Plánovanú výstavbu viladomov v tesnej blízkosti kaplniek Kalvárie sa snažila zvrátiť občianska výzva na jej záchranu. Dostala sa až na februárové mestské zastupiteľstvo, kde poslanci zaviazali primátora vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá pripraví návrh konkrétnej ponuky pre developera – spoločnosť CPI Slovakia. Či už zámenu pozemkov, odsunutie výstavby alebo iné vhodné riešenie. Rokovania majú prebiehať do 15. marca. Konkrétne návrhy majú poslanci dostať v júni na schválenie.
Z výzvy petícia
Medzičasom pôvodná výzva na záchranu Kalvárie, ktorú podporilo svojim podpisom 60 osobností mesta, prerástla do verejnej petície.
„Petíciou nebojujeme proti nikomu, len chceme, aby mesto Ružomberok a spoločnosť CPI Slovakia začali hľadať riešenie, ako neohrozovať Kalváriu, pretože existuje silný verejný záujem, aby jedna z posledných ružomberských pamiatok nebola touto výstavbou znehodnotená,“ zdôvodnil spustenie petície člen petičného výboru a niekdajší viceprimátor mesta Miroslav Zuberec.
„Požadujeme, aby mesto pripravilo návrhy zámeny či odkúpenia pozemkov tak, aby sa zámer výstavby posunul od kaplniek a tým aj Kalvárie aspoň do vzdialenosti 30 metrov. Podpora verejnosti pre úspešnú snahu ochrániť Kalváriu je nevyhnutná,“ doplnil hlavnú požiadavku mestský poslanec Patrik Habo (nezávislý).
Samotná petícia žiada, aby mesto Ružomberok a jeho primátor bezodkladne zabezpečili cez nástroje územného plánovania aj ochranu územia Kalvárie a jej okolia pred nevhodnou zástavbou. ,,Zabezpečili by tým hodnotu, rozvoj a ochranu kultúrneho dedičstva mesta Ružomberok,” odôvodňujú iniciátori petície.
Ružomberskej Kalvárii hádžu záchranné koleso. Mestu, investorovi aj poslancom smeruje verejná výzva
Mesto s investorom ešte nerokovalo, ostáva už len pár dní
Pracovnú skupinu, ktorej vytvorenie schválili vo februári poslanci, tvoria primátor mesta Igor Čombor, viceprimátor Ján Bednárik, mestskí poslanci Vendelín Ružička, Milan Šlávka, Ján Kuráň, Patrik Habo, zástupcovia Cechu ružomberských architektov Richard Kalmár a Dávid Goč, právnik Martin Alušic a Jozef Rajecký.
Skupina prvý a zatiaľ jediný raz zasadala 26. februára. Podľa niektorých jej účastníkov sa však doteraz neuskutočnilo žiadne oficiálne stretnutie s developerom.
„Komisia sa po prvý raz stretla pred týždňom, avšak doposiaľ sa neuskutočnili žiadne oficiálne rokovania. V situácii, keď je začiatok stavby doslova na spadnutie, nesmieme strácať čas a čo najskôr investora osloviť a rokovať,“ povedal poslanec Ján Kuráň (Za slušný Ružomberok).
Stavebník má momentálne prerušené stavebné konanie a musí urobiť úpravy a doplnenie projektovej dokumentácie. Akonáhle však bude mať vydané stavebné povolenie a nadobudne právoplatnosť, môže začať s výstavbou. Už v decembri začal s budovaním inžinierskych sietí a prístupovej komunikácie.
„Bezodkladne musíme vstúpiť do rokovania so spoločnosťou CPI a dohodnúť obojstranne akceptovateľné riešenie, aby sme následne mohli zadefinovať územie Kalvárie, na základe čoho vznikne dostatočne široké ochranné pásmo, tým zabezpečíme aj ďalší developerský rozvoj územia, avšak ďaleko hodnotnejším spôsobom,“ vysvetlil širšie zámery autorov petície predseda Cechu architektov mesta Ružomberok Richard Kalmár.
„Osud Kalvárie Ružomberčanov spája a nenecháva chladnými. Aj preto sa v petičnom výbore stretlo široké spektrum Ružomberčanov od architektov, politikov, aktivistov, umelcov či lekárov. Po dohode s členmi petičného výboru bude možné pri dodržaní všetkých hygienických opatrení výzvu podpísať aj fyzicky,“ spresnil jeden z aktivistov Peter Kravčák s tým, že o vývoji situácie s Kalváriou aj o samotnej petícii budú informovať aj na novovytvorenej webstránke a Facebooku.
Miesto modlitieb aj bagrov. Prečo ružomberská Kalvária stráca svoju tvár?
Titulná fotografia: Ružomberská Kalvária. Foto: Anna Zábojníková
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.