Vo vojenskej nemocnici je s koronavírusom hospitalizovaných 31 pacientov. Zaočkovaní sú len piati

Pre covidových pacientov má nemocnica vyčlenené 4 umelé pľúcne ventilácie, z toho tri sú k dnešnému dňu obsadené. Od začiatku septembra zomrelo v nemocnici 15 ľudí. 

Za uplynulý deň pribudlo na Slovensku rekordných 7 053 ľudí s koronavírusom. Od budúceho týždňa sa covid automat opäť zmení k horšiemu. V čiernej farbe bude väčšina Slovenska. Ružomberok vďaka žolíku ostáva bordový, pridá sa k nemu aj Dolný Kubín. Okolité susediace okresy však budú v čiernej, kde budú platiť prísnejšie pravidlá.  

Začiatkom týždňa o zhoršenej situácii v kraji informovala aj župa. V rámci Žilinského kraja je totiž situácia viac než kritická. Krajské nemocnice aktuálne presiahli všetky svoje reprofilizované kapacity. Covidové lôžka sú obsadené na 80 percent, aktuálne v nemocniciach leží 335 pozitívnych pacientov. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú naplnené na 100 percent. Prístroje dýchajú za 42 pacientov.

Ružomberský okres získal žolíka, zdravotníctvo v kraji je ale pred kolapsom  

Aká je situácia vo vojenskej nemocnici v Ružomberku?

K dnešnému dňu je hospitalizovaných 31 pacientov s koronavírusom. ,,Traja z nich potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, traja využívajú takzvanú High flow. Na infekčnom oddelení sa nachádza 25 pacientov,” potvrdila hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. 

Informovala aj o tom, že zo všetkých hospitalizovaných pacientov s koronavírusom je zaočkovaných len päť ľudí. Z troch, za ktorých dýcha ventilácia, je zaočkovaný jeden pacient, z ostatných štyria.  

Hovorkyňa Petra Dišková informovala aj o veku hospitalizovaných: 

vek 30- 40 –  1 pacient

vek 40-50 –  2 pacienti

vek 50-60 –  11 pacientov

vek 60-70 –  8 pacientov

vek  70-80 – 9 pacientov

Žilinský samosprávny kraj informoval aj o tom, že zo Žiliny museli prevážať pacientov do iných nemocníc v kraji. 

,,Áno vojenská nemocnica už prijala aj pacientov z iných okresov, ale veľká väčšina sú pacienti z našej spádovej oblasti. Počas víkendu sme prijali troch pacientov,” spresnila Petra Dišková.  

Treťou dávkou sa zaočkovalo takmer 2-tisíc ľudí 

Počet očkovaných za posledné 2 týždne stúpol vo Vakcinačnom centre na Považskej ulici dvojnásobne. Prevažnú väčšinu však tvoria tí, ktorí prichádzajú na očkovanie treťou dávkou.

V priemere prichádza na prvú dávku vakcíny Pfizer 20 ľudí denne. Vakcinačné centrum však v štvrtky očkuje aj jednodávkovou vakcínou Johnson. Uplynulý štvrtok sa ňou zaočkovalo 127 ľudí, týždeň pred tým 170. 

Treťou dávkou sa za október zaočkovalo 673 ľudí, za november 1 230. Hovorkyňa vojenskej nemocnice Petra Dišková informovala, že na tretiu dávku chodí v priemere aj do 300 ľudí, pričom v piatok 5. novembra túto možnosť využilo 342 ľudí. 

Petra Dišková potvrdila, že od septembra do dnešného dňa v nemocnici zomrelo 15 ľudí. V septembri traja, v októbri dievati a počas novembra traja ľudia. 

Nemocnici spôsobil počas tretej vlny pandémie problém aj nedávny požiar, počas ktorého zhorelo celé krídlo budovy chirurgie. Na nešťastnú situáciu zareagoval aj minister obrany Jaroslav Naď.

,,Celkové škody budú pravdepodobne vyššie ako jeden a pol milióna eur. Peniaze hľadáme v rozpočte rezortu obrany, oslovili sme tiež spoločnosti, ktoré dlhodobo spolupracujú s rezortom, nech priložia ruku k dielu, a samozrejme, nemocnica je poistená. Informoval som Vás už aj o príspevku 150 000 USD od výrobcu stíhačiek Lockheed Martin,” informoval na sociálnej sieti Naď. 

Pred požiarom mala nemocnica k dipozícii osem umelých pľúcnych ventilácií, dnes ich využíva štyri. 

,,Prístroje ako také máme, teda nie je problém v prístrojoch, ale v priestoroch, kde by sme mohli umelé pľúcne ventilácie umiestniť. V krídle budovy, ktoré zhorelo, bolo ÁRO aj pooperačné jednotky. Covidových pacientov sme teda museli presunúť na ORL, tam je pre nich vytvorené zázemie pre štyri umelé pľúcne ventilácie. Tam, kde boli predtým covidoví pacienti sme teraz vytvorili iba ÁRO,” hovorí o komplikáciách Petra Dišková. Zároveň spresnila, že v covidovom pavilóne sa v súčasnosti očkuje, pacienti v priestoroch nie sú, v budove ešte nie je dobudovaný výťah. 

Titulná fotografia: redakcia

 

 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.