Záchranári našli druhého skialpinistu zasypaného lavínou

Počas záchrannej akcie v utorok zasahovalo 32 profesionálnych záchranárov. Ani druhý muž pád lavíny neprežil.

Dnes ráno pokračovali horskí záchranári v hľadaní druhého skialpinistu, ktorého včera zasypala lavína. Tá napoludnie spadla medzi Ostredkom a Krížnou, smerom do Suchej doliny vo Veľkej Fatre.

Nad Liptovskými Revúcami strhla lavína dvoch skialpinistov

Včera sa im podarilo nájsť 46-ročného muža z dvojice. Žiaľ, už bez známok života. Ani jeden zo zasiahnutých nemal lavínový vyhľadávací prístroj, ktorý by umožnil ich rýchlu lokalizáciu. Záchrannú akciu museli po zotmení pre veľké riziko pádu ďalších lavín a možné ohrozenie zasahujúcich záchranárov prerušiť.

Dnes na mieste zasahovalo 32 profesionálnych záchranárov HZS so siedmimi psami z oblastných stredísk Veľká Fatra, Malá Fatry, Nízke Tatry, Západné Tatry a Stredisko lavínovej prevencie.

„Špecialista Strediska lavínovej prevencie pomocou detektora Recco, ktorý vysiela lúč rádiových vĺn, zasiahol predmet u zasypaného, ktorý odrazil vlnenie naspäť k detektoru. Pravdepodobne to boli kľúče od auta, alebo iná kovová časť výstroja zasypaného,“ informovala dnes na sociálnej sieti Horská záchranná služba.

Práve smerovaním detektora a silnejúcich signálov lokalizovali približné miesto zasypaného. Pomocou lavínových sond miesto označili. Ani druhý muž pád lavíny neprežil.

Záchranári počas utorkovej záchrannej akcie. Aj pri druhom zasypanom mohol lekár konštatovať už len smrť. Zdroj: fb Horská záchranná služba

„Následne záchranári vykopali telesné pozostatky z hĺbky cca 1,5 m a v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR ich transportovali na Donovaly, kde boli odovzdané obhliadajúcemu lekárovi a pohrebnej službe,“ dodali hroskí záchranári.

Titulná fotografia: záber zásahu horskej záchrannej služby po páde lavíny do Suchej doliny. Zdroj: FB fan page Horská záchranná služba

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.