Všetko o koronavíruse v meste

Aj Ružomberok, rovnako ako celé Slovensko, je už druhý mesiac v núdzovom stave. Čo mimoriadna situácia, akú väčšina ľudí dosiaľ nezažila, v našom meste nateraz priniesla (aktualizované naposledy v nedeľu, 26. apríla o 22:00).

Zdravotníctvo

Najväčšia pozornosť v meste sa v tejto chvíli sústredí na Ústrednú vojenskú nemocnicu – fakultnú nemocnicu (ÚVN – FN). Pracuje tam takmer 1500 ľudí a spolu s martinskou fakultnou nemocnicou sú jediné v kraji, ktoré majú infekčné kliniky. Kým bude naše zdravotníctvo situáciu zvládať, postihnutí respiračným ochorením Covid-19 z celého kraja budú hospitalizovaní jedine v týchto dvoch nemocniciach.

Nemocnica eviduje k nedeli 26. apríla 31 ľudí postihnutých koronavírusom. Osem z nich je hospitalizovaných. Dosiaľ urobili v ÚVN 1545 testov. Dokopy je osem z nich vyliečených.

Podľa miesta trvalého pobytu ide o pätnásť žien a šestnásť mužov nateraz zo siedmich okresov Žilinského kraja. Pozitívny test na koronavírus ÚVN potvrdila aj mužom z okresu Brezno a Bratislava.

Koronavírus – tabuľka odhalených a vyliečených pacientov podľa okresu a pohlavia v ÚVN Ružomberok evidovaných k 26. aprílu 2020

Okres podľa trvalého pobytu pacienta

Muži Ženy Vyliečení

Ružomberok

2 7

Liptovský Mikuláš

5 5
Bytča 1 0

Dolný Kubín

3 0
Brezno 2 0

Čadca

1 0
Tvrdošín 1 1

Námestovo

0 2

Bratislava 1 0
Spolu 16 15

8

Do štatistiky Úradu verejného zdravotníctva SR pribúdajú medzi chorých aj ľudia z okresu Ružomberok, ktorých nezachytili v ÚVN Ružomberok, ale niekde inde. Napríklad na hraniciach, v karanténnej stanici, pri súkromnom testovaní alebo v inej nemocnici. K takým patrí zatiaľ 35-ročný muž zo Švošova, ktorého zachytili ešte v piatok 3. apríla. Ďalším je 30-ročný muž z okresu Ružomberok, ktorého zachytili v karanténnej stanici v nedeľu 12. apríla. V nedeľu 19. apríla sme spoznali jedného 23 a jedného 42-ročného muža z okresu, ktorí sú nakazení. V utorok 21. apríla pribudol aj jednoročný chlapec. Chorých z okresu Ružomberok preto zverejňujeme vo zvlášť grafe. Úrad vlády SR rozhodol, že od stredy 22. apríla nezverejňujú pri chorých okresy. Nevieme tak, koľko nových chorých z okresu Ružomberok pribúda. 

Počet chorých z okresu Ružomberok k 21. aprílu 2020. Od 22. apríla vláda ani Ústredný krízový štáb nezverejňujú pri nových chorých okres, z ktorého pacient pochádza.

Nemocnica už 28. februára vydala zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Bolo to preventívne opatrenie po sérii negatívnych testovaní, ktorým čoraz častejšie čelila, pretože prichádzali pacienti s pozitívnymi príznakmi a cestovateľskou anamnézou.

Po nariadení Krízového štábu Slovenskej republiky prešla nemocnica v piatok 13. marca do núdzového režimu.

„To znamená, že vykonávať sa budú iba neodkladné život zachraňujúce operácie. Rovnako bude obmedzená aj ambulantná starostlivosť – len na akútne stavy. V prípade, ak pacienti boli objednaní na operáciu alebo na ambulantné vyšetrenie, je potrebné si telefonicky dohodnúť nový termín,“ informovala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

Nemocnica zároveň pristúpila k monitoringu áut a osôb v areáli ÚVN. Miestom prvého kontaktu akéhokoľvek pacienta s lekármi sa stala dočasne postavená „poľná nemocnica“ pred urgentným príjmom resp. chirurgickým pavilónom.

ÚVN vo februári informovala, že dokáže spoľahlivo izolovať dokopy 31 pacientov na infekčnom a pľúcnom oddelení – vrátane poľnej nemocnice rozloženej v areáli. Dnes hovorí, že dokáže pridať aj ďalšie stovky lôžok. Pristúpila totiž k reprofilizácii oddelení. Momentálne sú pacienti hospitalizovaní na klinike infektológie (20). Hneď vedľa v areáli ÚVN rekonštruuje bývalé pľúcne oddelenie (15), ale aj budovu starej polikliniky na Považskej ulici (60). V prípade väčšieho počtu pacientov nemocnica pripraví lôžka na kožnom oddelení, na ušno-nosno-krčnom oddelení, na očnej klinike, časť lôžok na klinike vnútorného lekárstva a jeden trakt na klinike chirurgie.

Od konca apríla tak dokáže prijať až 244 chorých, pričom v tom čase by mala poskytnúť pľúcnu ventiláciu až pre 65 pacientov v ťažkom stave.

Od 7. apríla v ÚVN sami testujú pacientov na ochorenie Covid-19. Umožnilo to zakúpenie dvoch prístrojov a zaškolenie personálu. Denne zvládnu 60 testov. Rovnakých 60 dokáže dodať Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR, ktorému z Ružomberka velí generál Vladimír Lengvarský. Vzorky vyhodnocuje aj súkromné laboratórium Alpha Medical v Likavke. Súkromné testovanie je možné najbližšie až v Poprade. Stojí približne 70 eur.

Nemocnica zvyšuje kapacitu lôžok pre nakazených. Začali aj s vlastným testovaním

Ešte v pondelok 23. marca prijali do ÚVN 20-ročného muža z Čadce po úraze hlavy. Ešte pri príjme mu nemocnica urobila test na koronavírus, ktorý dopadol negatívne.

„V utorok 31. marca 2020 mal pacient podstúpiť drobný operačný výkon. Z preventívnych dôvodov nemocnica testy na koronavírus u pacienta zopakovala. Výsledok bol pozitívny,” informovala hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

Nemocnica následne nechala otestovať 118 zamestnancov, aby u nich aspoň dočasne vylúčila riziko nákazy. Otestovať nechali aj celú Kliniku anesteziológie a intenzívnej medicíny. Výsledky boli zverejnené v piatok 3. apríla. Všetky ako negatívne. Viacerí zdravotníci však argumentujú, že inkubačná doba je dlhšia a treba počkať.

Starú polikliniku prerábajú na covidový pavilón

Status Borisa Pisarčíka na fb stránke Inzercia Ružomberok z 21. marca 2020.

Na viaceré oddelenia, aj po výzvach lekárov, doručili dobrovoľníci ochranné rúška, ale aj dezinfekčné prostriedky. Podľa riaditeľa ÚVN Petra Vaněka je to vítaná pomoc, ale profesionále respirátory, ochranné obleky, rukavice a ďalšie pomôcky musí nemocnica tak či tak kúpiť.

Ústredná vojenská nemocnica zriadila mobilnú odberovú jednotku pre pacientov s podozrením na  koronavírus. V prevádzke je od štvrtka 26. marca od 7:00 do 15:30 a určená je pre spádovú oblasť Liptova a Oravy.

Aká lekáreň má pohotovosť v meste sa po dlhšom výpadku dozviete online. Stránka e-VUC.sk aktuálne opäť funguje.

Stomatologická pohotovosť pre ľudí z povinnej dvojtýždňovej karantény respektíve priamo postihnutých koronavírusom funguje zatiaľ v Žiline. Kraj plánuje zriadiť aj ďalšiu. Viac si prečítate v článku.

Mesto a mestský úrad

Prvý pozitívny prípad na koronavírus v krajine odhalili zdravotníci v piatok 6. marca. Následne v nedeľu prišli prvé obmedzenia a zatváranie škôl, ktoré iniciovali najmä niektoré bratislavské univerzity a Bratislavský samosprávny kraj. To dalo do pohybu dianie v celej krajine.

Už v pondelok 9. marca zasadol po prvý raz Krízový štáb mesta Ružomberok.

„Vedenie mesta Ružomberok zvolalo mimoriadne zasadanie Krízového štábu mesta s cieľom prijať také kroky, ktoré budú viesť k ochrane obyvateľov mesta v súvislosti s možným nebezpečenstvom nákazy vírusom Covid 2019,“ informoval hovorca mesta Viktor Mydlo.

Radnica s okamžitou platnosťou, až do dovolania:

     zakazuje organizovanie kultúrno-spoločenských udalostí, organizovaných v území mesta Ružomberok vrátane premietania filmov, koncertov, besied…;

          zakazuje účasť publika na športových zápasoch MBK Ružomberok a MFK Ružomberok;

          ukončuje prevádzku Mestskej plavárne;

          zakazuje organizovať školské podujatia vrátane výletov, táborov, exkurzií…;

          požiada spoločnosť ARRIVA o hĺbkovú dezinfekciu vozidiel MAD;

          zakazuje účasť verejnosti na rokovaniach Mestského zastupiteľstva;

          prikazuje zamestnancom klientskeho centra Mestského úradu nosiť pri svojej funkcii ochranné rúška.

Už na druhý deň radnica pritvrdila a čiastočne zatvorila mestský úrad. Občanov odkázala predovšetkým na elektronickú komunikáciu. Osobne sú v priestoroch úradu riešené len neodkladné záležitosti, čo pri vstupe od každého zisťuje mestská polícia. Úrad je otvorený len od 8:00 do 11:30. Mestská polícia zároveň zbiera údaje o každom návštevníkovi, pre prípad, že by sa aj radnica dostala do karantény. Funkčný je len bočných vchod – od kostola.

V piatok 13. marca zaslali poslanci z klubu Za slušný Ružomberok primátorovi mesta žiadosť o odklad rokovania mestského zastupiteľstva, ktoré bolo naplánované na 25. marca. Primátor sa následne rozhodol rokovanie nezvolať. Termín najbližšieho riadneho zastupiteľstva je zatiaľ naplánovaný na 27. mája. Nakoľko ide o viac ako tri mesiace od posledného zastupiteľstva, je možné, že rokovanie bude v nejakej forme zvolané ešte pred týmto termínom.

Ôsmi poslanci mestského zastupiteľstva sa v čase epidémie vzdali fixnej zložky poslaneckého platu, ktorý je v Ružomberku vo výške 50 eur mesačne.

Telefónne čísla, ktoré poskytujú v čase koronakrízy najmä informačnú pomoc. V žltom je to mestské, v modrom sú čísla zriadené Žilinskou župu.

Plánované svadby na radnici nezrušili. Môžu však prebiehať len za prítomnosti svedkov a rodičov novomanželov. Všetci musia mať ochranu tváre. Viac informácií poskytne matrika na MsÚ.

Pri pohreboch sa snaží radnica aspoň verbálnym apelom obmedziť účasť len na najbližšiu rodinu. „Chceme vyzvať občanov, buďte pri účasti na pohreboch zodpovední. Je to veľmi ťažká udalosť, keď niekto zomrie, každý sa chce dôstojne rozlúčiť s najbližším, ale musíme myslieť aj na verejné zdravie,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo pre Rádio Regina – Stred.

Zberný dvor odpadov je na Pivovarskej ulici bol od piatka 27. marca zatvorený. V utorok 31. marca ho po uvoľnení celoštátnych opatrení v tomto segmente hospodárstva opätovne za prísnych opatrení otvorili.

Zber komunálneho odpadu je podľa vedenia mesta zabezpečený ako bežne prostredníctvom Technických služieb Ružomberok, a. s.

Od utorka 23. marca mestský úrad zriadil nepretržitú infolinku, kde môžu občania získať potrebné informácie ku aktuálnej situácii. Telefónne číslo infolinky je 044/431 44 62. Počas dňa sa dovoláte do Klientskeho centra MsÚ. Po 15:00 až do rána 7:00 na Mestskú políciu Ružomberok.

Rovnako tak úrad zabezpečil bezplatné, dočasné právne poradenstvo prostredníctvom emailu pravnik@ruzomberok.sk.

Od piatka 3. apríla sú zatvorené všetky verejné detské ihriská v meste. Radnica tak chce zabrániť najmä stretávaniu sa rodičov a detí. Podrobnosti a vyjadrenia nájdete v článku.

V týždni pred Veľkou nocou mesto dezinfikovalo verejné lavičky, ale aj spomínané detské ihriská.

Do stredy 22. apríla boli zatvorené všetky reštaurácie (časť z nich prijíma objednávky pre donášky do domu), pohostinstvá, služby a predajne. Nefunguje Informačné centrum, Kultúrny dom Andreja Hlinku a zatvorený je Vlkolínec. Neorganizujú sa žiadne kultúrne, voľnočasové či športové aktivity plánované na území mesta. Otvorené sú potraviny, lekárne, drogérie a benzínové pumpy. Od pondelka 30. marca môžu byť otvorené záhradníctva, stavebniny, obchody s bicyklami, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, mobilní operátori, kľúčové služby, čistiarne odevov, zberné dvory, metrový textil a galantéria, advokáti, notári, súdni prekladatelia, exekútori, pneuservisy a služby technickej a emisnej kontroly. Od spomínaného 22. apríla pribudli k otvoreným viaceré reštaurácie, ale len na výdaj stravy cez okienko a menšie obchody.

V stredu 22. apríla sa uskutočnilo odložené rokovanie mestského zastupiteľstva. Z rozhodnutia hlavného hygienika SR Jána Mikasa, ktoré vydal pre celé Slovensko len dva dni pred rokovaním, bolo zastupiteľstvo bez verejnosti. Záznam si môžete pozrieť tu.

Prázdne ulice mesta zo začiatku marca 2020. Nábrežie M. R. Štefánika. Zdroj: facebook.com/mediahubruzomberok/. Autork – Viktor Mydlo.

Sociálne služby

Jednou z nakazených Ružomberčaniek bola aj 50-ročná zamestnankyňa Centra sociálnych služieb (CSS) Likava. Nakoľko nemala príznaky ochorenia a podľa riaditeľky CSS si nebola vedomá kontaktu s nakazenou osobou, chodila bežne do práce. Na ochorenie prišli až dodatočne, keď vyšlo najavo, že bola v kontakte s ľuďmi, kde sa už nákaza potvrdila.

V CSS Likava bolo od soboty 21. marca izolovaných 41 klientov na dvoch oddeleniach o ktorých sa staralo päť špeciálne vyčlenených zamestnancov. Podrobnosti nájdete v článku.

Dezinfekcia verejných lavičiek a detských ihrísk zo začiatku apríla. Foto – Viktor Mydlo. Zdroj – facebook.com/mediahubruzomberok

Všetkých napokon testovali na koronavírus v ÚVN Ružomberok s negatívnym výsledkom. Negatívne výsledky malo aj 42 zamestnancov.

V Centre sociálnych služieb Likava testovali už aj klientov, výsledky majú negatívne

Školstvo

Od piatku 13. marca, kedy začal na Slovensku platiť celoplošný mimoriadny stav, sú zatvorené všetky základné a stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, kraja, ale aj súkromné zariadenia. Radnica školy zavrela o deň skôr, ako to nariadila vláda. Z pôvodného termínu zatvorenia určeného do 27. marca zmenil štát nariadenie a prerušenie školskej dochádzky zmenil až do odvolania.

Radnica ústami hovorcu pripustila, že uvažuje, napriek vládnemu zákazu, nad otvorením jednej škôlky, kde by mohli chodiť deti zdravotníkov z ÚVN Ružomberok, policajtov a hasičov v službe. Nateraz, aj kvôli vládnemu zákazu, k tomu podľa Viktora Mydla nedošlo.

Katolícka univerzita (KU) prerušila výučbu ako prvá zo škôl v meste, s okamžitou platnosťou už v stredu 11. marca. Študentov na internátoch inštruovali, aby nevychádzali von alebo aby odišli do miesta svojho bydliska.

KU zároveň informovala, že až do odvolania ruší len prezenčnú výučbu. Pedagogických zamestnancov a študentov vyzvala, aby vzdelávanie pokračovalo online formou, prostredníctvom vnútro univerzitného informačného a vzdelávacieho systému. Škola už odložila termíny odovzdania záverečných prác u študentov v posledných ročníkoch. Termíny májových štátnic zatiaľ neposunula.

Časť zamestnancov rektorátu KU pracuje v režime domácej práce – tzv. home office. Niektorí musia chodiť do práce ako bežne. Zakázané sú všetky pracovné cesty zamestnancov univerzity, rovnako aj príjem zahraničných pracovníkov a študentov, či odchod slovenských do zahraničia.

Miesta a prímestská autobusová doprava, železnica

Celá Mestská autobusová doprava v Ružomberku (MAD) premáva od stredy 18. marca podľa grafikonu ako v sobotu. Vstup do autobusu je povolený len s ochranou úst a nosa – ideálne rúškom. Prvé sedačky za šoférom nesmú byť cestujúcimi obsadené.

Radnica odmietla výzvu trojice poslancov Patrik Habo (Klub nezávislých), Karol Javorka (Klub nezávislých) a Ľubomír Kubáň (Za slušný Ružomberok), aby poskytli obyvateľom MAD dočasne zadarmo. Návrhom trojica poslancov sledovala, aby šoféri neprišli do kontaktu s cestujúcimi pri predaji lístkov, práci s finančnou hotovosťou a bolo tak možné nastupovať ktorýmikoľvek dverami. Radnica zdôvodnila odmietnutie odporúčaniami odborníkov a epidemiologickým rizikom.

Prímestská autobusová doprava prevádzkovaná spoločnosťou Arriva Liorbus chodí od pondelka 23. marca v režime ako počas prázdnin.

SAD Zvolen, ktorá zabezpečuje časť spojov, najmä v smere na Banskú Bystricu, premáva tak, ako v čase letných prázdnin. Aktuálne a platné cestovné poriadky nájdete na stránkach prepravcu. Vstup do autobusov je len s ochranou tváre.

Vlaky aktuálne premávajú dennodenne podľa sobotného grafikonu.

Mestskí policajti rozdávajú rúška bezdomovcom v meste. Foto – Viktor Mydlo, Zdroj – mesto Ružomberok.

Mondi SCP

Spoločnosť Mondi SCP výrobu nateraz neprerušila, no prijala viaceré opatrenia, ktoré majú znížiť riziko nakazenia sa zamestnancov.

Zatvorili jedáleň a jedlo zamestnancom roznášajú. Externí pracovníci musia prísť do závodu s rúškami, rukavicami a je minimalizovaný ich kontakt so zamestnancami. Všetkým na vstupe merajú teplotu termokamerami. Zrušené boli všetky pracovné cesty a hromadné mítingy. Viac o opatreniach u najväčšieho súkromného zamestnávateľa v meste čítajte v článku.

„Ľudia v papierňach, tak ako aj všade inde, sa na začiatku dosť zľakli, ale zomkli sme sa a pod prísnymi hygienickými opatreniami ideme ďalej. Pokiaľ sa u nás neobjavia nejakí nakazení pracovníci, z plného nasadenia poľavovať nebudeme,“ povedal Denníku E Miloslav Čurilla, predseda predstavenstva najväčšieho domáceho drevospracovateľa – ružomberskej celulózky Mondi SCP.

Hoci spoločnosť zaznamenala pokles záujmu o klasický kancelársky papier, dôvodom pokračujúcej výroby je predovšetkým veľký dopyt po celulóze, ktorú Mondi SCP produkuje. Potrebná je vo výrobe hygienických potrieb, a práve po tých je aktuálne zvýšený dopyt.

Celulózka Mondi SCP teraz napríklad zvýšila dodávku celulózy do slovenských fabrík na výrobu toaletného papiera i obrúskov a vreckoviek zo skupiny SHP Group v Harmanci i Slavošovciach až o polovicu. Celá skupina SHP, ktorá má viaceré fabriky aj na Balkáne, pritom patrí slovenskému spolumajiteľovi Mondi SCP Milanovi Fiľovi. „Hygienický papier ide teraz na plné obrátky. Je oň veľký záujem, ktorý musíme pokrývať,“ hovorí pre Denník E Miloslav Čurilla.

Mondi SCP je však strategickou fabrikou pre mesto nielen kvôli množstvu pracovných pozícií, ale aj pre výrobu tepla. Práve ona, ako jediná, dodáva teplo pre mestskú spoločnosť CZT, a. s. a vykuruje a zohrieva vodu väčšine Ružomberka. Spoločnosť už dnes má technológie, vďaka ktorým dokáže aj pri odstavenej výrobe zásobovať mesto teplou vodou. Nie však kúrením.

Mondi v tomto čase podalo žiadosť o vykonanie posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) na nový kotol na biomasu, ktorý chcú vo fabrike v súvislosti so zvyšovaním výroby buničiny postaviť.

Polícia

Viacero opatrení prijala aj Polícia Slovenskej republiky. Dotknú sa aj okresného a obvodného riaditeľstva policajného zboru (PZ) v Ružomberku.

Najdôležitejšie opatrenie sa týka zníženia rozsahu stránkových hodín na 6 hodín denne v pracovných dňoch, a to od 8:00 do 14:00 hod resp. v stredy od 10:00 do 16:00. Obmedzenia platia pri vydávaní vodičských, občianskych oprávnení, cestovných pasov. Vydávanie zbrojných preukazov je zastavené. Dopravná evidencia funguje len na základe online objednávok.

Všetky podrobnosti o opatreniach polície si prečítate v článku.

Počas tretieho týždňa zaevidovala Mestská polícia aj pokus o vylákanie bankomatovej karty od dôchodkyne pod zámienkou uskutočnenia nákupu. Upozorňuje preto, najmä starších ľudí, aby nenaleteli podvodníkom.

Pomoc pre seniorov a núdzných od strednej zdravotníckej školy.

Pomoc a podpora

Stredná zdravotnícka škola Márie Terézie Schererovej a Bratská jednota Batistov spustili nákup a donášku potravín pre seniorov v meste a ľudí v núdzi. Baptistov môžete kontaktovať prostredníctvom formulára alebo na čísle 0905 944 534. Pracovníkov strednej zdravotníckej školy na číslach: 0908 173 386, 0918 885 144, 0905 906 909. Viac informácií tu.

Ponúkaná pomoc od Bratskej jednoty Baptistov.

Obe formy pomoci sú schválené a formálne odobrené vedením mesta.

Aj viacerí poslanci MsZ ponúkajú možnosť nákupu a donášky potravín pre seniorov a ľudí v núdzi. Kontaktovať možno Juraja Burgana – Roveň, Jána Kuráňa – Satelity či Stanislava Javorku – Laziny, ktorí túto službu vykonajú bezplatne. Kontakt na poslancov nájdete na stránke mesta ruzomberok.sk.

Vedenie mesta sa rozhodla objednať ochranné rúška pre všetkých dôchodcov v meste.

Členovia ružomberskej Jednoty dôchodcov Slovenska doniesli na mestský úrad vlastnoručne vyrobené rúška, ktoré radnica pridala k objednaným a chce ich distribuovať všetkým dôchodcom v meste. Ďalšími 500 rúškami prispeli ružomberskí skauti, ktorí ich aj naďalej vyrábajú. Radnica rúška prostredníctvom poslancov a domových dôverníkov rozdistribuovala. Podrobnosti o rozdávaní si pozrite tu.

Aktuálne plánuje podľa viceprimátora Michala Lazára (vedie mesto v čase dobrovoľnej domácej karantény primátora Igora Čombora) distribúciu rúšok aj pre invalidných dôchodcov a dôchodcov mladších ako 65 rokov. Dajú im napríklad aj 500 rúšok, ktoré venovali radnici predstavitelia súkromnej, vietnamskej reštaurácie Bonsai z Liptovského Mikuláša. Jej prevádzkovateľ býva v Ružomberku. Ďalšie pribudnú od žien zo Slovenského červeného kríža z Liskovej.

Mesto rozdalo približne 40 rúšok aj bezdomovcom, ktorých na svojom území eviduje mestská polícia.

Viac o svojpomocnej výrobe rúšok v regióne, vzájomnej pomoci obyvateľov, ale aj dobrovoľníkoch, ktorí ich bezplatne rozdávajú, si prečítate v texte.

Do pomoci sa zapojili aj viacerí dobrovoľníci. Napríklad študenti Strednej zdravotníckej školy Márie Terézie Schererovej, odkiaľ išli piati maturanti na základe výzvy pomáhať do Centra sociálnych služieb Likava. Desiatky dobrovoľníkov, študentov fakulty zdravotníctva na KU začalo od pondelka 30. marca pomáhať vo vojenskej nemocnici. Podrobnosti sme priniesli v článku.

V piatok 10. apríla oznámil primátor, že jedenástim vybraným inštitúciám a jednotlivcom udelí Cenu primátora mesta ako vďaku za pomoc v boji s koronavírusom a jeho dopadmi. „Dovoľte, aby som aj za vás, občanov, mohol udeliť ceny primátora tým, ktorí si to najviac zaslúžia. Iste nie sú poslední, ktorým budem udeľovať tieto vyznamenania a možno aj väčšie vyznamenania, ale chcem ich povzbudiť, aby pokračovali vo svojej činnosti a aktivite aj naďalej,” povedal  Čombor pri príležitosti oznámenia zámeru udeliť ocenenia.

Odkazy na všetky dôležité informácie o epidémii koronavírusu a jednotlivé usmernenia štátnych orgánov nájdete na stránke mesta Ružomberok. Presne tu. Ďalšie užitočné informácie a nariadenia ponúka stránka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši.

Baner Žilinského samosprávneho kraja, ktorý volá dobrovoľníkov k pomoci v boji s koronavírusom. Viac tu.

Pomoc od Žilinskej župy

Hoci okrem stredných škôl a Liptovského múzea nemá Ružomberok až tak intenzívny kontakt s právomocami Žilinskej župy (ŽSK), v čase epidemiologickej krízy ponúka kraj viaceré služby, ktoré môžu pomôcť aj Ružomberčanom.

ŽSK zriadil informačné linky, kde sa občania rovnako dostanú k dôležitým informáciám. Hľadajte ich na číslach: 0915 396 428, 0915 396 561, 0915 396 901.

Kraj zriadil už spomínanú stomatologickú ambulanciu pre ľudí v karanténe resp. priamo s nákazou Covid-19. Župa tiež sprístupnila svoje internáty pre zdravotnícky personál, ktorý bude potrebné izolovať a umiestniť do karantény.

Župa tiež začala organizovať dobrovoľníkov pre všetky nemocnice, sociálne zariadenia a ďalšie inštitúcie, kde sa ukáže, že to ešte len bude potrebné. Prihlásiť sa môžu aj Ružomberčania. Spomínali sme, že časť dobrovoľníkov z radov študentov už pracuje v Centre sociálnych služieb Likava.

Vďaka daru súkromnej automobilky dostala aj ÚVN v Ružomberku na obdobie krízy osobné auto.

Mesiac od vypuknutia ochorenia na Slovenku, v pondelok 6. apríla, začína župa distribuovať ochranné rúška, obleky a ďalšie pomôcky pre viac ako 2-tisíc ordinácií lekárov, ktorých v kraji eviduje. Ide po prostriedky, ktoré prišli zo Štátnych hmotných rezerv, ale aj ďalšie, ktoré sa župe podarilo zabezpečiť naviac.

Žilinský kraj preto vyhlásil výzvu pre penzióny, hotely a podnikateľské subjekty. Pre repatriantov a zdravotníkov v povinnej karanténe máme kraji nedostatok uterákov a obliečok. Ak majú oslovení nadbytok obliečok a uterákov alebo ich nevyužívajú a chcú pomôcť, môžu ich darovať. Distribuované budú do šiestich karanténnych internátoch v kraji. Viac informácií na katarina.kucerova@zilinskazupa.sk alebo 041/5032 325.

 

Hoaxy a fake news – falošné informácie

Výrobca papiera a celulózy, Mondi SCP, si prešlo v týchto dňoch aj jednou hoaxovou informáciou. Podľa nej firma zamestnáva na aktuálnom projekte stavby papierenského stroja PS 19 až 150 Talianov, ktorí majú žiť a stravovať sa v Ružomberku. Aby to bolo dramatickejšie, nikto údajne nevie, či nie sú náhodou nakazení.

„Na našom projekte máme pracovníkov z rôznych krajín – vrátane Talianska, avšak prísne dodržiavame nariadenia slovenských orgánov. Od 10. marca, kedy hlavný hygienik SR nariadil povinnú domácu karanténu pre všetkých, ktorí prišli z Talianska, sme neprijali žiadneho pracovníka z Talianska. Na projekte momentálne pracuje 9 robotníkov z Talianska, ktorí prišli na Slovensko v čase, kedy ešte neplatili žiadne obmedzenia a od tej doby krajinu neopustili,“ povedala pre Ružomberský magazín hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková.

Hoaxom a falošným domnienkam čelila aj vojenská nemocnica. Na sociálnej sieti si ľudia šírili informáciu, že poľná nemocnica pri urgentnom príjme bola postavená už v lete, pretože niekto mohol vedieť o prichádzajúcej pandémii.

„Kontajnerový systém slúži na doplnenie priestorových kapacít pre urgentný príjem, ktorý bude spustený najneskôr do konca júna 2020. Momentálne ich využijeme ako kontrolné stanovisko. Prosím, nič iné za tým nehľadajte,“ dementovala falošné správy hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

O pripravovanom urgentnom príjme najvyššej kategórie v ÚVN sme už viackrát písali.

Prázdna Mostová ulica. Zdroj – facebook.com/mediahubruzomberok/. Autor – Viktor Mydlo.

Zaujímavosti

Mimoriadny krízový scenár, počas krízovej situácie, zažila nemocnica počas prvého týždňa epidémie koronavírusu na Slovensku. Po autonehode dodávky a mikrobusu na ceste I/18 s dvomi mŕtvymi a množstvom zranených, ktorých museli rozdeliť do viacerých nemocníc severného Slovenska, doviezli do ÚVN v stredu 11. marca ráno, šesť Ukrajincov. Všetci boli, našťastie, pri teste na koronavírus, negatívni. Vydýchli si nielen ružomberskí záchranári, hasiči a policajti a s nimi celý systém civilnej ochrany. Desiatky z nich, ktorí zasahovali pri veľmi vážnej nehode a boli aj z okolitých okresov, by totiž následne museli ísť do karantény.

V utorok 17. marca aj v piatok 20. marca večer sa mnoho Ružomberčanov pridalo k iniciatíve tlieskania na balkónoch. Symbolicky tak podporili a poďakovali za prácu všetkým zdravotníkom v krajine.

Viaceré farnosti z okresu ponúkajú sledovanie online prenosov zo svätých omší. Nielen v nedeľu, ale aj počas týždňa. Takúto možnosť ponúka napríklad Černová či Ludrová. Od pondelka 23. marca ponúka priame prenosy aj Farnosť sv. Ondreja. Priame prenosy omší, modlitieb ruženca a krížovej cesty môžete sledovať na ich stránke. Sväté omše online ponúka každodenne Rádio Lumen, Televízia Lux, v nedeľu aj Rádio Slovensko.

Ako doma cvičiť, neprísť o formu počas obmedzeného pohybu alebo možno, naopak, vôbec začať so starostlivosťou o vlastné telo ukázal fitness tréner Jaroslav Laclavík.

Na odľahčenie

Pozrite si výkony Mateja Stacheru. Učiteľ zo SZUŠ Dotyk, takto zabáva internet paródiami na známe hity, ktoré prerába podľa témy epidémie koronavírusu.

https://www.facebook.com/stacho007/videos/3443294842364375/

 

S prázdnymi ulicami nemá naše mesto problém za žiadnych okolností. Takýmto dielom sa na facebooku prezentoval Dávid Smitek. Zdroj: facebook.com

Peter Kravčák, Anna Zábojníková, Nikola Marhefková

Článok denne aktualizujeme.

Titulná fotografia – Pohľad na Mestský úrad v Ružomberku a Kostol sv. Ondreja cez plynovú masku. Zdroj, autor – Jaroslav Moravčík (www.jaroslavmoravcik.com)

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.