Z poľovníckej chaty vo Veľkej Fatre chcú urobiť výskumnícke centrum

Ilustračné foto. Zdroj: archív redakcie.
Chatu v minulosti vybudovali a spravovali Lesy SR. Stojí na hranici Prírodnej rezervácie Smrekovica, v ktorej platí najvyšší, piaty stupeň ochrany prírody.

Bývalú poľovnícku chatu na Smrekovici v Národnom parku (NP) Veľká Fatra plánujú v blízkej budúcnosti prebudovať na výskumnícke centrum. Objekt by mal zároveň slúžiť aj ako zázemie pre prírodný turizmus. Pre TASR to vo štvrtok 17. augusta potvrdil Eduard Apfel, riaditeľ Správy NP Veľká Fatra.

Chatu v minulosti vybudovali a spravovali Lesy SR. Stojí na hranici Prírodnej rezervácie Smrekovica, v ktorej platí najvyšší, piaty stupeň ochrany prírody. „Z objektu chceme vybudovať výskumnícke centrum, pretože na území Veľkej Fatry je obrovský záujem o takúto aktivitu. V blízkej dobe tam budú ubytovaní výskumníci skúmajúci staré pôvodné smrekové lesy – pralesy,“ priblížil Apfel.

Služba pre záujemcov o prírodný turizmus

Správa NP tiež v lokalite plánuje spustiť službu sprevádzania malých skupín návštevníkov, tzv. záujemcov o prírodný turizmus. Súčasťou aktivity bude odborný výklad o tom, čo sa v chránenom území nachádza. „Sprevádzanie bude po chodníkoch, ktoré v súčasnosti nie sú turisticky prístupné, nie sú značené. Predpokladám, že by sme doň zapojili aj zamestnancov Mestských lesov Ružomberok, s ktorými máme veľmi dobrú spoluprácu,“ dodal šéf správy národného parku.

Vypracovanie architektonického projektu na rekonštrukciu chaty Apfel predpokladá do konca aktuálneho kalendárneho roka. Následnú prestavbu plánujú robiť v roku 2024 až 2025. „Financie na rekonštrukciu sa budeme snažiť získať z verejných zdrojov. Stavebné náklady sa vyšplhajú na približnú sumu 400.000 eur,“ povedal s tým, že kapacita zariadenia bude zhruba pre osem ľudí. „Chata je vo veľmi dobrom stave, v peknom prostredí, predpokladám, že ju budeme často využívať,“ zhodnotil riaditeľ Správy NP.

Zdroj: Teraz.sk

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.