Sánkovačka cez dva okresy

Aj keď 12. ročník sánkarských pretekov v Liptovskej Lúžnej sprevádzala menšia nehoda, organizátorov znepokojili skôr fabulácie, ktoré sa o udalosti šírili v médiách či na sociálnych sieťach. (fotogaléria v texte)

Trať nad obcou prechádzajúcu dvoma okresmi zdolalo počas minulej soboty 52 pretekárov z rôznych kútov Slovenska. Na štart vyviezol súťažiacich aj sane obecný traktor.

Víťazmi kategórie Rodičia s deťmi sa stali Ján Glemba s Nikolkou, z mladších žiakov bol najrýchlejší Marko Mydliar, zo starších žiakov Erik Tišťan. Sofia Sokolová ovládla kategóriu starších žiačok, u žien dorazila do cieľa v najkratšom čase Bibiana Veselovská.

V kategórii mužov už tradične zvíťazil Pavol Kasančík, ktorý pravidelne súťaží na starých kovových saniach. Opätovne sa stal aj najrýchlejším sánkarom celých pretekov. Trať zdolal za 9,07 minúty.

Radosť z jazdy

Do súťaže sa zapojil aj Jaromír Veselovský z Liptovskej Lúžnej, ktorý preteky absolvoval so štvorročným synom a neskôr aj sám. „S rodinou sme tu boli už aj vlani, kedy bola trať v o čosi lepšom stave. Domov sme si vtedy odniesli aj zopár medailí. Dnes máme kašovitý sneh, tak uvidíme, ako to pôjde,“ zhodnotil pred pretekom 43-ročný Jaromír.

Zasúťažiť si tento rok prišla aj jeho manželka. „Zapájam sa prvý raz pod manželovým tlakom,“ smiala sa 37-ročná Blanka.

„Takéto akcie mám veľmi rada. Deti sú v prírode, nesedia za notebookmi, raz za čas ich treba takto vytiahnuť von. Určite stojí za to sem prísť, lebo človek sa tu odreaguje, vypne, zabaví sa, je to zážitok,“ podelila sa so svojimi pocitmi.

Mária Ťupeková si akciu taktiež pochvaľovala. „V dedinu to vďaka nej vždy ožije. Bola som tu aj vlani, umiestnila som sa na druhom mieste,“ prezradila čoskoro 50-ročná Lúžňanka.

Aj ona však mala menšie obavy z jazdných podmienok. „Keď sme sa sem s mužom a vnúčatami šli sánkovať po Štedrom dni, muž nám nameral rýchlosť asi 50 km/h, keďže trať bola zľadovatená. Teraz to zrejme pôjde o čosi pomalšie, ale hlavné je, že sme sa tu zišli,“ dodala.

Ružomberčan Juraj na podujatie zavítal prvý raz. Spoločnosť mu robil 11-ročný Sebastián, ktorý bol zo spoločnej jazdy nadšený a rád by prišiel aj o rok. „Išlo to v podstate samo, ale tesne pred cieľom to bolo divoké, dokonca sa mi podarilo spadnúť. Sme radi, že sme sa zúčastnili,“ zhrnul za oboch 30-ročný Juraj.

Sklamanie usporiadateľov

Podujatie už dvanásť rokov usporadúva miestny turistický klub. „Naším cieľom je vytiahnuť ľudí z domu, nech si prídu zašportovať, stretnúť sa s priateľmi, porozprávať sa, zabaviť, ide nám o to, aby sa spoločnosť zbližovala. Nie je to pre nás žiaden zárobkový podnik. Stojí nás to veľa času a námahy a nič z toho nemáme,“ vysvetlil predseda lúžňanských turistov a jeden z organizátorov obľúbenej sánkovačky Štefan Črep.

„Robíme všetko preto, aby bola akcia čo najbezpečnejšia, korigujeme aj dopravu. Bohužiaľ, stala sa nám nepríjemnosť s traktorom, no nešlo o žiadnu veľkú tragédiu. Zmobilizovali sa všetky záchranné zložky, šofér dostal pokutu, u dvoch detí sa čakalo na výsledky z nemocnice, no žiadne zlomeniny sa nepotvrdili. Ich mama povedala, že si to berie na vlastné triko, nepodala žiadne trestné oznámenie. Sánkari sú naviac vždy dopredu upovedomení, že pretekajú na vlastnú zodpovednosť,“ objasnil.

Organizátorov najväčšmi znepokojili správy, ktoré sa o nehode šírili internetom, počnúc oficiálnou facebookovou stránkou Polície Slovenskej republiky, odkiaľ informácie preberal a priebežne aktualizoval aj Ružomberský magazín.

„Mrzí ma, že mnohí ľudia – hlavne takí, ktorí pri nehode neboli – šírili dezinformácie, pritom stačilo zavolať organizátorom a všetko si overiť. Toto vám naozaj odoberá chuť robiť pre verejnosť športové podujatie. Možno nám bude nabudúce lepšie sedieť pri pive, ako sa takto trápiť,“ uzavrel organizátor Črep.

Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.