Z Ružomberčanov sa nakrátko stali seriálové hviezdy. Zahrali si v sitkome Kuchyňa

V najnovšom seriáli z dielne mladého režiséra Jakuba Krónera hrajú okrem známych slovenských a českých hercov aj niektorí Ružomberčania.

Komediálny seriál z oblasti gastronómie môžu diváci sledovať na televíznych obrazovkách už od 5. marca. Natáčal sa aj v Nízkych Tatrách a v Ružomberku. „Prvým kritériom bola oblasť Liptov, do ktorej sme sa rozhodli príbeh zasadiť. Kolibu u dobrého pastiera sme si vybrali sami pre malebnosť koliby a jej okolia, ale aj pre výbornú infraštruktúru, ktorú mesto ponúka,“ prezradila Zuzana Mistríková, spolumajiteľka a konateľka produkčnej filmovej spoločnosti PubRes, ktorá seriál pre Markízu vyrobila.

Zdroj – repro foto pubres.sk

Tancovali aj z Liptova, no neprezentovali vlastnú tvorbu

Do seriálu Kuchyňa hľadali mladých ľudí, pretože išlo o scénu, v ktorej by sa zabávali a tancovali na diskotéke. „Postupne sa tam striedali naši tanečníci. Raz ich išlo päť, raz osem,“ spomína si vedúci folklórneho súboru Liptov Igor Littva.

Súbor oslovili ešte vlani v lete, keď bol na zájazde v Portugalsku. Igor Littva prisľúbil možnú spoluprácu až po návrate. „Oslovil som našich tanečníkov. Nakoniec išli tí, ktorí mohli, pretože sme robili aj vystúpenia a okrem toho bolo leto, prázdniny, takže niektorí boli aj na dovolenkách. Predpokladám, že sa ich nakoniec na nakrúcaní prestriedalo minimálne desať,“ spresnil Igor Littva.

Dodal, že potrebovali aj nejakého slizkého starého zaťa, ktorý by vedel tancovať. Vtedy sa ho produkčná spýtala, či by ho nezahral on. „Rozhodol som sa, že pôjdem. Svojím spôsobom tam mohol ísť ktokoľvek, pretože nakoniec sa vôbec netancovalo,“ tvrdí vedúci súboru.

Súbor Liptov už viackrát spolupracoval pri nahrávaní rôznych filmov a televíznych relácií.
„Obyčajne, keď sem príde televízny štáb a nakrúcajú nejaký film, tak je pre nich jednoduchšie zohnať osoby do komparzu odtiaľto. Takto sme už aj v minulosti spolupracovali. Napríklad, keď ešte súbor viedol môj otec, boli sme aj vo filme Deň, ktorý neumrie. Vtedy sa natáčalo vo Vlkolínci,“ spomína si Igor Littva.

 

Igor Littva ako ženích v seriáli Kuchyňa. Zdroj – repro foto pubres.sk

Herecká skúsenosť

Seriál sa nakrúcal od augusta do októbra 2017. Približne polovica nakrúcania sa odohrávala práve v kolibe a jej okolí. „Snažili sme sa spolupracovať nielen s kolibou, ale napríklad i s komparzistami z blízkeho okolia. S kastingom nám pomáhala banskobystrická agentúra,“ uviedla Zuzana Mistríková. Pre televízny štáb je jednoduchšie nájsť ľudí do komparzu priamo z miesta natáčania, a preto oslovili Ružomberčanov.

„Bolo to vynikajúce. Veľmi sa mi nakrúcanie páčilo, a ak by bola ešte podobná príležitosť, išla by som znovu,“ prezradila komparzistka Janka Salajová. Ľudí do komparzu mohli zavolať aj samotní účinkujúci. Keď však Janka oslovila susedov, tí podľa jej slov reagovali nedôverčivo.

„Pre manžela to bola celkom zaujímavá skúsenosť. Zažil na vlastné oči natáčanie a výrobu filmu. Dostal sa tam cez moju známu, ktorej dcéra študuje herectvo. Zavolala mi, že v Čutkove natáčajú seriál a potrebujú do komparzu mužov v obleku, lebo to bola scéna svadobnej hostiny. Dala nám číslo na produkčnú a tá mu vysvetlila podrobnosti,“ povedala Ružomberčanka Renáta Ťapajová.

Sitkom Kuchyňa je natočený podľa ruského populárneho seriálu, ktorý sa vo svojej krajine stal najsledovanejším seriálom roka. Hrajú v ňom mnohé známe herecké tváre ako Martin Dejdar, Gabika Marcinková, Monika Hilmerová, Juraj Kemka, Lukáš Latinák a ďalší.

Anna Zábojníková

Titulná fotografia – Zľava Martin Dejdar, Juraj Kemka, Lukáš Latinák a Samule Spišák v seriáli Kuchyňa. Zdroj – pubres.sk

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.