Vo Valaskej Dubovej nevšedne oživili vstup do obce

Novou dominantou sú drevené sochy, ktoré pripomínajú miestne kultúrne dedičstvo.

Drevo poskytol tamojší urbariát, nasledovali mesiace intenzívnej práce. Pred niekoľkými týždňami sa výtvor podarilo osadiť.

„Ide o jedinečné dielo, ktoré vznikalo pod rukami rezbárov Trnovských z Kalamien, rezbárske práce na stĺpoch ako aj samotné stĺpy sú prácou Jána Lenárta s partiou, ozdobné ornamenty nám vykul Milan Kováč a tieňovanie sôch urobila Linda Matulová,“ informovali na facebookovej stránke obce.

Vynovili cintorín aj obecnú kuchyňu

V obci tiež vďaka príspevku z eurofondov opravili 200-metrový úsek cesty, pričom niektoré práce vykonali svojpomocne.

Prostredníctvom obecných brigád sa im podarilo zveľadiť aj cintorín, kde nanovo vydláždili cestu, osadili lavičky, inštalovali vodovod a prerobili osvetlenie. Pred cintorínom naviac pribudlo parkovisko pre päť vozidiel.

Nová zámková dlažba tiež krášli okolie farského kostola. Práce, ktoré sa prevažne vykonávali dodávateľsky, ukončili v septembri.

Na jar uviedli do prevádzky novú obecnú kuchyňu, ktorú využíva aj materská škola. Rekonštrukcia zahŕňala výmenu technologických rozvodov, obloženie podláh a stien, výmenu dvier či nákup kompletného profesionálneho vybavenia.

Museli namontovať spomaľovače

Na štátnej ceste pri výjazde z obce prebiehala niekoľko mesiacov rekonštrukcia dvoch mostov, kvôli čomu bola doprava presmerovaná do jedného jazdného pruhu a pohyb áut riadili semafory. Vznikajúce kolóny sa niektorí vodiči snažili obísť cez dedinu. Mnohí z nich pritom ignorovali maximálnu povolenú rýchlosť.

„Vodiči, prevažne z oravských obcí, si z našej dediny spravili závodný okruh. Boli chvíle, keď sme tu ani nemohli prejsť cez cestu, nedisciplinovaní vodiči nedbali na nič a ohrozovali občanov,“ vysvetľuje starosta Igor Tulinský.

Keďže nepomohli ani pravidelné policajné kontroly a pokutovanie, obec sa rozhodla nainštalovať na frekventovanej hlavnej ceste retardéry, ktoré by počas zimy mali byť demontované.

„Na jar pravdepodobne začne rekonštrukcia mosta do Komjatnej, ale pevne verím, že tentoraz nás podobný dopravný chaos obíde,“ uzatvára starosta.

Titulná fotografia: Nový vstup do Valaskej Dubovej. Foto – facebooková stránka obce 

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.