Žilina navrhuje obchádzku okolo Ružomberka

Žilinská župa prichádza s návrhom obchádzky, na ktorú by bolo možné odkloniť autá smerujúce z východu Slovenska smerom na Banskú Bystricu. Osobné autá chcú pustiť cez Partizánsku Ľupču a Liptovskú Lúžnu.

Centrom Ružomberka prejdú denne desaťtisíce vozidiel, ktoré zväčša uviaznu v kolónach vznikajúcich od diaľnice pri v Ivachnovej až po križovatku pri papierenskej fabrike v Ružomberku. Situácia v meste počas dopravných špičiek je kritická a dostavba diaľnice, ktorou vodiči obídu centrum dolného Liptova sa posunula až na rok 2022.  Žilinská župa navrhuje, aby autá chodili cez Partizánsku Ľupču a Liptovskú Lúžnu.

„Jednou z možností, ako zmierniť tlak na križovatku pri Mondi SCP, je umožniť osobným autám, ktoré chcú pokračovať smerom do Banskej Bystrice, aby využili obchádzku cez Partizánsku Ľupču, Liptovskú Lúžnu a Liptovskú Osadu, kde by sa napojili na hlavnú cestu smerom na Donovaly. Veľa vodičov by radšej zvolilo túto trasu, ako dlhé čakanie v kolóne,“ povedal podpredseda ŽSK a poslanec NR SR Igor Janckulík.

Navrhovaná obchádzka by viedla cez cestu v správe Žilinskej župy, ktorá v minulosti slúžila aj ako náhradná trasa pre transporty vojakov a techniky. Z veľkej časti je v dobrom stave,  kritický je však zhruba desať kilometrový úsek medzi Partizánskou Ľupčou a Liptovskou Lúžnou a na jeho oprave by sa mohol podieľať štát.  „Župa na opravu, ktorou by cestu dala do pôvodného stavu, peniaze nemá, no vzhľadom k zlej dopravnej situácii, ktorá súvisí s nedostavanou diaľnicou by to mohol zaplatiť štát v rámci vyvolanej investície,“ povedal Janckulík.

Aby mohla cesta slúžiť ako náhradná dopravná spojnica, musí byť opravená. ,,Prišli sme s riešením, ktoré by pomohlo nielen Ružomberčanom, ale všetkým cestujúcim z východu Slovenska smerom na Banskú Bystricu, odľahčilo by sa mesto, skrátili kolóny a urýchlila doprava. Týmto by sme chceli apelovať na vládu, aby náš návrh zvážili a podnikli kroky na jeho rýchlu realizáciu,” povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Ako ďalej ubezpečil vicežupan Janckulík, obyvatelia dotknutých obcí sa obávať nemusia, obchádzka by bola určená len osobným vozidlám. Dočasne by sa síce zvýšilo dopravné zaťaženie, po dobudovaní diaľnice by sa však doprava odklonila tým smerom a obciam by ostali opravené cesty.

Minulý týždeň už prebehli prvé stretnutia zástupcov Žilinskej župy s predstaviteľmi miestnych samospráv. Prvé reakcie boli pozitívne, podmieňujú to bezpečnostnými opatreniami. Takýchto stretnutí bude niekoľko. Je dôležité, aby ľudia v obciach mali všetky potrebné informácie. „Som presvedčený, že nakoniec nájde župa, dediny a štát kompromis, ktorý bude vyhovovať každému,“ uzavrel.

Zdroj – Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja. Foto – ZASK

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.