun, riešený bol na ostatnom mestskom zastupiteľstve, poznámka redakcie) 

Ostaňme ešte v centre mesta, kde majú povolený vjazd cyklisti. Skúšobné obdobie bude končiť na konci augusta. Bude táto zmena trvalá? 

Podľa môjho osobného názoru treba dať priestor cyklistom. Nie je ale dobrý výsledok, aby mamičky s deťmi utekali z pešej zóny pred niektorými cyklistami, ktorí si urobili z pešej zóny Tour de France. Je treba nastaviť pravidlá, kde a akou rýchlosťou by mali cyklisti ísť. Ale tie nemáme. Ak povoliť vjazd cyklistom na pešiu zónu natrvalo, tak s pravidlami. 

Prečo neboli podmienky pre cyklistov a peších nastavené od začiatku?

Mysleli sme si, že ako všade vo svete bude platiť princíp tolerancie. V Ružomberku sme sa ale presvedčili, že to tak nebolo. Môj názor je, že v takejto podobe to nemôže pokračovať.

Budete chcieť pokračovať v komunálnej politike aj naďalej? Máte aj vyššie ambície?

Chcel by som pokračovať, no nemám ambíciu kandidovať na funkciu primátora mesta. 

Niekomu potom ale vyjadríte podporu. 

Určite. Nasledujúce štyri roky budú najdynamickejšie a prinesú Ružomberku najväčší rozvoj. Sú tu obrovské zdroje vrámci UMR  a Plánu obnovy. Ak si zvolíme správne a zastupiteľský zbor bude naklonený kooperácii, nie je možné, aby sa mesto neposunulo. 

Je podľa vás Igor Čombor dobrým primátorom?

Je to výnimočná osobnosť. V Ružomberku ich nemáme veľa. Pre mňa je to človek, ktorý je schopný a aj napriek vyššiemu veku je mentálne veľmi silný. Vie sa rozhodnúť, v mnohých veciach sa vyzná, nevzdáva sa a neuteká pred problémom, je prirodzenou autoritou.

Nemalo by vidieť za primátorom, ktorého ste nazvali osobnosťou aj rozvoj?

Ako som už povedal, primátor delegoval právomoci na oboch zástupcov a teda spolu s ním a celým mestským zastupiteľstvom zodpovedáme za rozvoj mesta. Nechcem sa na nič vyhovárať, ale ešte do konca volebného obdobia máme 14 mesiacov a verím, že sa niektoré veci podarí dotiahnuť. Vidím to optimisticky aj do budúcnosti, veď také ťažké volebné obdobie, ako je teraz, už nikdy nebude. 

Kvôli čomu už nebude? Máte na mysli pandémiu?

Pandémia je len časť. Zvyšok je neúprosný politický boj, ktorý tu prebieha od samého začiatku druhého volebného obdobia pána primátora. 

A nie je to práve politický boj o rozvoj? 

To ukáže čas. Ako som povedal, Ružomberok čaká v nasledujúcich rokoch obrovský rozvoj. Plán obnovy a pripravovaná Integrovaná územná stratégia udržateľného mestského rozvoja (UMR)  „Ružomberok – Liptovský Mikuláš“  prinesú možnosť tu preinvestovať milióny eur. Ktokoľvek sem príde, bude mať obrovské šance a príležitosti. My sme také nemali. Stali sa chyby, niektoré veci nám nevyšli, preto ten rozvoj nie je taký hmatateľný, ale nemôžem povedať, že by sme nič nerobili. 

Článok bol pôvodne publikovaný v septembrovom vydaní RK Magazínu.

Titulná fotografia: Viceprimátor Michal Lazár. Foto: Jaroslav Moravčík.

Autorky: Anna Zábojníková, Nikola Marhefková. 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.