Žiline stačil na víťazstvo v Ružomberku polčas

Futbalisti MFK Ružomberok prehrali druhý domáci zápas po sebe. V severoslovenskom derby nestačili na Žilinu, ktorá o víťazstve rozhodla tromi gólmi už v 1. polčase.

Po nešťastnej prehre s Pohroním to mohol byť reparát. Pre divákov i samotné mužstvo, ktoré potrebovalo satisfakciu. S dosiaľ neporazenou Žilinou, krajským rivalom, by sa veru rátala. Možno aj dvojnásobne.

Kapitán Ján Maslo pri predzápasovom pohľade na trávnik už akoby tušil, že dnes to dobré nebude. Foto – Rudolf Maškurica

Efektívni v 1. polčase

Lenže hostia zatiaľ vôbec nemajú problém so strieľaním gólov. V štyroch kolách ich dali dvanásť. Už v 3. minúte prepálil Krajčírika Sluka. Po necelej pol hodine hry vyrazili do rýchleho brejku Demiri s Káčerom. Sami akciu nezakončili a zdalo sa, že aj zbrzdili. Lenže tým uspali domácu obranu. Nečakaná kolmá prihrávka do šestnástky od Pečovského jej narobila veľké problémy, Jonec zabudol na Bernáta vo svojom priestore, ktorý pohodlne do prázdnej brány skóroval. Vzápätí mohol po nacvičenom signáli z priameho kopu znížiť Regáli, ale sám pred bránou nemieril hlavou presne. Boženik však v 40. minúte áno, keď preskočil Joneca a zvýšil už na hrozivých 0:3.

„Neboli sme dostatočne dobrí v osobných v súbojoch, boli jednoznačne lepší a všetko čo vystrelili na bránu, z toho bol gól,“ hodnotil prvé dejstvo Tihomir Kostadinov.

„Bolo to zlé, vôbec sme neboli v súbojoch. Povedali sme si v šatni ako chlap s chlapom, že k tomu treba pristúpiť inak. Stále sú rozhodujúce hlava a srdce a v druhom polčase sme to ukázali,“ pridal domáci stredopoliar Dalibor Takáč.

Na remízu už nevyšlo

„Povedal som im, že ak dáme gól, znervóznejú, nebodaj dáme aj druhý. Zázraky sa dejú. Nekričal som, ale v šatni bol krik. Chlapci si to museli vyrozprávať. Náš výkon nebol až na osobné chyby zlý, preto nebolo treba chalanov zvoziť pod čiernu zem. Veril som, že máme na súčasnú Žilinu,“ priblížil polčasové dianie a pohľad na výsledkovú katastrofu domáci tréner Ján Haspra mladší.

Oranžoví proti žlto-zeleným. Madleňák proti Jánošíkovi. Foto – Rudolf Maškurica.

Jeho slová sa naplnili. V 54. minúte dostal pred bránu Takáč náhodne odrazenú loptu a prepálil Holeca. Ešte veselšie bolo o tri minúty neskôr. Qose sa presadil v šestnástke, individuálne prešiel až k bránkovej čiare, odkiaľ spätne prihral Kostadinovovi, a ten znížil na 2:3.

„Zobudili sme sa. Dali sme rýchle dva góly a mali sme aj ďalšie šance. Na konci nám už dochádzali sily. Škoda, že sme nič už nepremenili,“ ľutoval macedónsky reprezentant Kostadinov.

Ďalšie povzbudenie do eufórie dostali oranžoví v 60. minúte, keď rozhodca Kráľovič poslal pod sprchy po druhej žltej karte hosťujúceho Filipa Kašu. Ten šiel celkom zbytočne v súboji s Krajčírikom do domáceho brankára lakťom.

Qose, Regáli, ale ani striedajúci Novotný už ale gólovo v sľubných pozíciách nepochodili. Na druhej strane, Ruža mohla ďakovať poslednej inštancii Krajčírikovi, že ani Boženik sa v dvoch brejkových situáciách napokon už nepresadil.

„Poznáme ružomberskú slabinu, že stred obrany nedisponuje veľkou rýchlosťou, tak sme sa to snažili využiť. Prvý polčas sme dominovali. V druhom chceli pridať ešte jeden gól a kontrolovať zápas. To sa nepodarilo, ale aj o desiatich sme zostali kompaktní. Škoda, že nám šťastie viac neprialo a nezarezali sme súpera štvrtým gólom. Samozrejme, keď dali gól, dostali sa na koňa, ale vzadu sme to vyskákali, vpredu vybojovali a máme tri body,“ tešil sa strelec jedného žilinského gólu, mladý útočník Róbert Boženík.

Tréneri. Žilinský Jaroslav Kentoš (vľavo) a domáci Ján Haspra ml. Foto – Rudolf Maškurica.

Spokojný s druhým polčasom

Tréner Haspra nebol spokojný s prvým polčasom. Striedal obrancu Michala Joneca, ktorý mal prsty v dvoch góloch súpera. Svojich napriek tomu nekritizoval.

„Efektivitou a lepšou úspešnosťou v súbojoch nám zobrali v 1. polčase vietor z plachiet. V druhom polčase ma chalani samého prekvapili, čo dokážu. Spadla z nich tá ťarcha, ktorá tu zostala od stretnutia s Pohroním, verili sme, že to zvrátime. Skúšali sme aj rôzne taktické preskupenia, ale už sa nám to nepodarilo. Ukázali sme však potenciál, ktorý je v tomto tíme a opäť sme sa mnohé naučili,“ hodnotil neúspešné stretnutie tréner Haspra.

Na Ružomberok teraz čaká pohárový zápas vo Švošove, kde sa predstaví v stredu 14. augusta od 17:00.

„Samozrejme, tešíme sa. Teší sa celý región, vo Švošove príde pekná návšteva, všetci budú priať domácim, čo je logické. Všetko v stredu, čo má ruky a nohy, do Švošova. Nemám rád termín povinné víťazstvo, ale ak budeme hrať ako 2. polčas proti Žiline, mali by sme to zvládnuť,“ odpovedal, hoci v hlave mal stále posledných 90. minút neúspešného ligového duelu.

Ružomberok je vo Fortuna ligovej tabuľke priebežne siedmy. Najbližšie pocestuje v sobotu 18. augusta do Senice. Potom, 24. augusta ho čaká doma Trnava.

MFK Ružomberok – MŠK Žilina 2:3 (0:3)

Gól: 54. Takáč, 58. Kostadinov – 3. Sluka, 27. Bernát, 40. Boženík

Žlté karty: 14. Kostadinov, 72. Takáč – 14. Kaša

Červená karta: 60. Kaša (po druhej žltej)

Rozhodovali: Kráľovič – Weiss, Poláček

Diváci: 1654

MFK Ružomberok: Krajčírik – Čurma, Maslo, Jonec (46. Brenkus), Madleňák (81. T. Bobček) – Qose, Twardzik – Kostadinov, Takáč (75. Novotný), Regáli – Gerec

MŠK Žilina: Holec – Tomič, Kaša, Králik, Sluka – Káčer (C), Pečovský (64. Diaz), Bernát (62. Minárik) – Jánošík (78. Kiwior), Boženík, Demiri

Titulná fotografia – Kostadinov ťahá loptu zo žilinskej siete po znížení na 2:3. Foto – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.