Byty v Ružomberku aktuálne stavajú dve súkromné firmy

Približne rok sú známe dva projekty na stavbu nových bytov v meste. Zisťovali sme, ako na tom aktuálne sú.

Jedným z projektov je Rezidencia Ruža na ulici Poľná. Investorom je bratislavská spoločnosť MartinDevelopment.

„Zvolili sme nižšiu zástavbu, ide o pomerne uzatvorený priestor s vnútorným parkovaním a menším počtom bytov, čiže ponúka iný komfort bývania. Filozofia, s ktorou pracujeme je moderná architektúra, vysoký užívateľský komfort a charakter domova,“ približuje koncepciu vznikajúceho bytového domu konateľ firmy Martin Keszöcze.

Zmena projektu

Pôvodným zámerom spoločnosti bolo postaviť tri menšie bytové domy s dovedna pätnástimi bytmi. „Pred viac ako rokom sme kúpili pozemok, s projektom sme boli hotoví už vlani v apríli, v lete sme mali začať stavať. Ozval sa však majiteľ vedľajšieho pozemku, že by ho rád predal, čím sa nám otvorili možnosti tento projekt rozšíriť,“ doplnila pozadie výstavby projektová manažérka Marcela Vojtková.

Podľa nového projektu by tak na ulici Poľná mala vyrásť trojpodlažná budova s 28 bytmi – osem by malo byť jednoizbových, štrnásť dvojizbových, päť trojizbových a jeden štvorizbový. Pribudnú aj dva obchodné priestory s rozlohou približne 40 štvorcových metrov.

Priamo v areáli bude zabezpečené vonkajšie a garážové parkovanie. Súčasťou niektorých bytov sú i balkóny alebo terasy. V budove sa budú nachádzať aj pivničné kobky či miestnosť na odkladanie kočíkov a bicyklov.

Byty ponúkajú na predaj už teraz. V priemere sa cena za meter štvorcový sa podľa konateľa spoločnosti pohybuje zhruba na úrovni 1450 eur. „Záujem je vysoký, aktuálne sa blížime k štyridsiatim percentám,“ sumarizuje.

So stavebnými úpravami začali na konci minulého roka, podľa predbežných odhadov by mali byť priestory skolaudované a pripravené na nasťahovanie do decembra 2020.

Konateľ firmy tiež dodal, že v Ružomberku plánujú aj iné developerské projekty. „V meste hľadáme vhodné lokality, je to rozpracované, nateraz však viac informácií poskytnúť nechcem,“ zhrnul.

Omeškajú sa

O plánovanej výstavbe bytového domu na Bystrickej ceste, ktorú realizuje žilinská spoločnosť Real Focus, sme vás informovali ešte na sklonku roka 2017. Stavať mali začať vlani na jar a podľa pôvodného harmonogramu sa mali noví vlastníci nasťahovať do leta 2019.

Kvôli komplikáciám s prekládkou inžinierskych sietí a budovaním prípojok, ktoré napokon zavŕšili koncom minulého roka, sa však odovzdanie bytov do užívania pozdrží o približne dvanásť mesiacov.

Vizualizácia Rezidencie Bystrická. Foto – rezidenciabystricka.sk

„Výstavbu hrubej stavby sme nechali na jar, keďže bytový dom tvorí železobetónový skelet a nechceli sme realizovať betonáž počas zimného obdobia. Aktuálne finišujeme vo výbere dodávateľov. V prvej polovici apríla podpíšeme zmluvu s dodávateľom stavby s tým, že robotníci by sa mali na stavbe objaviť v druhej polovici apríla, najneskôr začiatkom mája,“ priblížil momentálnu situáciu Jaroslav Uhrin zo spoločnosti Real Focus.

Hrubá osempodlažná stavba by podľa jeho slov mohla byť hotová v novembri 2019, byty by mohli byť dokončené v prvej polovici roka 2020. Dodal tiež, že v tomto období majú zarezervovaných zhruba tridsať percent bytov.

Projekt Rezidencia Bystrická ponúka na predaj 59 bytov – jedenásť jednoizbových, 31 dvojizbových, šestnásť trojizbových a jeden veľkometrážny byt typu penthouse. K dispozícií je aj päť obchodných priestorov.

Súčasťou bytov má byť i balkón alebo terasa a tiež komora na tom istom podlaží. Do osobného vlastníctva je možné zakúpiť aj kryté alebo vonkajšie parkovacie miesto. V priemere sa cena bytu za štvorcový meter pohybuje na úrovni 1205 eur.

Titulná fotografia – Vizualizácia Rezidencie Ruža na ulici Poľná. Zdroj: rezidenciaruza.sk

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.