Vo vojenskej nemocnici sa očkuje už ôsmy týždeň, zaočkovali zatiaľ 7 735 ľudí

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) v Ružomberku aktuálne hlási 64 hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 ľudí.

Nemocnica v Ružomberku má k dispozícii 16 umelých pľúcnych ventilácií. Z celkového počtu 64 hospitalizovaných potrebuje ventiláciu 11 ľudí. Informovala hovorkyňa ÚVN Petra Dišková. Rovnaké číslo ľudí pripojených na ventiláciu registrovala nemocnica aj 23. februára.

Situácia je tak stabilizovaná a nové prípady sa nenavyšujú tak, ako v iných nemocniciach. V Ružomberku evidujú aj 31 pozitívne testovaných zamestnancov.

„Vakcinácia prebieha v poriadku. Všetko je to však závislé od dodávky vakcín,“ informuje Dišková. V ÚVN sa celkovo prvou dávnou zaočkovalo 7 735 ľudí, z toho druhú dávku dostalo 2 558 ľudí. Očkovať sa v Ružomberku začalo 11. januára. Prvým zaočkovaným bol riaditeľ nemocnice Vladimír Lengvarský.

Tempo očkovania by sa malo zrýchliť, potvrdil to aj premiér Igor Matovič, ktorý sa spolieha na rýchlejšiu vakcináciu vďaka ruskej vakcíne Sputnik V. Podľa neho sa nákupom a očkovaním s touto vakcínou navýši tempo o 40 percent.

Infektológ Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie pri príchode ruskej vakcíny do Košíc spomenul, že mu volali už traja primári z nemocníc, že túto vakcínu chcú čo najrýchlejšie. RK Magazín sa preto pýtal aj nemocnice v Ružomberku, či plánujú očkovať Sputnikom V.

Premiér s ministrom zdravotníctva informovali, že vakcínou sa bude očkovať najskôr o dva týždne. „Tento časový priestor je dosť veľký na to, aby sme tieto veci riešili,“ povedala nám hovorkyňa nemocnice Petra Dišková s tým, že čakajú na pokyny z ministerstva a diskusia medzi nemocnicami ohľadom ruskej vakcíny ešte ani neprebehla.

Titulná fotografia – Dávky americko-nemeckej vakcíny Pfizer-BioNTech. Foto – Juraj Brezáni

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.