Vo Veľkej Fatre horí les

Požiar vypukol v ťažko dostupnom teréne. Foto: archív obce Liptovské Revúce
Z doposiaľ nezistených príčín horí les v 5. ochrannom stupni Národného parku Veľká Fatra nad obcou Liptovské Revúce. Zasahuje aj vrtuľník.

Aktualizované 22. júla 2022

Najprísnejšie chránené územia Národného parku Veľká Fatra sú v plameňoch. V poobedných hodinách oznámili českí turisti Lesnej správe v Liptovskej Osade, že vidia dym, ktorý sa valí v okolí vrchu Ostré brdo. Na miesto ihneď vyslali hasičov, ktorí zistili, že oheň zasiahol lesný porast po kalamite spôsobenej silnou búrkou v lokalite Chmelky.

,,Požiar vznikol v piatom stupni ochranného pásma v Národnom parku Veľká Fatra v okolí vrchu Ostré brdo, kde je neprístupný terén. Z tohto dôvodu bol privolaný vrtuľník z letky ministerstva vnútra,” uviedol veliteľ DHZ Liptovské Revúce Maroš Macík. Vrtuľník v tom čase zasahoval pri požiari na východe Slovenska, takže jeho príchod bol možný až po 17. hodine. Na miesto požiaru sa mu podarilo priletieť dvakrát, vďaka čomu si hasiči mohli pozrieť terén a dostupnosť.

Hasenie požiaru pokračuje aj v piatok

Na mieste zasahuje približne tridsať hasičov. ,,Spolu s členmi Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Ružomberok a lesným správcom sme vystúpali na hrebeň k požiarovisku. Začali sme s hasebnými prácami pomocou jednoduchého náradia, keďže terén bol veľmi exponovaný a nebolo možné priviesť vodu. Veliteľ zásahu vyžiadal na pomoc vrtuľník letky ministerstva vnútra. Ten dorazil aj s členmi Modulu pozemného hasenia v podvečerných hodinách. Neskôr bolo rozhodnuté hasiace práce ukončiť a pokračovať zajtra za pomoci vrtuľníka s bambi vakmi,” uviedol DHZ Liptovské Revúce na sociálnej sieti.

Podľa doterajších odhadov už zhorel jeden a pol hektára lesa. Niektorí členovia DHZ Liptovské Revúce a svedkovia požiaru uviedli, že videli takmer štvormetrové plamene. Požiar sa im doteraz nepodarilo uhasiť, pokračovať budú zajtra 22. júla od 8:00 hod. ráno pomocou vrtuľníka.

Je možné, že požiar spôsobili turisti

Doposiaľ sa nezistilo, kvôli čomu vznikol požiar. ,,Dôvody vzniku požiaru budú známe až po jeho uhasení,” uviedla Jana Šimová, starostka obce Liptovské Revúce, ktorá zároveň v tejto súvislosti apeluje na verejnosť so žiadosťou o maximálnu opatrnosť pri pobyte v prírode, aj vzhľadom na pretrvávajúce sucho a riziko vzniku požiarov. Upozorňuje, že v národných parkoch je zakázané stanovať, bivakovať či zakladať oheň.

Aktuálne informácie

Na mieste od rána zasahujú hasiči z Ružomberka a Banskej Bystrice, pomáhajú im aj dobrovoľní hasiči z Liptovských Revúc. Vrtuľník z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) pristál na obecnom futbalovom ihrisku, ktorý previezol k požiarnej udalosti najskôr profesionálnych hasičov z Banskej Bystrice a postupne preváža vaky naplnené vodou.

,,Vrtuľník previezol príslušníkov z Modulu pozemného hasenia z Banskej Bystrice na miesto požiaru. Najskôr ich zlanili, vďaka čomu sa mohli dostať na miesto požiaru, keďže prístupové cesty tam nie sú a pešo by to trvalo veľmi dlho aj vybavením, ktoré majú. Následne im vrtuľník priebežne dopravuje vodu vo vakoch, ktorú používajú na hasenie vzniknutého požiaru,” uviedol podplukovník Pavol Pecník, vedúci prevádzkovo-technického oddelenia Okresného riaditeľstva v Ružomberku, ktorý je zároveň aj riadiaci dôstojník aktuálneho požiaru v katastri obce Liptovské Revúce.

Pri požiari zasahuje vyše 15 profesionálnych a 10 dobrovoľných hasičov. Podľa podplukovníka Pecníka je situácia momentálne stabilizovaná a požiar sa ďalej nešíri. Predpokladá sa, že hasenie bude trvať do večerných hodín, potom sa uvidí, či budú hasiči pokračovať v hasení aj v sobotu ráno.

Článok budeme priebežne aktualizovať.

Fotogaléria

Foto: archív obce Liptovské Revúce

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.