V kraji vyrážajú s vakcínou do najmenej zaočkovaných regiónov, očkovať budú bez objednania

Výjazdové očkovanie bude prebiehať v najmenej očkovaných regiónoch. Tento týždeň začína na Orave a Kysuciach, očkovať budú jednodávkovou vakcínou Janssen.  

Od pondelka 19. júla spúšťa Žilinský kraj avizované výjazdové očkovanie v mestách a obciach. Vakcinačná linka „VakciZuzka“ bude vyrážať do najmenej zaočkovaných regiónov, kde sa budú môcť dať zaočkovať aj záujemcovia bez termínu.

Informuje o tom hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lucia Lašová.

Zaočkujú každého

Žilinský kraj si od novozriadenej linky sľubuje nárast záujmu o očkovanie v miestach, kde je oň dlhodobo nízky záujem. Celková zaočkovanosť kraja je na úrovni 37 percent, no medzi regiónmi sú výrazné rozdiely.

„Vypracovaná štatistická analýza preukázala, že v zaočkovanosti sú medzi regiónmi doslova priepastné rozdiely. Kým napríklad v Žiline podiel zaočkovanosti presahuje celoštátny priemer a očkovaných je tu viac ako 40 percent populácie, v okrajových častiach Kysúc či Oravy je toto percento aj o polovicu nižšie,“ povedala krajská županka Erika Jurinová.

Župa tvrdí, že hoci je v systéme čakárne dostatok očkovacích miest, obyvatelia niektorých častí regiónov možnosť registrácie nevyužívajú. Zaznamenali tiež nárast tých, ktorí do vakcinačných centier prichádzali aj bez pozvánky.

Pri výjazdovom očkovaní VakciZuzky nebude potrebná registrácia v systéme čakárne ani v zozname náhradníkov.

„Zdravotníci zaočkujú každého záujemcu priamo na mieste bez ohľadu na vek alebo iné kritériá. Očkovať budeme jednodávkovou vakcínou Janssen, vďaka čomu sa už do obcí nebudeme musieť druhýkrát vrátiť,“ uviedla riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková.

Mapa zaočkovanosti v Žilinskom kraji. Zdroj: ŽSK

Začínajú na Orave

V priemere VakciZuzka denne navštívi tri obce, zaočkovať plánuje do 300 obyvateľov.

Hneď v pondelok o 11.00 začne vakcinačná linka očkovať na severe Oravy v obci Suchá Hora, o 13.30 sa presunie do Hladovky a výjazd zakončí o 16.00 v obci Vitanová.

Výjazdy budú pokračovať v ďalších dňoch a aj cez víkend do ďalších oravských a kysuckých obcí, ako napríklad Nová Bystrica, Klubina, Lodno, Skalité, Čierne, Svrčinovec, Kysucký Lieskovec, Povina, Oravská Polhora, Huty, ale i mesto Čadca a Krásno nad Kysucou.

Jednotlivé výjazdy župa bude plánovať na každý týždeň po dohovore so starostami a primátormi. Rozpisy sa budú uverejňovať na web sídle kraja aj na krajskej sociálnej sieti.

Počty sú podľa hovorkyne Lašovej zatiaľ orientačné, stanovili sa na základe časovej a materiálnej kapacity očkovacieho tímu. Upresňovať sa budú podľa reálneho stavu. Podľa potreby budú rozsah výjazdov navyšovať.

Titulná fotografia: ilustračný záber z očkovania. Autor. Juraj Brezáni 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.