Zelenou vlnou by sme mali jazdiť od leta

V rámci budovania zelenej vlny v meste opravujú poslednú svetelnú križovatku pri čerpacej stanici Shell. Župa zároveň zrekonštruuje stredový ostrovček a most smerom na Rybárpole.

Začiatkom týždňa začala rekonštrukcia križovatky pri čerpacej stanici Shell, ktorú realizuje Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v rámci vybudovania zelenej vlny v meste.

Jej vybudovanie si vyžiadalo mesto a okolité obce v rámci štúdie (EIA) o vplyvoch diaľnice na životné prostredie v okolí RK. Opatrenie má zlepšiť dopravnú situáciu v meste, kým nebude diaľnica.

Budovanie zelenej vlny zahŕňa úpravu všetkých križovatiek na hlavných ťahoch v meste. NDS začala s rekonštrukciami vlani v auguste križovatkou pri Lidli, následne Mondi SCP, vybudovala tiež novú medzi Mostovou a lávkou do Likavky. Úpravou v druhej etape už prešli križovatky pri starej nemocnici na Považskej, pri Kauflande a niekdajšej Hypernove. Poslednou v poradí je práve križovatka na Žilinskej ceste.

Rekonštrukcia križovatky aj oprava mosta

V rámci opráv, ktoré začali v pondelok 18. mája, vymenia svetelnú signalizáciu. Chodníky zároveň na žiadosť mesta upravia na bezbariérové.

„Na základe dodatočnej požiadavky mesta Ružomberok prebiehajú aj úpravy obrubníkov a priľahlých chodníkov pre potreby ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Znížia sa obrubníky na miestach prechodov pre chodcov, pribudnú tiež vodiace prúžky pre nevidiacich,“ informuje o rozsahu úprav hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková. „Predpokladáme, že rekonštrukcia bude trvať 3 týždne, v závislosti od náročnosti prác.”

V rovnaký deň začala pri križovatke so stavebnými prácami aj Správa ciest ŽSK. Kraj tu má naplánovanú úpravu stredového ostrovčeka a rekonštrukciu mosta smerom na Rybárpole.

Stredový ostrovček prejde komplexnou úpravou. Bude zúžený tak, aby sa zlepšil prejazd vozidiel v smere zo Žiliny na Rybárpole. Na vozovku a chodník na moste položia nový asfaltový koberec. „Úprava ostrovčeka a rekonštrukcia mosta by mala stáť zhruba 30-tisíc eur a bude hradená z rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja,“ vyčísluje investíciu hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Dopravné obmedzenia

S rekonštrukčnými prácami súvisia aj dopravné obmedzenia. Most smerom do Rybárpola bude pre vozidlá prichádzajúce z hlavnej cesty neprejazdný. Vodiči budú musieť využiť obchádzkové trasy cez Starú Hrboltovú a ulicu Silbigera.

Mesto však avizovalo, že sa so zhotoviteľmi prác dohodlo na úprave režimu zákazu odbočenia z hlavnej cesty.

„Pokiaľ to situácia dovolí, tak pravé odbočenie z mesta na Rybárpole bude otvorené, rovnako aj ľavé odbočenie z Rybárpola smerom na Žilinu. K obmedzeniu dôjde počas frézovania starého asfaltového povrchu a kladeniu nového povrchu. V popoludňajších hodinách bude umožnené pravé odbočenie z mesta smerom na Rybárpole aj po odfrézovaní starého asfaltu,“ informovalo dnes mesto na sociálnej sieti. Obmedzenia by mali platiť približne do konca júna.

Od 18. mája prebiehajú na križovatke pri čerpacej stanici Shell rekonštrukčné práce. Autorka fotografie: Anna Zábojníková

Optimalizácia zelenej vlny a rozšírenie križovatky pri Mondi

Po rekonštrukcii poslednej križovatky pri pumpe Shell nastane ďalšia etapa zelenej vlny – jej optimalizácia, teda programové naladenie.

„Optimalizácia zelenej vlny sa bude realizovať po ukončení všetkých stavebných úprav a prác na výmene svetelnej signalizácie poslednej križovatky. Zelená vlna by mala byť plne funkčná začiatkom tohto leta,“ odpovedala hovorkyňa NDS na otázku, kedy presne bude zelená vlna fungovať.

Ambíciou diaľničiarov bolo dokončiť práce do konca minulého roka. Pre nepriaznivé počasie ich nestihli. Križovatky opravovali postupne, vždy len po jednej, a to na základe požiadavky polície, ktorá chcela zabezpečiť, aby bola doprava v meste čo najviac plynulá.

Investícia NDS do zelenej vlny stále nie je známa. Kým poradca primátora pre dopravu Tomáša Mišovič ešte vlani pre Ružomberský hlas odhadol náklady na približne dva milióny eur, NDS sumu nepotvrdila.„Celkové finančné náklady budú vyčíslené až po ukončení všetkých prác na tomto projekte,“ uviedla hovorkyňa Žgravčáková.

V poslednej etape zelenej vlny bude rozšírený odbočovací pruh pri križovatke Mondi SCP v takmer kilometrovom úseku až ku čerpacej stanici OMV.

Diaľničná spoločnosť sľubuje pomoc ružomberskej doprave

Titulná fotografia: Rekonštrukcia križovatky na Žilinskej ceste. Autorka: Anna Zábojníková 

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.