Zamestnávatelia hľadali minulý rok najmä čašníkov

Nezamestnanosť medziročne klesá. Prácu si však ťažšie hľadajú starší ľudia a ďalší znevýhodnení uchádzači.

Aj v ružomberskom okrese prebieha celoslovenský trend v poklese nezamestnanosti. Vlani v septembri sa dokonca podarilo mieru nezamestnanosti stlačiť pod hranicu päť percent.

Ročná miera evidovanej nezamestnanosti dosahovala v decembri 2017 v okrese 5,62 percenta. Na sklonku minulého roka 5,08 percenta.

Úrad práce v Ružomberku evidoval v decembri minulého roka 1373 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Teda ľudí, čo mohli okamžite nastúpiť do práce. Medziročne ich počet klesol o 211 ľudí.

Ročná miera nezamestnanosti vyrátaná z celkového počtu uchádzačov, vrátane ľudí na absolventskej praxi, rekvalifikačných kurzoch či „maródke“, je 6,21 percenta.

Pridlho v evidenčnom priečinku

Oficiálne čísla tak naznačujú priaznivý vývoj. Niektorí uchádzači si však prácu hľadajú ťažko.

Drvivé percento v evidencii nezamestnaných sú tzv. znevýhodnení uchádzači. Podľa zákona ide o špecifické skupiny: absolventi vysokých škôl, ľudia so zdravotným postihnutím, občania s nižším vzdelaním či dlhodobo nezamestnaní.

Z údajov z mesačných štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vyplýva, že v ružomberskom okrese tvoria najpočetnejšiu zložku spomedzi znevýhodnených uchádzačov dlhodobo nezamestnaní.

„Dlhodobo nezamestnaní uchádzači o zamestnanie majú v súvislosti s uplatnením sa na trhu práce viaceré znevýhodnenia. V tejto kategórii sa nachádzajú aj uchádzači starší ako 50 rokov či uchádzači so základným vzdelaním,“ bližšie špecifikuje skupinu Úrad práce v Ružomberku.

„Veľakrát aj nezáujem zamestnávateľov zamestnávať starších ako 50 rokov, ale aj uchádzačov so základným vzdelaním spôsobuje ich zostup do dlhodobej nezamestnanosti,“ vysvetľuje ďalej úrad, ktorý sa snaží o „comeback“ dlhodobo nezamestnaných na trh práce aj formou odborných poradenských služieb.

Ľuďom hľadajúcim zamestnanie môžu pomôcť aj rekvalifikačné kurzy. Podľa Úradu práce v Ružomberku je o ne záujem. Vlani ich absolvovalo 167 ľudí, z toho 52 dlhodobo nezamestnaných a 66 mladých do 29 rokov.

Najžiadanejší boli čašníci

Podľa poslednej vykonávanej profesie sú medzi uchádzačmi zastúpení najmä ľudia, ktorí pracovali na pozíciách, ktoré nevyžadovali žiadnu kvalifikáciu. V druhom najhojnejšom počte sú pracovníci v službách a obchode a treticu uzatvárajú remeselníci a kvalifikovaní pracovníci.

Vlani mali uchádzači možnosť nájsť prácu najmä v gastro oblasti. Zamestnávatelia najčastejšie nahlasovali pracovné miesta – čašník/čašníčka, kuchár, pomocná sila v kuchyni. Hľadali tiež vodičov kamiónov, chyžné/upratovačky, predavačov do obchodných prevádzok a pokladníkov. Žiadaní boli aj traktoristi a dojičky.

Uchádzači o zamestnanie chceli najčastejšie pracovať ako administratívny pracovník, pomocný pracovník vo výrobe a na stavbách budov či ako pomocné sily v kuchyni. Veľký záujem mali tiež o prácu upratovačky a chyžnej, skladníka, predavača, vodiča osobného vozidla a vrátnika.

Ilustračná fotografia, zdroj – www.pixabay.com

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.