Horskí záchranári pomáhali českým turistom vo Veľkej Fatre

Dvaja turisti boli po poskytnutí pomoci v teréne letecky transportovaní na letisko do Liskovej, kde boli odovzdaní posádkam Rýchlej zdravotnej pomoci na prevoz do nemocnice v Ružomberku.

V sobotu v poobedňajších hodinách prijala Horská záchranná služba žiadosť o pomoc pre 26-ročného turistu vo Veľkej Fatre. Na zeleno značenom turistickom chodníku mu smerom zo Sedla pod Čiernym kameňom do Sedla Ploskej prišlo nevoľno. Mladý český turista vracal, začali mu tŕpnuť pery aj končatiny a bol malátny.

Na pomoc mu prišli horskí záchranári a Vrtuľníková záchranná zdravotná služba z Banskej Bystrice. Po prílete do oblasti pristál vrtuľník v Sedle Ploskej. Záchranári poskytli pacientovi neodkladnú prvú pomoc a medikamentóznu liečbu.

Vrtuľníková záchranná služba z Banskej Bystrice. (Zdroj: Horská záchranná služba)

Muž patril k 10-člennej skupine českých turistov, ktorí smerovali do chaty pod Borišovom. Medzičasom sa rovnaké príznaky prejavili aj u ďalšieho člena, ktorý tak ako jeho kolega potreboval neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Oboch turistov previezli vrtuľníkom na letisko do Liskovej, odkiaľ ich záchranári previezli do ružomberskej nemocnice.

Titulná fotografia: Turistom prišiel na pomoc aj vrtuľník. Zdroj: Horská záchranná služba

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.