Východ slnka na Silvestra privítali prví turisti na Choči

Tradičný Silvestrovský výstup na Veľký Choč privítali prví turisti už pri východe slnka. Foto: Šimon Parobek
Tradičný Silvestrovský výstup na Veľký Choč odštartoval už skoro ráno, kedy na jeho vrchole prví turisti privítali východ Slnka.

Klub slovenských turistov (KST) Orava z Dolného Kubína a Obec Valaská Dubová pripravili v nedeľu 31. decembra tradičný organizovaný Silvestrovský výstup na Veľký Choč. Na výstupe sa aktívne zúčastňujú aj KST Ružomberok a Turist klub Liptovské Sliače.

Medzi turistami bol aj Róbert Kolár, zástupca primátora mesta Ružomberok. „Silvester som sa už tradične rozhodol začať výstupom na môj najobľúbenejší kopec Veľký Choč. O výhľadoch to dnes nebolo, o to viac som si užil stretnutia s priateľmi,“ uviedol pre RK Magazín.

Turistov, ktorí Veľký Choč zdolali, čakal na vrchole za odmenu odznak od KST a po jeho zdolaní v obci tradičná silvestrovská kapustnica či hriatô. Minulý rok sa výstupu zúčastnili približne dve tisícky turistov. Posledný deň roka ich ešte pred pandémiou vystúpilo na Choč aj tritisíc.

Počas Silvestra bolo na Choči vyše dvetisíc turistov

Nádherné panoramatické výhľady

Veľký Choč s nadmorskou výškou 1611 m n. m. je považovaný za jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, najmä pre skutočne fantastické výhľady na mnohé naše pohoria. Jedinečný je hlavne pre svoju geografickú polohu. Vrchol ponúka vynikajúci kruhový výhľad na Nízke a Západné Tatry, Malú a Veľkú Fatru, tiež na Liptovskú Maru.

Vyhliadka z vrcholu Veľkého Choča patrí medzi najkrajšie v rámci celého Slovenska s nádhernými panoramatickými výhľadmi do širokého okolia. Výstup je ideálny z Valaskej Dubovej a Likavky alebo z Lúčok na liptovskej strane či z Vyšného Kubína alebo Jasenovej na Orave.

Túra na Veľký Choč je veľmi obľúbená a navštevovaná počas celého roka, dostupný je aj v zime. Nezabudnuteľné sú túry na východ slnka, ktorý je na Choči prekrásny a veľmi fotogenický. Územie patrí do prírodnej rezervácie Choč, kde sa vyskytujú vzácne rastliny a živočíchy, napríklad Fialka Chočská či žltkastý Všivec Oederov.

Fotogaléria (Foto: Šimon Parobek) 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.