Zápas o všetko

Ružomberskí futbalisti ukončia základnú časť súťaže domácim zápasom proti Dunajskej Strede. Foto: Rudolf Maškurica

Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú v sobotu o 16:30 h stretnutie 22. kola Fortuna ligy proti FC DAC 1904 Dunajská Streda. Liptáci sa budú snažiť využiť výhodu domáceho prostredia a definitívne si zaistiť účasť v skupine o titul.

Ružomberčania vstúpili do nového kalendárneho roka úspešne, keď úvodné dve jarné kolá vyhrali. Najskôr zdolali zverenci Petra Struhára na vlastnom štadióne MFK Zemplín Michalovce 1:0. V ďalšom kole triumfoval vicemajster v Trnave 2:0.

Nateraz ostatný duel odohrali Liptáci v Žiline, ktorej podľahli 0:2. Ružomberčania si tak skomplikovali situáciu v tabuľke, keďže šiesta Žilina a siedma Banská Bystrica na nich stráca pred posledným kolom základnej časti ligy iba dva body.

Vicemajstrovi stačí získať bod

Liptáci sa po 21 zápasoch najvyššej slovenskej súťaže nachádzajú na 5. mieste so ziskom 30 bodov, keď doposiaľ zaknihovali sedem výhier, deväť remíz a päť prehier. Na štvrtú Podbrezovú, ktorá má už definitívne zaistenú účasť v skupine o titul, majú Ružomberčania 4-bodové manko. Zverencom Petra Struhára stačí v stretnutí s Dunajskou Stredou získať bod a zaistia si účasť v nadstavbe o titul.

V prípade, že Ružomberok v zápase získa bod a ŽilinaBanská Bystrica zvíťazí, tak budú mať všetky tri mužstvá rovnaký počet bodov. V takomto prípade bude na tom najlepšie ŽilinaRužomberok. Čierny Peter by v takejto situácii ostal v rukách Banskobystričanov.

Teoreticky by sa na úkor Ružomberka mohla do prvej šestky dostať Banská Bystrica napriek remíze Liptákov, ale to by musela Dukla zvíťaziť nad Skalicou o sedem a viac gólov, čo bolo nepravdepodobné. Žilina odohrá zápas 22. kola proti poslednému Liptovskému Mikulášu. Dukla Banská Bystrica cestuje na pôdu Skalice, ktorá figuruje v tabuľke na predposlednom 11. mieste.

Prvý vzájomný duel Ružomberka s Dunajskou Stredou v aktuálnom ročníku sa skončil výhrou DAC-u v pomere 1:0. V uplynulej sezóne odohrali títo súperi štyri vzájomné stretnutia, pričom dvakrát sa z víťazstva tešili Ružomberčania, jeden raz uspeli Dunajskostredčania a jeden duel sa skončil deľbou bodov.

Aktuálny líder tabuľky

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda figurujú po 21 odohraných stretnutiach na 1. mieste, keď zaznamenali 13 výhier, šesť remíz a dve prehry. DAC má doposiaľ na svojom konte 45 bodov.

Dunajskostredčania vstúpili úspešne do jarnej časti Fortuna ligy, keď v úvodných troch kolách získali sedem bodov. V ostatnom stretnutí triumfoval DAC nad Skalicou 2:1 a posunul sa na čelo súťaže.

Dopomohol mu k tomu majstrovský ŠK Slovan Bratislava, ktorý v minulom kole iba remizoval v Zlatých Moravciach 1:1. Belasím sa v jarnej časti súťaže nedarí podľa predstáv, keď v doterajších troch vystúpeniach zaznamenali až tri nerozhodné výsledky a na vedúci DAC strácajú bod.

Základná časť súťaže vrcholí

V súboji s Dunajskou Stredou nebudú vicemajstrovi zo zdravotných dôvodov k dispozícií traja hráči – Ivan Krajčírik, Matej Kochan a Adam Tučný. Otázny je aj štart Martina Boďu.

Stretnutie s Dunajskou Stredou bude pre vicemajstra posledné v rámci základnej časti Fortuna ligy. Po odohraní tohto kola sa tabuľka rozdelí na dve polovice. Prvých šesť mužstiev si zahrá v skupine o titul, zvyšná šestica tímov bude účinkovať v skupine o záchranu. Ich definitívne zloženie bude známe po aktuálnom kole.

Nadstavbová časť súťaže začína 10. marca, pričom každé mužstvo odohrá 10 zápasov. Posledný duel v rámci nadstavby sa uskutoční 20. mája.

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.