Vojenská nemocnica ruší návštevy a opäť zavádza opatrenia

Od stredy 20. júla platí zákaz návštev až do odvolania. Vstup do nemocnice je povolený len s prekrytím horných dýchacích ciest a pri hospitalizácii už nie je potrebný negatívny PCR test.

Najnovšie zmeny v opatreniach vychádzajú z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR č.35/2022 Z. a zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19. Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP Ružomberok – Fakultná nemocnica (FN) preto zavádza opatrenia a žiada pacientov, aby do priestorov nemocnice vstupovali s prekrytými hornými dýchacími cestami pomocou respirátora.

Nariadenie sa týka osôb personálu zdravotníckych zariadení pri kontakte s pacientmi (personál nemocníc, ambulancií a lekární), návštevníkov zdravotníckych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách, zákazníkov a personálu lekární.

Doklad o očkovaní, prekonaní alebo testovaní netreba

Podľa nemocnice pacient nie je povinný si test zabezpečiť, no v prípade, ak bude mať príznaky ochorenia COVID-19 (zvýšená teplota, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti, strata čuchu, črevné problémy) od neho môže ambulancia, klinika alebo oddelenie vyžadovať antigénový test, ktorý pacientovi urobia zadarmo priamo na danom pracovisku.

Pri hospitalizácii nie je potrebný PCR test

V prípade plánovanej alebo akútnej hospitalizácie pacienta sa už nevyžaduje negatívny výsledok PCR testu. Výnimka platí pre pacienta s klinickými príznakmi.

,,Lekár môže u pacienta vyžadovať PCR test na základe klinických príznakov ochorenia a pozitívnej epidemiologickej anamnézy,“ uviedla nemocnica na svojej webovej stránke a dodala, že PCR test bude vykonaný priamo na klinike, kde bude pacient hospitalizovaný.

Sprevádzajúce osoby PCR test tiež nepotrebujú

Sprevádzajúca osoba nemusí mať negatívny výsledok PCR testu, no je povinná používať respirátor a dodržiavať hygienu rúk. V prípade, ak má táto osoba klinické príznaky ochorenia COVID-19 alebo má epidemiologickú súvislosť, nemocnica môže vyžadovať antigénový test, ktorý zabezpečí klinika.

Zákaz návštev platí od stredy

Doteraz boli návštevy povolené ako za normálnych okolností, no kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii urobila nemocnica rázny krok a návštevy zakázala. ,,Vzhľadom k zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii a ochrany všetkých pacientov pred šírením nákazy ochorenia COVID-19 pristupuje vedenie nemocnice od stredy 20. júla k zákazu návštev na všetkých lôžkových oddeleniach nemocnice, ktorý bude platný do odvolania,“ uviedla ÚVN SNP Ružomberok – FN.

Platia aj niektoré výnimky

Platia však určité výnimky, ktoré rodinným príslušníkom umožnia navštíviť hospitalizovaných pacientov. Napríklad, povolená je návšteva kňaza alebo duchovného za účelom vysluhovania sviatostí. Povolené sú aj návštevy osôb v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce.

V lôžkových zariadeniach pre dospelých má pacient právo na prítomnosť sprievodcu pri pôrode a popôrodnej starostlivosti, taktiež na sprievodcu pri prepustení z nemocnice.

Výnimka sa týka aj pacienta s poruchami duševného zdravia v prípade, ak neprítomnosť osoby nepriaznivo vplýva na výsledky liečebného procesu (demencia, autizmus,…). Túto výnimku musí indikovať ošetrujúci lekár. Rovnako aj v lôžkových zariadeniach pre deti je povolený sprievod detského pacienta.

Základné pokyny pri poskytnutí návštev v nemocnici:

  • podmienkou realizácie návštevy či sprievodu je vopred telefonicky dohodnuté povolenie na návštevu od zodpovednej osoby kliniky/oddelenia s dohodnutím stanoveného času a protiepidemických opatrení,
  • nevstupovať, ak má návšteva klinické príznaky respiračného ochorenia alebo epidemiologickú anamnézu,
  • vstupovať len s prekrytím horných dýchacích ciest použitím respirátora FFP2, N95 alebo KN95 (bez výdychového ventilu),
  • navštevovať len jednu konkrétnu osobu, pre ktorú bola návšteva povolená,
  • zákaz pohybu po ostatných priestoroch zdravotníckeho zariadenia,
  • počet návštevníkov u jedného pacienta v daný čas je maximálne 2 osoby,
  • zabezpečiť evidenciu osôb navštevujúcich pacienta,
  • dodržiavať respiračnú hygienu a hygienu rúk.

Zdroj: ÚVN Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.