Vojenská nemocnica má jedno z najlepších mamografických centier

Zdroj: ÚVN Ružomberok
Podľa prestížneho ocenenia spĺňa najvyššiu garantovanú kvalitu pre mamografický skríning. Aj napriek tomu vyšetrenie absolvuje nízky počet žien.

19. októbra sa v Bratislave konala prvá konferencia venovaná skríningovým programom rakoviny prsníka, ktoré boli na Slovensku postupne spustené od roku 2019.

,,Mamografický skríning sa zameriava na zníženie úmrtnosti na rakovinu prsníka prostredníctvom včasnej diagnostiky. Prognóza rakoviny prsníka je podstatne lepšia, keď je diagnostikovaná v počiatočnom štádiu,“ uviedla Nikola Bystričanová, hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku.

Mamografiu absolvuje nízky počet žien

Konferenciu organizovali Národný Onkologický inštitút, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR), Komisia MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiológii, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne a Slovenská rádiologická spoločnosť.

Na odbornej konferencii ocenili päť skríningových  pracovísk, medzi ktorými bola aj Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN, ktorá podľa ocenenia spĺňa najvyššiu garantovanú kvalitu pre mamografický skríning na základe plnenia európskych indikátorov kvality mamografického skríningu vyhodnocovaných v Slovenskej republike v roku 2022.

Ako ďalej hovorkyňa uviedla, aj napriek tomu, že skríningové centrum spĺňa najvyššie kritériá kvality, mamografiu absolvuje nízky počet žien.

„Naše skríningové centrum ročne zachytí 50 – 60 novozistených prípadov rakoviny prsníka v tomto regióne v priebehu roka. Oproti predchádzajúcim rokom je to nárast z 2,5 tisíc do 5000 žien. Aj napriek tomuto nárastu je to stále málo,“ priblížila MUDr. Jana Jurášová, mamodiagnostička.

Fotogaléria

 

Zdroj: TS ÚVN Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.