Žena v mužskom florbalovom tíme: Idú po mne ako po údenom

Skončila florbalová sezóna. Mestské ligy žiakov aj dospelých poznajú víťazov.

Na začiatku júna vyvrcholil 9. ročník Ružomberskej florbalovej 4U ligy. Zúčastnilo sa ho sedem družstiev, tretí rok po sebe zvíťazila domáca Dukla Ružomberok.

Jakub Kubáň pri vyhlasovaní výsledkov. Foto – autor

Rozhodli 20 sekúnd pred koncom

Ružomberskí vojaci z Dukly narazili vo finále na liptovskomikulášskych s názvom Gumball. Vojenské finále malo aj mimoriadne parametre.

„Bol to veľmi pekný zápas. Bolo tam všetko: vylúčenia, dráma, pekné góly, a ten posledný, to bolo niečo neskutočné, dvadsať sekúnd pred koncom rozhodnúť zápas, to je neuveriteľné,“ tešil sa z dramatického vyvrcholenia jedinej florbalovej ligy na Liptove jej organizátor Jakub Kubáň.

Ružomberčania viedli 2:0, 3:1, 4:2 aj 5:4, ale dve minúty pred koncom dostali pri vlastnej presilovke, v ktorej sa len bránili, vyrovnávajúci gól. Vtedy by na nich nevsadil zrejme nik.

„Musíte mať aj šťastie, čo sme mali. Dvadsať sekúnd pred koncom dať gól, to každého zlomí, sami sme si takýmito výsledkami už prešli. Viem si predstaviť, že ich to mrzí, a keď sa im to stalo vo finále, tak už duplom. Až sa mi tlačí na jazyk – chudák Gumball,” vravel bezprostredne po stretnutí kapitán víťazov Dominik Dorník.

Dukla Ružomberok porazila Gumball Liptovský Mikuláš 6:5. Ale nevyhrali len šťastným gólom na konci stretnutia.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Hlavne to bolo o fyzičke. V tomto smere boli na tom lepšie. Sú mladší, nám chýbalo viacero hráčov. Na našej strane bola možno väčšia skúsenosť, ale my sme zvolili takú taktiku, aby sme veľa nebehali, a čakali sme na ich útoky. Bolo to ale veľmi, veľmi ťažké,“ vravel Dorník s už hompáľajúcou sa „zlatou“ medailou na hrudi.

„Pokiaľ si pamätám, tak tretí rok po sebe sme druhí. Tento raz sme naozaj cítili a dúfali, že vyhráme, lebo sme vyhrali základnú časť. Takže sme išli do finále sebavedomí. Prehra v závere, samozrejme, mrzí,“ pridala pohľad z druhej strany Jozefína Kelčíková z porazeného Gumballu.

Jozefína Kelčíková (s čelenkou) so svojimi spoluhráčmi z družstva Gumball. Foto – autor.

Ženy sú vraj zákernejšie

Hoci vie, že rozhodujúci gól sa mohol prilepiť na ktorúkoľvek hokejku, nemyslí si, že za všetkým je len šťastie či smola niekoho.

„Jasné, že zahralo aj šťastie, ale nemôžeme sa vyhovárať len na to. Boli dobrí, asi aj lepší, keď vyhrali. Myslím si, že sa nemusíme hanbiť, bojovali sme dôstojne,“ vraví absolventka Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši, kde zostala pri florbale.

Začínala v rodnej Likavke, pod otcom Milanom Javorkom, ktorý florbal v našom regióne zasial i dlhé roky pestoval. Dievčenské tímy sa jej však veľmi nevideli.

„Hrávala som najprv za dievčatá, potom aj ženskú extraligu, následne som vstúpila do armády a začala hrávať s chalanmi. Chalanský florbal je trošku krajší, baby sú zákerné,“ prekvapila nás vyhlásením „Joja“, ako jej vo florbalových kruhoch všetci hovoria.

Pri pohľade na niektoré súboje a pády vo finálovom zápase bolo ťažké predstaviť si, že môže byť v tomto športe aj niečo surovejšie, navyše v ženskom podaní.

„Vojaci hráme miestami zákerne, ale pri babách je to ešte horšie,“ doplnila v Ružomberku žijúca, no za Liptovský Mikuláš hrávajúca Jozefína Kelčíková.

Sama žena, v mužskom športovom kolektíve, to už dnes nie je až také nezvyčajné. Najmä, ak je medzi spoluhráčmi aj jej manžel. Ale hrať proti ďalším mužom…

„Jóój, to viete, že si to vychutnávajú. Idú po mne ako po údenom. Myslia si, že keď som baba, tak ma rýchlejšie oberú o loptu, tak to skúšajú,“ odvetí bezprostredná a veselá mladá florbalistka.

Tretí skončili likavskí Meteníci. Foto – autor.

Jediná liga v Liptove

Ružomberská florbalová liga je jediná v Liptove. Aj preto sa do nej hlásia tímy z okolitých obcí, až po Liptovský Ján. Každý rok je však v Ružomberku problém s halou. Tento rok situáciu skomplikovala havarijná situácia v športovej hale T18 na Plavisku.

„My v podstate vždy zistíme až v septembri, či liga bude, alebo nie. Momentálne nemáme halu v T18, a vravia, že sa tam nedostaneme zrejme ani po rekonštrukcii. Teraz vďaka Dominikovi Dorníkovi bola zabezpečená športová hala Koniareň, za čo sme veľmi vďační armáde, bez toho by sa liga nemala kde konať. Parametre na florbalové ihrisko sú väčšie, ako školské telocvične,“ približuje zložitú situáciu Jakub Kubáň.

„S ligou je to veľmi komplikované. Keby nebol vojenský útvar, nebola by táto hala. Mesto nemá žiadnu halu, ktorú by vedelo poskytnúť, čo je na škodu. Nebyť nás vojakov, keby sme sa do toho nezapojili, nebola spolupráca aj s basketbalovým klubom, tak by sa to nehralo. A pochybujem, že sa to bude hrať budúci rok,“ vyslovil skeptické slová Dominik Dorník.

Nejde pritom len o mužov. Meteníci Likavka a Centrum voľného času Elán zorganizovali tento rok už 10. ročník Ružomberskej florbalovej ligy žiakov. Tí ligu mohli hrať ešte v hale T18. Záverečné kolo však pre plánovanú rekonštrukciu haly odohrali v škole v Likavke.

Žiacka florbalová liga

Víťazi Žiackej florbalovej ligy – Meteníci Likavka. Foto – Peter Antol.

Žiacku ligu má však vo svojej kuratele Centrum voľného času Elán. Druhým organizátorom sú likavskí Meteníci.

„Môže sa stať, že tento 10. ročník bol konečný. Bude problém s halou. Samozrejme, radi by sme v tom pokračovali, deti mali o túto súťaž záujem, a to je to najdôležitejšie. Bola by škoda skončiť,” hovorí riaditeľ CVČ Elán Pavol Svrček.

Aj medzi žiakmi sa našlo sedem družstiev, ktoré počas roka súperili o titul najlepšieho florbalového tímu v Ružomberku.

„Tento ročník bol veľmi vyrovnaný a viaceré družstvá sa až do posledného kola bili o medailové pozície. Najlepšie si počínalo chlapčenské družstvo Meteníci Likavka, ktoré v sezóne neprehralo ani jeden zápas a svoju neporaziteľnosť natiahli už na druhú sezónu.  Na druhom mieste sa umiestnila základná škola Bystrická cesta. Tretie miesto po náročných zápasoch nakoniec získalo družstvo FBC Sliače, štvrtá skončila základná škola Likavka, piate miesto Meteníci Likavka – dievčatá, šieste miesto Meteníci Likavka – mladší žiaci a siedme miesto Centrum voľného času Elán,“ zrekapituloval výsledky Jakub Kubáň z klubu Meteníci Likavka.

Nakoľko išlo o okrúhly, 10. ročník, Centrum voľného času Elán Ružomberok a Meteníci Likavka sa rozhodli oceniť ľudí, ktorí sa pričinili o chod súťaže a dosiahli v nej viaceré úspechy.

Ocenenie za založenie florbalovej ligy: Milan Javorka, ocenenie za podporu florbalovej ligy: Pavol Svrček, rozhodca desaťročia: Andrej Obrcian – rozhodoval 6 rokov. Tréner desaťročia: Jakub Kubáň –  5 x 1. miesto základné školy, 1 x 1. miesto stredné školy, 2 x 2. miesto základné školy, 1 x 3. miesto základné školy.

Hráč desaťročia: Tomáš Veľčovský : 3 x vyhlásený najlepší brankár ligy stredných škôl.

 

Tomáš Velčovský, Jakub Kubáň a Andrej Obrcian. Foto – Peter Antol.

Konečné poradie Ružomberskej florbalovej 4U ligy dospelých:

  1. Dukla Ružomberok
  2. Gumbal Liptovský Mikuláš
  3. Meteníci Likavka
  4. FBC Liptovské Sliače
  5. FK 1. Liptovské Revúce
  6. Mondi Duck
  7. TJ Štart Litovský Ján

Titulná fotografia – Víťazná Dukla Ružomberok. Foto – autor.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.