Víťazná domáca rozlúčka ružomberských futbalistov

Ružomberskí futbalisti rozhodli o výhre nad Michalovcami v druhom polčase. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok vyhrali v sobotu 13. mája v rámci 9. kola nadstavbovej časti Fortuna ligy s Michalovcami 2:0. Liptáci naplno zabodovali po dvoch prehrách v rade a s vlastnými fanúšikmi sa rozlúčili víťazne.

Ružomberčania boli po ôsmich zápasoch nadstavby o 7. – 12. miesto suverénne na jej čele, nedostihnuteľným 10-bodovým náskokom pred Skalicou. Ostatné dva zápasy ale zverenci Petra Struhára prehrali.

V opačnej situácii sa nachádzali Michalovčania, ktorí pred týmto duelom figurovali na 9. priečke, no pred predposlednými Zlatými Moravcami mali len dvojbodový náskok. Vzhľadom na dané okolnosti boli favoritom stretnutia Liptáci.

Ďalšia slabá návšteva

Na posledný domáci duel ružomberských futbalistov v tejto sezóne bolo zvedavých iba 654 divákov. V prvom polčase mali prevahu Liptáci, no gólu sa nedočkali. Úvodná štvrťhodina sa niesla v znamení futbalovej nudy. O prvý vzruch v stretnutí sa postarali Ružomberčania v 16. minúte, no zakončenie Štefana Gereca tesne minulo hosťujúcu bránu. Následne sa dlhé minúty pod Čebraťom nič vážnejšie neudialo.

Po polhodine hry skúšal šťastie znova Štefan Gerec, ale ani tentoraz nebol úspešný. Vzápätí vystrelil spoza šestnástky Kristóf Domonkos, avšak jeho pokus nemal gólové parametre. Liptáci naďalej pokračovali v aktivite, lenže ani ďalšia strela aktívneho Štefana Gereca neskončila v sieti.

Festival zahodených šancí

V 37. minúte boli Ružomberčania blízko ku gólu. Viktor Úradník poslal výborný center na Martina Chriena, no pri jeho hlavičkovom zakončení sa vyznamenal hosťujúci brankár Andriy Kozhukhar. O minútu na to Zemplínčania striedali, keď Zvonka Ceklića nahradil Matúš Marcin.

Práve on mohol v 45. minúte z ničoho nič poslať Michalovce do vedenia, lenže domáceho gólmana Ivana Krajčírika zastúpil na bránkovej čiare obranca Lukáš Fabiš. Nebyť jeho zákroku, tak by Zemplínčania strelili gól. Po prvom polčase tak bolo skóre nerozhodné (0:0).

Skóre stretnutia otvoril Madleňák

Druhé dejstvo otvorili lepšie Michalovčania. Tí sa v 48. minúte dostali do nebezpečného priestoru, avšak so strelou Matúša Marcina si domáci brankár poradil. O päť minút neskôr sa ocitol vo výbornej pozícii Štefan Gerec, no ani v tomto prípade neprekonal hosťujúceho gólmana.

Vzápätí zahrozili opätovne Zemplínčania, keď sa odrazená lopta dostala k Matúšovi Begalovi, lenže ten v dobrej príležitosti trestuhodne prestrelil domácu bránu. Po hodine hry sa Ružomberčania konečne dočkali gólu. Alexander Selecký poslal výborný center do šestnástky na Samuela Šefčíka. Ten nezištnou prihrávkou našiel úplne voľného Mateja Madleňáka, ktorý strelou do opustenej brány otvoril skóre stretnutia – 1:0.

Výstavný gól Šefčíka

„Ruža“ bola pri chuti a o šesť minút pridala ďalší gól. V 69. minúte napriahol spoza veľkého vápna Samuel Šefčík a jeho výstavný kúsok skončil v pravom „vinkli“ hosťujúcej brány – 2:0. Gól ružomberského záložníka bude s vysokou pravdepodobnosťou nominovaný do ankety „Gól mesiaca“.

Po druhom hole sa Liptáci upokojili a svoj náskok si skúsene kontrolovali. Michalovčania mohli skóre skorigovať až v nadstavenom čase, no Adekunleho Issu fantastickým zákrokom vychytal Ivan Krajčírik.

MFK Ružomberok triumfoval nad Michalovcami 2:0 a víťazne sa rozlúčil s vlastnými fanúšikmi. Na druhej strane Zemplínčanov čaká v nasledujúcom kole rozhodujúci dueludržanie sa vo Fortuna lige pri Zlatým Moravciam.

Zaslúžené víťazstvo Ružomberka

Tréner MFK Ružomberok Peter Struhár bol spokojný s výkonom družstva predovšetkým v druhom polčase. „Myslím si, že naše víťazstvo je zaslúžené. V prvom dejstve však bolo vidieť dosť nepresností, keďže aj súper s tromi obrancami nám vykrýval priestory, ktoré sme chceli využívať. V tomto súboji sme opäť vyskúšali nových mladých hráčov a ukázali, že s nimi treba rátať. V druhom polčase sme sa už dostávali častejšie do zakončenia, hráči boli aj efektívni, keď z troch striel dali dva góly. Našim cieľom bolo rozlúčiť sa s divákmi dobrým výsledkom.“

Kormidelník Michaloviec Norbert Hrnčár po stretnutí len ťažko hľadal slová: „Zápas sme nezvládli, neboli sme dôrazní v súbojoch, chýbala nám emócia, energia. Domáci zaslúžene zvíťazili. Ak sa chceme vyhnúť baráži, tak v poslednom stretnutí musíme nastúpiť s iným nastavením a s úplne inou emóciou. Máme týždeň na to, aby sme tieto veci zmenili a na záverečné kolo išli v inom nastavení.“

Posledné liptovské derby vo Fortuna lige

Ružomberčania si upevnili postavenie na čele skupiny o 7. – 12. miesto, keď pred ôsmou Skalicou majú pred záverečným kolom nadstavby nedostihnuteľný 10-bodový náskok.

Najbližší duel odohrajú zverenci Petra Struhára v sobotu 20. mája o 18:00 h, keď v Poprade nastúpia proti vypadávajúcemu Liptovskému Mikulášu. „Struhárovci“ týmto zápasom zároveň ukončia nadstavbovú časť súťaže.

„Ruža“ zabojuje o pohárovú Európu

MFK Ružomberok si napriek pôsobeniu v skupine o záchranu zahrá baráž o účasť v predkole Európskej konferenčnej ligy UEFA (EKL). Prvú podmienku Liptáci splnili už pred dvomi týždňami, keďže ovládli skupinu o 7. – 12. miesto. Aby mohli „Struhárovci“ účinkovať v spomínanej baráži, musel Slovnaft Cup vyhrať tím, ktorý sa umiestni vo Fortuna lige do tretieho miesta.

Vo finále Slovenského pohára bol úspešnejší Spartak Trnava, ktorý zdolal Slovan Bratislava 3:1 po predĺžení. Trnavčania v tomto kole zvíťazili v Podbrezovej 3:0 a pred záverečným kolom nadstavby majú pred „železiarmi“ nedostihnuteľný 5-bodový náskok.

Liptáci sa v semifinále baráže predstavia na pôde štvrtého mužstva tabuľky, ktorým bude buď Podbrezová alebo Banská Bystrica. Meno súpera sa Ružomberčania dozvedia nasledujúci víkend.

Slovan získal titul, Košice postúpili do Fortuna ligy

V tomto kole sme spoznali aj víťaza Fortuna ligy. Stali sa ním futbalisti ŠK Slovan Bratislava, ktorí sa po výhre v Banskej Bystrici (2:1) tešia z piateho triumfu v najvyššej slovenskej súťaže v rade a celkovo rekordného trinásteho v ére samostatnosti. „Belasí“ urobili krok k obhajobe majstrovského titulu uplynulý víkend, keď v súboji o prvé miesto vyhrali v Dunajskej Strede 3:2.

Okrem toho poznáme aj meno tímu, ktorý bude v nasledujúcom ročníku účinkovať vo Fortuna lige. Stali sa ním futbalisti FC Košice, ktorí po výhre nad Myjavou (2:0) definitívne ovládli II. najvyššiu slovenskú súťaž. Baráž o postup do Fortuna ligy si zahrá FC Tatran Prešov.

Meno súpera sa východniari dozvedia až po záverečnom kole najvyššej slovenskej súťaže. Bude ním jedno z mužstiev MFK Zemplín MichalovceFC ViOn Zlaté Moravce, ktoré v poslednom kole Fortuna ligy čaká vzájomný zápas.

Fortuna liga – 31. kolo:

MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce 2:0 (0:0)

Góly: 63. Madleňák, 69. Šefčík. Žlté karty: 78. Domonkos, 83. Rakyta – 28. Volanakis. Rozhodovali: Gemzický – Košecký, Roszbeck. Diváci: 654.

MFK Ružomberok: Krajčírik – Úradník, Fabiš, Malý, Selecký (81. Tučný) – Domonkos (80. Rakyta), Zsigmund (C) (66. Švehla) – Šefčík (83. Kelemen), Chrien, Madleňák (66. Macejko) – Gerec.

MFK Zemplín Michalovce: Kožuchar – Kotula (C), Marjanovič, Volanakis, Ceklič (38. Marcin) – Njie (83. Žofčák) – Vaško (46. Begala), Peña – Magda, Adekunle, Jánošík (83. Kanu).