Aktivisti začali zbierať v centre mesta podpisy na záchranu ružomberskej Kalvárie

Verejnou petíciou sa snažia docieliť oddialenie plánovanej výstavby bytových domov od kaplniek. Dosiaľ prebiehala petícia online, od dnešného dňa ju môžu dolnoliptáci v uliciach Ružomberka podpísať aj osobne.

„Petíciou nebojujeme proti nikomu, len chceme, aby mesto Ružomberok a spoločnosť CPI Slovakia začali hľadať riešenie, ako neohrozovať Kalváriu, pretože existuje silný verejný záujem, aby jedna z posledných ružomberských pamiatok nebola touto výstavbou znehodnotená,“ zdôvodnil spustenie petície člen petičného výboru a niekdajší viceprimátor mesta Miroslav Zuberec.

„Požadujeme, aby mesto pripravilo návrhy zámeny či odkúpenia pozemkov tak, aby sa zámer výstavby posunul od kaplniek a tým aj Kalvárie aspoň do vzdialenosti 30 metrov. Podpora verejnosti pre úspešnú snahu ochrániť Kalváriu je nevyhnutná,“ doplnil hlavnú požiadavku mestský poslanec Patrik Habo (nezávislý).

Samotná petícia žiada, aby mesto Ružomberok a jeho primátor bezodkladne zabezpečili cez nástroje územného plánovania aj ochranu územia Kalvárie a jej okolia pred nevhodnou zástavbou. ,,Zabezpečili by tým hodnotu, rozvoj a ochranu kultúrneho dedičstva mesta Ružomberok,” odôvodňujú iniciátori petície.

Fotogaléria: 

 

Fotografie v texte: Ľuboš Golský

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.