Počas Silvestra bolo na Choči vyše dvetisíc turistov

Napriek nepriaznivému počasiu sa na vrchu stretlo množstvo nadšencov. Foto: Evka Rošková

Na tradičnom Silvestrovskom výstupe na Veľký Choč sa zúčastnili približne dve tisícky turistov. Organizátori pre účastníkov pripravili odznak, kapustnicu, hriatô aj novinku.

Klub slovenských turistov (KST) z Dolného Kubína a Obec Valaská Dubová pripravili v sobotu 31. decembra tradičný organizovaný Silvestrovský výstup na Veľký Choč (1611 m). Bol to už jeho 51. ročník. Stalo sa tak po dvojročnej pandemickej prestávke, kedy bol oficiálny a pripravovaný výstup kvôli opatreniam a zdravotným obmedzeniam zakázaný.

Príprava niekoľko dní dopredu

„Výstupu z východiskového bodu v našej obci sa zúčastnilo okolo dvoch tisíc turistov z rôznych kútov Slovenska,“ uviedol pre RK Magazín Igor Tulinský, starosta obce Valaská Dubová.

„Náš obecný úrad sa vždy podieľa na organizácii koordinovaním vozidiel, zabezpečením parkovania v obci i prípravou občerstvenia. Príprava trvá niekoľko dní vopred,“ dodal starosta.

Vo Valaskej Dubovej na Silvestra zaznamenali 300 vozidiel, ktorých posádka smerovala na najvyšší spomedzi Chočských vrchov.

Po zdolaní odmena

Tých, ktorí Choč zdolali, čakal na vrchole za odmenu odznak od KST a po jeho zdolaní v obci tradičná silvestrovská kapustnica či hriatô. Novinkou bol „dubovský burger“ – chlieb s masťou, cibuľou a cesnakom, ktorý účastníkom chutil a podľa starostu bol naň dobrý ohlas.

Podľa I. Tulinského bolo turistov tentoraz menej, ako po iné „normálne“ roky. V posledný deň roka ich vystúpi na Choč aj tritisíc. Dodal, že to mohli spôsobiť vysoká chorobnosť či počasie, ktoré nebolo veľmi lákavé.

Foto: archív obce Valaská Dubová a Evka Rošková

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.