Vlk útočil v Liptovskej Lúžnej

Vlk v záhrade zaútočil na jahňa. Foto: Reprofoto, www.noviny.sk
V záhrade rodinného domu zaútočil vlk na jahňa. Strhol aj barana u susedov.

Na Liptove evidujú problémy nielen s medveďmi, ale aj s vlkom, ktorý zrejme stratil plachosť. V obci Liptovská Lúžna sa podarilo natočiť jedného, ako sa odvážil ísť až k rodinným domom a v záhrade zaútočil na bezbranné jahňa. Na svojej stránke Noviny.sk o tom informovala TV JOJ.

„Išlo pravdepodobne o vlka samotára, ktorý preskočil elektrický oplôtok a v strede záhrady zaútočil na približne 30-kilogramové jahňa. Na videu okoloidúceho vidno, ako vlk útočí na jahňa, ktoré sa pokojne páslo v záhrade,“ začala svoju reportáž redaktorka Eliška Prečová.

Vlk strhol jahňa aj barana

„Takto ešte nie, že by blízko domu prišiel vlk a na pravé poludnie,“ opísal skúsenosť Štefan Črep, miestny chovateľ oviec.

Očitý svedok útoku prestal nakrúcať a snažil sa šelmu odohnať od ovce. Najprv kričal a potom hádzal kamene. „Kričal po ňom, ale ten nereagoval na krik. Keby bol plachý, tak už na to skričanie by musel utekať,“ tvrdil poškodený chovateľ.

Vlk neskôr ešte stihol strhnúť aj barana v susednej záhrade. „Cez noc do rána sa stalo, že na druhej strane, kde majú takisto oplôtku, tak im zadrhol baranca,“ povedal Š. Črep.

Záhrada je pri ceste k prameňu

Vedľa oplotenej záhrady vedie poľná cesta, kadiaľ domáci aj návštevníci obce chodia po čerstvú vodu z minerálneho prameňa. „Práve sme na ceste k minerálnemu prameňu Jakub, kade chodia denno-denne aj deti k medokýšu po minerálnu vodu,“ priblížil Marián Targoš, lesník a poľovný hospodár Čierny vrch – Liptovská Lúžna.

„Dokázal by ublížiť, keď je hladný, tak čo sa pohybuje, keďže je dravec, tak skočí po tom,“ pridal svoj názor miestny chovateľ oviec.

Boja sa ďalších útokov

Obyvatelia obce sa boja ďalších útokov. „Prv bolo o vlkoch počuť len príbehy ako z rozprávky. Vlk cez deň pozerá na pastvu, kde sa pasú ovce s pastierom. Väčšinou, keď človek len zahvízdal alebo zakričal, tak sa obrátil a zmizol,“ vysvetlil lesník.

„Dnes sa už na nich nepoľuje, takže vedia, že sa im nemôže nič stať. Taký vlk, keď si nájde potravu blízko pri dedine, tak si bude sem chodiť stále, lebo to je najľahšia korisť – tu, keď je niečo v záhradke a nemá to úniku,“ dodal na záver Črep.

Zdroj: TV JOJ, Webnoviny.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.