Vyhrnuli si rukávy a vyčistili okolie kaplnky

V sobotu 16. novembra prišlo niekoľko Ružomberčanov a poslancov mestského zastupiteľstva na spoločnú brigádu, aby vyčistili okolie kaplnky na Tatranskej ceste.  

Kým sa v sobotu ráno ešte väčšina Ružomberčanov prebúdzala do nového dňa, dvanásti s chuťou pomôcť už stáli nastúpení na Tatranskej ceste.

A hoci má Roveň niekoľko záchytných bodov, kde sa nachádza kaplnka sme zistili, až keď sme sa vybrali za zvukom motorových píl. A neboli sme jediní.

Pomáhali poslanci aj „Tatranci“

Misia brigádnikov bola jasná. „Chodia tu diviaky aj bezdomovci, už si tu urobili divokú skládku odpadu. Juraj Burgan vyrobil letáky a oslovil obyvateľov, či by neprišli pomôcť,“ hovorí poslankyňa za Roveň Mária Kramárová (Smer-SD).

Kvôli brigáde zabezpečili aj kontajnery na konáre. Čo chlapi popílili v húštine, to ženy, ale aj muži, ťahali po ceste a hádzali do kontajnerov. Odpadky pozbierané v kríkoch dávali zase do plastových vriec. Nápad vyčistiť okolie sa zapáčil aj Ružomberčanom z priľahlých príbytkov.

„Dozvedela som sa o brigáde od poslanca Juraja Burgana, ale bolo aj mnoho letákov v schránkach. Bývam kúsok od tohto miesta, tak ma to zaujalo a chcela som prispieť aj ja svojou pomocou ku krajšiemu prostrediu,“ hovorí účastníčka brigády Jana Zvarová.

Brigádnici nosili konáre do kontajnerov. (Zdroj: autorka)  
Keď nestačili ruky či nožnice, pomohla aj motorová píla. (Zdroj: autorka)

Zbierali odpadky a pílili kríky

„Presvetlili sme väčšiu časť územia. Vyčistili sme mestské, ale aj štátne pozemky. Počas brigády sme urobili všetko, čo sme plánovali, ale je tam ešte veľmi veľa roboty,“ hovorí poslanec za Roveň a zároveň aj iniciátor brigády Juraj Burgan (KDH).

Obleky za rukavice vymenili aj viceprimátori Ján Bednárik (KDH) a Michal Lazár (nezávislý – Klub primátora). K čistejšiemu prostrediu pomohli aj poslanci za Roveň Mária Kramárová a Peter Štupák (nezávislý – Za slušný Ružomberok) či poslanec z Baničného Pavel Šípoš (KDH).

Počas brigády sa nenechali zahanbiť ani ženy. Nezbierali len odpadky, ale pomáhali aj s drevom. (Zdroj: autorka)

Okolie pri kaplnke má podľa poslancov omnoho väčší potenciál. „Ak dostaneme súhlas z pozemkového fondu, chceli by sme rozšíriť aj cestu, aby sa tu mohli vyhnúť dve autá,“ naznačuje ďalšie možné úpravy v lokalite Tatranskej cesty poslankyňa Mária Kramárová.

Titulná fotografia: spoločná brigáda poslancov a Ružomberčanov. Zdroj: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.