Za nového rektora Katolíckej univerzity zvolili Jaroslava Demka

Zvoleného kandidáta na rektora musí ešte potvrdiť veľký kancelár KU, ktorým je košický arcibiskup Bernard Bober. Následne ho do funkcie vymenuje prezident Andrej Kiska.

Katolícka univerzita bude mať nového rektora. Teológa Jozefa Jaraba po štyroch rokoch nahradí ekológ a environmentalista Jaroslav Demko. Rozhodnutie Akademického senátu KU teraz musí potvrdiť veľký kancelár KU, košický arcibiskup Bernard Bober.

Nový rektor sa funkcie ujme najskôr 28. augusta, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlavy univerzity. Pôjde v poradí o šiesteho rektora KU.

 
 

RK Magazín je už tri roky súčasťou ružomberských médií a stále pokračuje vo víziách svojich zakladateľov. Našim cieľom je robiť kvalitnú lokálnu žurnalistiku. Aby sme mohli naďalej slobodne tvoriť, potrebujeme aj vašu podporu.

 
 

Zvolený až v druhom kole

Docent Demko, ktorý je vedúcim katedry biológie a ekológie na pedagogickej fakulte, získal až štrnásť nominácií na rektora. Navrhovali ho napríklad dekani filozofickej, pedagogickej a zdravotníckej fakulty, ako aj členovia Správnej rady KU Miloslav Čurilla, Milan Mojš a Michal Slašťan.

„V dnešnej voľbe ho z 22 prítomných senátorov v 1. kole podporili desiati, traja boli proti a deviati sa zdržali. V 2. kole už docent Demko získal potrebnú nadpolovičnú väčšinu trinástich hlasov. Traja ďalší senátori boli proti a šiesti sa zdržali,” informoval predseda akademického senátu Miroslav Huťka.

„Pociťujem radosť, ale aj silný pocit zodpovednosti. Stále je to len prvý krok, po ktorom musia prísť ďalšie – či už je to potvrdenie veľkým kancelárom alebo menovanie prezidentom,“ povedal pre Ružomberský magazín Jaroslav Demko.

Na otázku, prečo bol zvolený až v druhom kole, keď nemal žiadneho protikandidáta, reagoval, že to bolo slobodné rozhodnutie senátorov. „Možno sa v tom odrážajú akési vnútorné nálady. Každopádne, získal som potrebný počet hlasov,“ konštatoval Demko.

Chce zastaviť pokles študentov

Pred samotnou voľbou kandidát na rektora predstavil akademickej obci svoju víziu. Zamerať sa chce na stabilizovanie finančnej situácie univerzity, zastavenie poklesu študentov či akreditovanie čo najväčšieho počtu študijných programov. Otvoriť chce aj diskusiu o zriadení technickej akadémie.

„Nemôžeme sa uspokojiť so stavom, v akom sa univerzita nachádza. V minulosti sme mali 12-tisíc študentov, pred štyrmi rokmi ich bolo šesťtisíc, ale dnes ich máme už len 3 600,“ uviedol Demko, ktorý chce zaviesť manažérsky systém riadenia KU.

„Je potrebné rozvíjať pulzujúci akademický ekosystém a zamerať sa na trvalo udržateľný rozvoj KU,“ zdôraznil Demko, podľa ktorého by univerzitu malo byť viac cítiť aj v samotnom meste.

Kto je Jaroslav Demko

Jaroslav Demko (58) sa špecializuje na bioenergetiku, ekológiu, environmentalistiku a ekosystémové služby. Pracoval na Technickej univerzite vo Zvolene, po niekoľkoročnej praxi na pozícii manažéra životného prostredia v Mondi SCP (1997 – 2004) viedol Vodárenskú spoločnosť Ružomberok (2004 – 2011).

Na Pedagogickej fakulte KU, kde je zamestnaný od roku 2011, pôsobil na Ústave transdisciplinárnych štúdií v životnom prostredí. V súčasnosti je vedúcim katedry biológie a ekológie. Je ženatý, má tri deti a päť vnúčat.

Vyštudoval som dejepis a náboženskú výchovu, doktorandské štúdium som absolvoval v odbore teória a dejiny žurnalistiky. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku, píšem pre internetový denník Postoj.sk a pre médiá komentujem dianie v cirkvi.