Víkendová misia splnená. Ružomberčanky deklasovali Slovan a nadelili mu stovku

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v nedeľu 21. novembra v rámci 9. kola Niké extraligy žien nad Slovanom Bratislava 105:34. Ružomberčanky sú po deviatom kole jediným tímom súťaže, ktoré ešte neokúsilo pocit prehry.

Domáce hráčky, ktoré odohrali druhý zápas v priebehu dvoch dní, sa od úvodu stretnutia ujali kormidla v dueli. Hráčky „Ruže“ sa hneď na začiatku zápasu dostali do jedenásťbodového trháku (11:0), ktorý postupom času navyšovali. Náskok domáceho celku postupne narastal, pričom hostkám z Bratislavy umožnili Ružomberčanky zaznamenať iba sedem bodov v úvodnej desaťminútovke. Naopak domáce hráčky zaknihovali v prvej štvrtine až 24 bodov a preto bol stav po úvodnej desaťminútovke 24:7.

Druhú štvrtinu zvládol domáci tím bravúrne. Ružomberčanky si spravili zo Slovana trhací kalendár a nedali mu žiadnu šancu pomýšľať na prípadný úspech. Náskok „Ruže“ sa každou minútou navyšoval a okrem skvelej ofenzívnej činnosti výborne fungovala domácemu tímu aj defenzíva. Bratislavčanky zaznamenali v druhej desaťminútovke len sedem bodov, pričom domáce mužstvo zaknihovalo až 33 bodov. Po polčase svietil na ukazovali skóre stav 57:14 a o víťazovi duelu bolo rozhodnuté.

Suverénna tretia štvrtina

Kým v predošlom zápase Ružomberčanky nezvládli tretiu štvrtinu a umožnili Piešťanom zdramatizovať stretnutie, v dnešnom dueli to už neplatilo. „Ruža“ pokračovala v tretej desaťminútovke v podobnom duchu ako počas prvého polčasu a hostkám z Bratislavy umožnila zaknihovať iba dva body. Tretiu štvrtinu ovládol Ružomberok v pomere 26:2 a v tom momente bolo prítomným divákom jasné, že domáce hráčky mieria za „stovkou“.

Záverečnú desaťminútovku už domáci tím dohrával a umožnil Slovanu zaznamenať viac bodov ako za celý priebeh zápasu. Napriek 18 bodom Bratislavčaniek, ale poslednú štvrtinu ovládla „Ruža“ v pomere 22:18. Krátko pred koncom stretnutia sa Ružomberčankám podarilo zaznamenať jubilejný stý bod v zápase, o ktorý sa postarala iba 15-ročná Nina Oravcová. Do konca duelu ostávali už len dve minúty, ktoré využili domáce hráčky na strelenie ďalších piatich bodov a stanovili tým definitívne skóre zápasu na 105:34. Pre Ružomberok to bola tretia „stovka“ v tejto sezóne. Okrem dnešného súpera si „stovku“ z Koniarne odniesli aj Popradčanky, ktoré prehrali s „Ružou“ v polovici októbra 105:48. Druhú „stovku“ v sezóne zaznamenali Ružomberčanky o týždeň neskôr na pôde Šamorína, kde zvíťazili 104:45.

Ružomberok opäť potiahli zahraničné hráčky

Podobne ako v poslednom zápase, tak aj v tomto stretnutí bodovo potiahli Ružomberok predovšetkým zahraničné hráčky. Najviac bodov v zápase zaznamenala Američanka Marté Graysová, ktorá zaknihovala 15 bodov, ku ktorým pridala sedem doskokov. Skvelo jej sekundovala Poľka Paula Tarnachowiczová, ktorá zaťažila konto súpera 14 bodmi. Trojicu bodovo najúspešnejších hráčok Ružomberka uzatvorila Srbka Teodora Turudićová, autorka 13 bodov. Zo Sloveniek sa najviac darilo dvojici Miroslava Praženicová a Radka Stašová, ktoré zaznamenali zhodne po 11 bodov. Za zmienku stojí desať bodov Chorvátky Patricie Burovej či Američanky Adrienne Motleyovej, pre ktorú to bol premiérový zápas v drese Ružomberka.

Hostky najviac bodovo potiahla Lucia Lüttmerdingová, ktorá v stretnutí zaznamenala 11 bodov. Krok s ňou držala predovšetkým Ema Mihaljevičová, ktorá k deviatim bodom pridala 10 doskokov. Trojicu najúspešnejších hráčok v drese hostí uzatvorila Anna Mária Angelová-Kolyandrová, ktorá zaťažila konto súpera siedmimi bodmi.

Ružomberčanky v stretnutí zaznamenali nadpolovičnú úspešnosť streľby (55,6%), pričom hosťujúca úspešnosť sa zastavila len na 22%. Hlavne počas prvého polčasu Ružomberčanky strieľali mimoriadne presne, keď zaznamenali viac ako 64% presnosť streľby.

Priestor dostali všetky hráčky

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol spokojný s tým, že jeho mužstvo splnilo úlohu favorita. Mrzelo ho však 18 inkasovaných bodov v záverečnej štvrtine. „Myslím si, že úlohu papierového favorita sme splnili. Trošku sa mi nepáčila prestrelka v záverečnej štvrtine, čo by sa nemalo stávať, nech hráme v akejkoľvek zostave. Dovtedy sme boli, hlavne v obrane, výborný.“

Ružomberského kouča, ktorý dal v zápase príležitosť všetkým hráčkam z lavičky, potešilo, že jeho tím zvládol stretnutie, keďže v stredu ho čaká náročný euroligový duel. „Prvoradým cieľom bolo vyhrať tento zápas a rozložiť minutáž medzi všetky dievčatá, keďže v sobotu sme odohrali ťažký duel so 7-8 hráčkami, a v stredu nás čaká ďalšie náročné stretnutie.“

Ružomberčanky si tak po výhre nad Slovanom Bratislava poistili prvé miesto v tabuľke, ktorú vedú pred Piešťanskými Čajkami. Najbližšie stretnutie odohrajú zverenkyne Juraja Suju v stredu 24. novembra, keď na domácej palubovke privítajú francúzsky Lyon. Následne „Ružu“ čaká duel proti Young Angels Košice. Posledný zápas v základnej skupine Európskeho pohára FIBA odohrajú Ružomberčanky 1. decembra, keď na domácej palubovke privítajú madridský Movistar Estudiantes.

MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 105:34 (24:7, 57:14, 83:16)

Body za MBK Ružomberok: Graysová 15, Tarnachowiczová 14, Turudićová 13, Praženicová a Stašová po 11, Motleyová 10, Havranová 8, Buknová 7, Oravcová 5, Kubáňová 1 – BK Slovan Bratislava: Lüttmerdingová 11, Mihaljevićová 9, Angelova-Kolyandrova 7, Hrušovská 4, Dohňanská 3. Trojky: 7-4. Diváci: 140. Úspešnosť streľby: 55% – 22%. TH: 29/18 – 5/4. Rozhodovali: Izák, Donovalová a Čurilla. Štvrtiny: 24:7, 33:7, 26:2, 22:18.

Titulná fotografia: Rudo Maškurica.