Za neposypanými chodníkmi bola technická chyba

Silný mráz a neudržiavané chodníky postavili minulý týždeň mesto do pozoru.

Je streda, 23. január. Ráno o 8:00 ukazuje teplomer -16 stupňov. Na kopcovitom Klačne čakáme s miestnym poslancom a nespokojnou obyvateľkou na ohlásenú údržbu chodníkov.

Katastrofálny víkend

„Posledný víkend bol strašný. Hotové klzisko. V celom meste. A nikde nikoho, kto by sa o to staral. Keď bolo pred voľbami, tak tu prišli všetci letáky rozdávať a sľubovať. Rok čo rok sa to opakuje a nikto sa ľuďom ani len neospravedlní,“ nahnevane rozpráva Michaela Dorníková z Klačna.

Oznam o ospravedlnení pre problémy s posypovým materiálom cez víkend v obecnom rozhlase odznel. Práve ten naštartoval vlnu nevôle medzi občanmi. Na sociálnych sieťach sa čudovali, ako je v zime možné mať problém s posypovým materiálom.

„Veď som v tú sobotu vyvolávala kadekomu na meste. Aj primátorovi. Som mu pomáhala vo voľbách, tak čakám, že sa o ľudí postará. Dobre, že sa aspoň ospravedlnili, veď nech ľudia aspoň vedia, že údržba nebude. Ale teraz už aj tak nič nepomôže, len odmäk,“ vraví Dorníková a opisuje vlastný pád, ktorý absolvovala rovno pred vchodom do bytovky.

Zľadovatelé Námestie Slobody. Foto – redakcia.

Ako prebieha údržba

Medzičasom na Klačno prichádza partia žien, ktoré si prostredníctvom verejnoprospešných prác (VPP) odrábajú 32 hodín mesačne, aby dostali 60 eurovú finančnú dávku. Pred najväčšími potravinami na sídlisku si bez lopát, rukami alebo priamo vedrom zo zmrznutej kopy štrku „nakopú“ a naberú. Nasadnú do auta k zamestnankyni úradu práce, ktorá ich v mraze prevezie tam, kam treba štrk vysypať.

„Ak by takto mali posýpať celé sídlisko, v tomto mraze, si ručne naberať a roznášať štrk z jedného miesta, tak zmrznú,“ hovorí Margita Jacková, ktorá má za úrad práce na starosti práve VPP na Klačne.

Na mieste ich koordinuje poslanec Ľubomír Kubáň. Posiela ich tam, kde mu ľudia hlásili, že je šmykľavo. To je však takmer všade.

„Takto sa sídlisko posypať, samozrejme, nedá. Príde aj auto z technických služieb. Vždy prišli, aj pohotovostná služba či oddelenie infraštruktúry na úrade zareagovali a vyhoveli, keď sme ich s kolegami Lazárom a Bednárikom volali. Lenže, čo sa už v tomto počasí len dá s tým urobiť, keď je to zanedbané. Neodhrnú nič, už len posypať,“ vysvetľuje a dodáva, že sťažnosti zo sídliska za posledné dni neutíchajú.

Posýpacie auto, ktoré sa po chvíli objavuje potom posiela na chodníky za panelákmi. Šofér situáciu zjavne nepozná, ochotne sa však nechá navigovať.

„Urobia a pomôžu počas roka pri mnohých prácach a situáciách. S pani Jackovou už dlhodobo a veľmi dobre spolupracujeme. Len tu takto treba byť a všetko si to postrážiť, ak to má byť urobené poriadne. Jeden pán z VPP nám poctivo očistil jedny schody. Celé ich vysekal v tomto mraze od ľadu. Na ďalších, kde to nikto nekontroloval, zostalo očistených len pár schodov,“ hovorí Kubáň o probléme výkonu, či zodpovednosti niektorých VPP pracovníkov.

„Ľudia dostanú dávku za to, že prišli a zostali stanovený počet hodín. Niečo urobia, všetko sa ale nedá. Máme pritom aj paragrafy, kde musia odrobiť 64 alebo 80 hodín mesačne, aj tí musia pomôcť,“ myslí si Jacková, ktorá má na starosti práve tých 32 hodinových.

Ženy z VPP s vedrami na štrk na Klačne. Vonku bolo -16 stupňov. Foto – redakcia.

Kto má čistiť chodníky

Pracovať v tomto mraze vonku je však predsa len komplikované a fyzicky enormne náročné. Na tom sa zhodnú všetci. Ľudia sa nemajú kde zohriať, nemajú žiadnu špeciálnu výstroj na ochranu tela, či na prácu. Problém je prejsť po vonku, nie tam štyri či viac hodín robiť.

„Hádam nechcete, aby tie ženy v tomto mraze sekali ľad alebo behali s plnými vedrami štrku po sídlisku. Veď to je smiešne. Ony majú udržiavať čistotu, nie odstraňovať kalamitu,“ pridáva sa do diskusie Dorníková.

Niekedy si ľudia okolo bytoviek odhádzali sneh sami. Dnes je to zriedkavosť. Väčšina radšej pohundre, akoby sa chytila lopaty, a kým sa dá, sneh odchádzala. Argument je jasný. Platia dane, chcú služby.

„Čistota mesta nám nefunguje. Musíme už doriešiť obstarávanie komunálnych služieb, nech aj súčasný partner, Technické služby vedia, na čom sú. Je tu zjavná technická a personálna poddimenzovanosť a k tomu sa pridal aj ten nešťastný chodníkový zákon,“ myslí si Kubáň.

O údržbu v meste sa starajú Technické služby Ružomberok. Tie sú vykonávateľom práce, ako si ju objedná a zaplatí mesto Ružomberok.

„Už v pondelok sme aktivizovali VPP, ktoré nám poskytli viac než dvadsať pracovníkov. Do stredy bolo 90 percent chodníkov a schodov posypaných štrkom spojeným so soľou. Čím je nižšia teplota, tým je soľ menej účinná, preto stále nie je ľad rozdrvený na granulát. Štrk ale povrch zdrsní, chodí sa lepšie, no napriek tomu si treba dávať pozor,“ odpovedala radnica prostredníctvom hovorcu Viktora Mydla na otázku, ako sa postarala o údržbu chodníkov v čase minulotýždňových mrazov.

Posýpacie auto v stredu ráno na Klačne. Foto – redakcia.

Prečo až v pondelok

Už v sobotu, v prvý deň výraznejších mrazov, keď zostal na väčšine chodníkov v meste zamrznutý sneh a ľad, odznel spomínaný oznam v obecnom rozhlase. Radnica sa v ňom ospravedlnila za neudržiavané chodníky pre problémy s nedostatkom posypového materiálu. Tie tak zostali neposypané minimálne do pondelka.

S odstupom času informáciu zmenila. Materiálu je vraj dosť. Za všetkým je technická chyba.

„Nastala technická chyba, ktorá na istý čas spomalila vykonávanie posypu. Posypového materiálu je dostatok a všetka technika je momentálne v teréne,“ odpovedal uprostred minulého týždňa hovorca mesta Viktor Mydlo.

Prečo boli chodníky zanedbané

Otázne však je, prečo k situácii, že na chodníkoch zmrzol udupaný sneh vôbec došlo. Radnica tvrdí, že na odpratanie snehu z chodníkov jednoducho nebol priestor, pretože sa sústredili na cesty.

„V čase odmäku nastalo husté sneženie, počas ktorého všetka dostupná technika pracovala na cestách. Silné mrazy, ktoré po odmäku nasledovali, premenili udupaný sneh z chodníkov na ľad,“ odpovedal Mydlo.

Ešte na rok 2018 vyčlenilo mesto v rozpočte na zimnú údržbu 200-tisíc eur. Poslanci schválili na tohtoročnú zimu pre technické služby o 25-tisíc eur viac. Súvislosť to malo práve s novelou zákona o cestných komunikáciách, podľa ktorej sa mestá a obce musia postarať o všetky chodníky. Nedávno nám technické služby potvrdili, že pre krátkosť času nestihli nakúpiť novú techniku či zvýšiť počet ľudí. Zaujímalo nás, ako budú teda peniaze použité.

„Zvýšená zodpovednosť mesta znamená, že z podvodných okolo 20 km chodníkov sa dnes mesto musí starať o 60 km. Je to 300 percentný nárast zodpovednosti, s ktorým sa musí mesto, ale predovšetkým zmluvný partner Technické služby a. s. popasovať,“ odpovedala radnica prostredníctvom hovorcu.

Podľa Mydla bude mesto na dolnoliptovskom Združení miest a obcí Slovenska iniciovať podanie pripomienky k súčasnému zneniu zákona. Upravovanie všetkých chodníkov je totiž problém pre väčšinu samospráv na Slovensku, vrátane Ružomberka.

Titulná fotografia – Ľudia sa vyhýbali zľadovatelým chodníkom, kde sa dalo. Foto – redakcia.

Ľudia chodili radšej po naozaj upravených a takmer suchých cestách. Foto – redakcia.

 

Pri plavárni na Rovni. Foto – redakcia.

 

Na Klačne rozdávali v stredu ráno kvôli zimnej údržbe policajti pokuty. Foto – redakcia

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.