Tohtoročný víťaz ceny Anasoft Litera predstavil svoju knihu v Ružomberku

Ružomberčania mali možnosť diskutovať s čerstvým víťazom prestížnej literárnej ceny Ondrejom Štefánikom.

Minulý týždeň sa v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity konalo autorské čítanie a literárna beseda s Ondrejom Štefánikom. Za svoju knihu Som Paula, ktorú predstavil aj v našom meste, si tento rok odniesol prestížnu literárnu cenu Anasoft Litera.

Štefánik priznal, že na niektorých diskusiách zo svojej knihy nečíta – aj napriek tomu, že by mal. Lepšie sa cíti, keď môže odpovedať na rôzne otázky. V Ružomberku však spojil čítanie s otvorenou diskusiou.

Hoci bola kniha písaná zo ženskej perspektívy, s kritikou od žien sa nestretol. Vysvetlil, že okrem Pauly v nej vystupovali aj mužské postavy, ktoré mali v príbehu svoje dôležité postavenie.

Aj napriek tomu, že vyhral literárnu cenu, slávu vôbec nepociťuje a ako sám spomenul, bežne ho neoslovujú ani ľudia v autobuse. Priznáva však, že človek je vystavený väčšej spätnej väzbe. A práve kvôli nej svoj rukopis dopredu nedáva nikomu čítať.

„Diskusia bola fajn, dopadla nad moje očakávania. Čítala som jeho knihu a obávala som sa, že bude viac uzatvorený,“ zhodnotila literárnu besedu študentka Andrea.

Literárna akcia na Katolíckej univerzite sa konala v rámci celoslovenského projektu Živý bič, ktorý je taktiež súčasťou Anasoft Litery. Vďaka nemu sa slovenskí študenti a žiaci majú možnosť zoznámiť so súčasnými autormi kníh.

„V rámci projektu sa koná niekoľko besied a túto príležitosť sme využili. Môžem si vybrať niekoho z finalistov, ktorého tvorba ma oslovila, a kto tu ešte nebol,“ prezradil moderátor diskusie a lietarárny vedec Vladimír Barborík. Po minulé roky sa v Ružomberku v rámci projektu Živý bič predstavili aj Vanda Rozenbergová, Richard Pupala, Márius Kopcsay či Stanislav Rakús.

Ondrej Štefánik debutoval v roku 2011 svojou zbierkou poviedok s názvom Pštrosí muž. Neskôr vydal mestský román s detektívnou zápletkou Bezprsté mesto. Vďaka nemu bol nominovaný na cenu Anasoft Litera, ktorú v tomto roku získal za knihu Som Paula.

Anna Zábojníková, študentka žurnalistiky

Titulná fotografia – Ondrej Štefánik počas čítania svoje kniha Som Paula v knižnici KU. Foto – autorka

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.